lapovani-zakladny-chladicu
PCTuning Článek

Lapování základny chladičů

zscs
ZSCS
4. 3. 2003 23:00 46 Sdílej:

Pro využití chladícího potenciálu chladiče je velmi důležitý kontakt mezi chladičem a procesorem. Výrobci se proto snaží vyrobit co nejrovnější základnu chladiče, ale na drsnosti povrchu by se dalo ještě zapracovat. Nezbývá než chladič vylapovat a vyleštit.

Reklama
Reklama

Je tvořen zdrojem tepla (jádro procesoru), případným rozvaděčem tepla (heat spreader), teplovodivou pastou zacelující nerovnosti (thermal interface) a samotným chladičem.

Povrch tvz. nahých procesorů (Athlon, PIII/Celeron) je od výrobce srovnán do roviny leštičkou. Procesory s integrovaným rozvaděčem tepla (IHS - integrated heat spreader) mají povrch broušen do roviny (ale i takovýto povrch může být ještě lapován, samozřejmě se ztrátou záruky na procesor), a povrchová úprava je velmi hladká.
Výrobci chladičů upravují kontaktní povrch základen zpravidla ofrézováním do roviny (lehce viditelné půlkruhové rýhy) nebo broušením (rovné rýhy se známkami natrhaného měkkého materiálu-hliník).
My se budeme zabývat lapováním chladiče. Povrch jeho základny je rovný a nerovnosti povrchu, trhlinky by jsme normálně zaplnily teplovodivou pastou. Pokud však povrch srovnáme do roviny a uděláme jej ještě hladší, bude použitá vrstva teplovodivé pasty tenčí, plochy budou lépe doléhat a tepelný odpor spojení bude menší. Výsledkem bude nižší teplota procesoru.

extrémní zacelení nedoléhajících ploch teplovodivou pastou
extrémní zacelení nedoléhajících ploch teplovodivou pastou

Lapování

Před samotným lapováním je vhodné sundat z chladiče ventilátor. Lapováním vznikne hodně špíny, kterou bude potřeba umýt a ventilátory jsou na nečistoty citlivé. Leštěním hliníkových ploch bude vznikat šedočerná špína a leštením měděných ploch zelenošedá špína.

Pro ukázku lapování jsem použil chladic CoolerMaster CP5-7JDIB
http://www.coolermaster.com/products/cpucooler/silent/cp5-7jd1b-0l.html.
Základna tohoto chladiče je rovná - broušená do roviny, ale stopy brusu jsou patrné a je zde prostor pro zlepšení tepelného přechodu lapováním.

viditelné stopy brusu na základně chladiče
viditelné stopy brusu na základně chladiče

ověření roviny základny chladiče
ověření roviny základny chladiče

Předpokladem pro lapování je rovná plocha. To lze snadno ověřit přiložením příložníku v různých směrech a pozorováním prosvětlené štěrbiny.

suroviny-materiál
suroviny-materiál

Pro samotné lapování budeme potřebovat rovnou pracovní plochu, to nejlepší co doma můžeme najít je skleněná deska na stole, jejíž nespornou výhodou je rovná plocha a lze ji po práci snadno umýt.
Jako brusivo použijeme brusný papír pro broušení na mokro o drsnosti minimálně 400. Hrubší nepoužívejte, uděláte si pak na opracovávané ploše příliš hluboké vrypy. Nejlepší je nejprve použít papír o drsnosti 400 a potom o drsnosti 600 nebo jemnější pokud seženete.
Pro doleštění je ideální plstěný kotouček a brusná (leštící) pasta na lakované plochy, tu jsem použil.

základna chladiče po zbroušení brusným papírem
základna chladiče po zbroušení brusným papírem

Brusný papír položíme na skleněnou desku stolu a můžeme zaxifovat lepící páskou proti pohybu. Papír namočíme, stačí, aby na něm byl film vody.
Opracovávanou plochou chladiče pohybujeme po papíru přímými směry, které s časovými odstupy střídáme pootočením chladiče alespoň o čtvrtinu otáčky. Po zjemnění povrchu použijeme stejným způsobem jemnější brusný papír. Nepoužívejte postup: opracovávat chladič volným brusným papírem, nedodržíte pak rovinu!
Jemně obroušenou rovinnou plochu můžeme ještě zaleštit. Na plstěný kotouček dáme trochu brusné pasty a krouživými pohyby leštíme plochu dokud se nebude patřičně lesknout.
Celý proces nezabere více než 15-20 minut.

adaptér na vrtačku, zeleně zbarvená část kotouče je od leštění mědi ručně
adaptér na vrtačku, zeleně zbarvená část kotouče je od leštění mědi ručně

Při leštění si můžeme pomoci i drobnou mechanizací, umístíme plstěný kotouček na vrtačku pomocí nástavce výše.
Doporučuji používat otáčky do 500ot/min., při rychlejších otáčkách má např. hliník tendenci téci a na povrchu se vytvoří drobné hrudky. Při použití vrtačky se vytvoří také mnoho nepořádku.
Chladič v článku byl lešten pouze manuální metodou.

měděná základna po vyleštění
měděná základna po vyleštění

hliníková základna po vyleštění, oděry uprostřed jsou od montáže na CPU
hliníková základna po vyleštění, oděry uprostřed jsou od montáže na CPU

Závěr

Rozdíl teploty jádra CPU při použití lapované a nelapované verze chladiče činí cca 1.2°C, což je v pásmu chyby měření a není to značný rozdíl.
Lapovaný chladič přesto patří k dobrému tónu tuningovaného PC.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning