LG Flatron W2220P – e-IPS (ne)jen pro začínající grafiky
Článek LG Flatron W2220P – e-IPS (ne)jen pro začínající grafiky

LG Flatron W2220P – e-IPS (ne)jen pro začínající grafiky

Jan Černý

Jan Černý

9. 6. 2010 05:00 18

Seznam kapitol

1. Představení a specifikace 2. Konstrukce, zpracování a ergonomie 3. Pohled na elektroniku 4. Možnosti softwaru a OSD menu 5. Jak testujeme LCD monitory 6. Barevné podání a interpolace obrazu
7. Pozorovací úhly a homogenita podsvícení 8. Jas, jeho regulace a vliv na spotřebu 9. Kontrastní poměr a jeho stabilita 10. Rychlost odezvy 11. Hodnocení naměřených výsledků a závěr

Položíme si pár lehkých otázek: Máte plné zuby těch překonaných TN panelů a rádi byste něco s věrnými barvami, vynikajícím kontrastem a téměř dokonalými pozorovacími úhly? Chcete pivot a otáčení kolem osy? Nevadí Vám spotřeba 50 W? LG nastupuje na trh s novou dvaadvacítkou, která má za cenu těsně pod 5 500 Kč rozhodně co nabídnout.

Reklama
Reklama

I přes vysoký počet CCFL trubic naběhne panel na přednastavenou hodnotu jasu velmi rychle – a to během pěti minut. Vysoký počet trubic však nese svou daň v podobě minimální hodnoty jasu. Pokud budete chtít nastavit nižší hodnotu jasu, budete muset nainstalovat speciální utilitu anebo si pohrát s nastavením grafické karty (které povede ke snížení počtu barevných tónů a horšímu kontrastu).

LG Flatron W2220P – e-IPS (ne)jen pro začínající grafiky

Spotřebu v závislosti na jasu měřím s černým/bílým (TN/IPS, PVA) pozadím, simuluji tedy situaci, kdy jsou všechny subpixely plně otevřeny a tím pádem by měl panel mít teoreticky nejvyšší spotřebu. Zkusmo jsem měřil hodnoty několikrát, pro zjištění chyby měření. Naměřené výsledky se od sebe liší maximálně o 5 %. Z toho důvodu měřím postupným zvyšováním od 0 % do 100 % s 10% krokem a kontrastem 80 %. Poté, umožňuje-li to monitor, zvýším kontrast na maximum, změřím svítivost. Nakonec vrátím nastavení na 100% jas + 80% kontrast a snižuji po 10% krocích až na nulovou hodnotu. Zobrazené hodnoty jsou tedy kromě maximální (v praxi nepoužitelná hodnota) průměr.

LG Flatron W2220P – e-IPS (ne)jen pro začínající grafiky

Regulace jasu probíhá pomocí regulace střídy CCFL výbojek. Tato frekvence se pohybuje podle intenzity jasu  mezi 170 až 230 Hz (při 33% jasu je tato frekvence 227 Hz). Spotřeba panelu reflektuje počet CCFL trubic, pro srovnání jsem k tomuto 22" panelu přiložil naměřené výsledky 27" TN panelu iiyama s pouhými dvěma trubicemi.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning