logitech-dinovo-edge-elitni-bezdratova-klavesnice
Hardware Článek Logitech diNovo Edge - elitní bezdrátová klávesnice?

Logitech diNovo Edge - elitní bezdrátová klávesnice? | Kapitola 2

Michal Mitrega

Michal Mitrega

1. 2. 2007 01:00 41

Seznam kapitol

1. Balení a specifikace 2. Kvalita, ergonomie a design 3. Rozmístění prvků 4. Závěr

Logitech se u diNova Edge podobně jako u myšky MX Revolution vychloubá spoustou užitečných vlastností, které by měly nechat daleko za sebou veškerou konkurenci. Klíčovými vlastnostmi jsou: ovládání kurzoru, rolování textem, dotykový ovladač hlasitosti, revoluční systém stisku kláves, ultratenký profil a dlouhá výdrž na baterie. Jak se chovají tato vylepšení v reálu? A jsou vůbec použitelná? Na tyto a další otázky odpovíme v obsáhlé recenzi...

Reklama

Řada diNovo zůstává věrná své cílové skupině nejnáročnějších uživatelů, proto nemůže zaostávat ani co se týče vzhledu. Velkou roli v nevšedním designu hrají rozměry, především malá tloušťka, která na první pohled zaujme. Tělo klávesnice je ploché se zaoblenými rohy v dolní i horní části. Výrobce zvolil jednoduchou, ale velmi efektní černo-bílou barevnou kombinaci. "Bílými" prvky mám na mysli především hliníkovou podpěrku pro zápěstí a samotné popisky kláves. Černý je pak zbytek klávesnice, tedy matně černé klávesy a lesklé tělo klávesnice. Tato kombinace působí opravdu luxusně, ale je náchylná na otisky prstů a jiné nečistoty, jako je prach. Neudržovaný matný povrch tak vypadá mnohem lépe než neudržovaná lesklá, byť sebehezčí klávesnice. Po koupi tedy budete muset chtě nechtě klávesnici čas od času důkladně vyčistit, lehké přejetí hadříkem otisky spíše rozmaže. Velmi dobře vypadá hliníková podpěrka pro zápěstí, bez které by to zkrátka nebylo ono. Ke stylovým doplňkům klávesnice se řadí především podařené osvětlení všech speciálních funkcí klávesnice a malé, pěkně vybroušené logo Logitech uprostřed podpěrky pro zápěstí.

Logitech diNovo Edge - elitní bezdrátová klávesnice?
i Zdroj: PCTuning.cz


klepnutím zvětšíte

Kdo by čekal, že diNovo Edge bude dlouhá klávesnice, ten by byl "vedle jak ta jedle". Rozměrově si totiž v ničem nezadá s řadou klasických klávesnic. Šířka je o něco větší než je běžně zvykem, oproti tomu výška naznačuje, že se s profilováním klávesnice nikdo nemazlil. Logitech se snad jako první výrobce rozhodl, že vyrobí podpěrku pro zápěstí z hliníku. Samotný hliník je velmi tenký (cca 0,5mm), aby se opěrka rychle rozehřála na tělesnou teplotu uživatele a nebyla tak nesnesitelně chladná. To se výrobci povedlo, pocit chladu zmizí zhruba po 10ti minutách užívání. Podpěrka je docela tvrdá a díky klasické jednolité psací části klávesnice je na ní zápěstí položeno mírně nakloněné do stran, což není právě ideální. Malou výhodou takového provedení je to, že po hliníku zápěstí neklouže. Podpěrka mohla být o něco málo širší, zápěstí delší ruky je položeno až na samotné hraně klávesnice - nic příjemného.

Logitech diNovo Edge - elitní bezdrátová klávesnice?
i Zdroj: PCTuning.cz


výškový profil klávesnice

Nenechte se mýlit, oranžová spodní strana klávesnice neslouží jako protiskluz, naopak je tu jenom na ozdobu. Jako protiskluzové lze označit dvě nožičky v dolní části spodní strany klávesnice. Ty se o nehybnost klávesnice starají v podstatě samy a nutno říct, že jim to jde skvěle, ať už další váha spočívá v horní části klávesnice na dvou plastových nožičkách nebo na dvou výklopných nožičkách. Stability je docíleno především slušnou váhou a nízkým profilem klávesnice. Lehké "pérování" poddajných nožiček není na závadu. O vyklopení plastových nožiček bude jako vždy rozhodovat především výška stolu, ale nesmíme zapomenout, že výrobce zamýšlel nechat nožičky nevyklopené pro co největší ergonomický pocit z psaní. DiNovo Edge díky svému nízkému profilu nabízí relativně pohodlnou polohu pro prsty a mimo jiné i pohodlné ovládání dotykových prvků na pravém okraji. Na spodní straně se nachází ještě tlačítko pro připojení klávesnice k bezdrátovému přijímači. Po stisknutí se naváže nové spojení, pomocí diody s logem BlueTooth se dozvíte, jestli bylo spojení navázáno úspěšně (žlutá dioda) nebo neúspěšně (červená dioda). Nakonec se na chvilku rozsvítí ukazatel baterie, aby nás ujistil, že ještě nemusíme nabíjet. Ve spodní části nesmí chybět pozlacené kontakty, které slouží pro nabíjení klávesnice pomocí dodávané nabíjecí stanice a adaptéru. Dalším důležitým prvkem je přepínač On/Off na boku klávesnice. Červený proužek, který se objevuje v průhledném výřezu v pravém horním rohu klávesnice, signalizuje, je-li klávesnice právě zapnutá. Po zapnutí na moment efektně probliknou všechny diody klávesnice.

Logitech diNovo Edge - elitní bezdrátová klávesnice?
i Zdroj: PCTuning.cz


spodní strana klávesnice

Možná právě díky notebookům pomalu, ale jistě vymírají nepraktické klávesy s velkým zdvihem a velkými žlábky, které zbytečně zvyšují námahu při psaní. DiNovo Edge se svým vzhledem ne náhodou přibližuje právě klávesnici z notebooku. Přirovnáním k takové klávesnici by jsme ji ale mohli urazit, diNovo Edge jde ve všech ohledech mnohem dále. Klávesy jsou provedeny takřka bez žlábků a jsou příjemně veliké, takže se na nich prsty nemusí tísnit. K orientaci mezi jednotlivými klávesami a pro zabránění překlepům stačí úzké zkosené hrany na okraji každé klávesy. K dobré orientaci přispívají také drobné zarážky na písmenech "J" a "F". Příjemný je malý zdvih, který neskutečně zmenšuje námahu při psaní a energii, která je potřeba k zlomení počátečního odporu každé klávesy. Kromě skvělé citlivosti se diNovo Edge může pochlubit i příjemným zvukovým projevem kláves, který zní jako velmi tlumené stříhání nůžek a je zdaleka nejpříjemnější ze všech klávesnic, které jsem zatím slyšel. Jedinou hlučnější klávesou je mezerník, ale stále to není hluk, který by uživatele obtěžoval. Díky pokročilé technologii stisku lze klávesy stisknout takřka kdekoliv se stejnou "námahou" jako ve středu klávesy, a přitom fungují stále stejně spolehlivě. Podobně nehlučně je proveden i stisk dalších speciálních kláves, o dotykových prvcích nemluvě. Pokud jsem o stisku kláves Razer Tarantuly tvrdil, že je geniální, pak nevím, jakým o nemálo lepším synonymem mám pojmenovat stisk kláves diNova Edge.

Logitech diNovo Edge - elitní bezdrátová klávesnice?
i Zdroj: PCTuning.cz


systém stisku PerfectStroke

Popisky se výrobci povedly. Dobře zvolený font o správné velikosti je dobře čitelný i z větší vzdálenosti. Bílá barva popisků velmi dobře kontrastuje s černým podkladem, a to i co se týče speciálních kláves a prvků kolem dotykových ploch. K dispozici je zatím pouze anglická verze popisků (bez českých znaků), což je u této klávesnice vzhledem k cílové skupině uživatelů spíše výhoda než nevýhoda. Jedinou výhradu mám ke klávese "Fn" mezi pravým "Altem" a "Ctrl". Výrobce zde zvolil jinou barvu popisku (červeno-hnědou), která při horších světelných podmínkách splývá s černým podkladem.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama