Měsíc s Windows 8 Pro – naprostá spokojenost!
PCTuning Článek

Měsíc s Windows 8 Pro – naprostá spokojenost!

Z. Obermaier

Z. Obermaier

29. 11. 2012 01:00 177

Seznam kapitol

1. Jak jsem přešel na Windows 8 2. Co přináší Windows 8 3. Výběr verze systému 4. Pořízení a instalace 5. Rozhraní Metro je peklo!
6. Utility pro nabídku Start 7. Testy výkonu a startu systému 8. Herní testy 9. Windows 8, solidní systém!

Slyšíme to ze všech koutů internetu každý den - Windows 8 jsou špatné, nehodí se pro PC atd. Tyto hlášky ale většinou pochází od lidí, kteří viděli W8 z rychlíku nebo jen na fotkách. My vám dnes nabídneme pohled člověka, jenž Windows 8 na svém hlavním PC provozuje už přes měsíc a je maximálně spokojený. Ovšem Metro muselo pryč!

Reklama
Reklama

Na úvod musím říci, že jsem si už dlouho chtěl Windows 8 vyzkoušet, ovšem nějak jsem k tomu neměl čas a chuť instalovat nový systém. Naposledy jsem měl s Windows 8 čest u testu Bulldozeru vloni, to se ale jednalo o rannou vývojářskou verzi. Poté jsem je rychle zkusil minulý měsíc u testu Piledriveru od AMD. Podrobný test finální verze k níž jsem měl přístup ještě před uvedením na trh jsem stále odkládal, možná také ovlivněn množstvím negativních ohlasů a komentářů na veřejnosti. Poté co Microsoft ale Windows 8 uvedl a nabídl stávajícím zákazníkům upgrade za pár kaček, jsem už dále neváhal a do zkoumání Windows 8 se pustil. Zde vám v krátkosti popíšu jak jsem přešel na tento systém a co vše tomu předcházelo.

Měsíc s Windows 8 Pro – naprostá spokojenost!

Je pravda, že na internetu nemají Windows 8 dobrou pověst. Pod každým článkem o nich je významně více negativních komentářů než pozitivních, velká většina komentujících má na Windows 8 negativní názor. Nabízí se otázka, kolik z těchto rádoby "odborníků" nový systém opravdu zkusila a jejich komentáře vychází z osobní zkušenosti? - Kolik z nich haní novinku jen z principu, že vše kolem je špatné a "to Metro" opravdu vypadá na desktopu příšerně. Kolik z nich dalo tomuto systému šanci je oslovit a nabídnout co umí? - Vsadím se, že jen malé procento všech těchto čtenářů. Někde někdo řekl, že Windows 8 jsou špatné - tak jsou špatné, neboť co je psáno je dáno! Osobně na pověsti a mýty nedám, chci si všechno zkusit sám, a skočit do nového po hlavě je možná lepší řešení než pomalu objevovat. Sice budete zpočátku tápat, tím rychleji si ale novinky osvojíte. A tak jsem šel do Windows 8 naplno ...

Poznámka - možná se divíte, proč v textu Zdeněk používá pro nové rozhraní označení Metro, když ho Microsoft přestal používat a nahradil ho označením Windows 8, nebo někde i Modern UI. Je to jednoduché - každý už si pojem Metro spojuje s novým vzhledem a funkcemi, tak proč to měnit...

Na svůj domácí počítač jsem zkrátka nainstaloval Windows 8 a všechny aplikace co používám a zkusil je. Žádné testování ve virtuální ploše, žádné testování na jiném disku jako alternativu, prostě jsem systémové RAID pole s Windows 7 vyměnil za Windows 8. Pro jistotu jsem si ale bitovou kopii disku s Windows 7 dobře uložil, pro případ, že bych s Windows 8 nebyl spokojen. A jak to dopadlo asi už tušíte, nápovědou budiž tento článek a jeho název. Vše ale nebylo jednoduché a chtělo ještě doladit, a právě o všech strastech a radostech nového systému bude dnešní recenze.

Měsíc s Windows 8 Pro – naprostá spokojenost!

Ještě než budete číst dále, musím uznat, že ovládání pomocí dlaždic (Metro) není pro desktop zcela to pravé a já jsem s Windows 8 spokojen až od chvíle kdy jsem se ho zbavil! Já tedy vlastně používám Windows 8 se všemi jejich výhodami bez rozhraní Metro, mám nabídku Start a potlačené funkce vtahující se ke dlaždicím. Nejsem tedy pravověrný Windows 8 fanoušek a propagátor, Metro je můj nepřítel a nepoužívám ho, vlastně se s ním téměř vůbec nesetkávám - kromě pár vteřin po startu systému a v případě, že není jiné cesty k určité volbě nebo aplikaci. Co vás tedy dnes čeká?

Nejprve se podíváme na verze Windows 8 a možnosti upgradu nebo nákupu. Poradíme vám jaká verze je pro vás ta nejlepší a nejvýhodnější. Projdeme si i instalaci a její možnosti, včetně upgradu ze systému Windows 7 včetně zachování všech aplikací. Poté se podíváme jak se co nejrychleji zbavit dlaždic a čím si z Windows 8 udělat co nejvíce systém připomínající vzhledem Windows 7. Alternativ jež vám to umožní je spousta, a některé vskutku výborné. Důležitou částí testu je pak měření výkonu, zrychlení práce a hraní her. Tomu jsem se věnoval důkladně, protože to potřebuji vědět, abych si nepohoršil v aplikacích co používám nebo mohu v budoucnu používat. Závěr už bude patřit shrnutí, problémům a jejich řešení. Snad vám dnešní článek pomůže se ve Windows 8 lépe vyznat a možná vás přesvědčí si je zkusit, místo prázdného tlachání v diskuzích bez praktické zkušenosti.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning