MSI CR700 — dobře stavěná sedmnáctka doslova za hubičku
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek MSI CR700 — dobře stavěná sedmnáctka doslova za hubičku

MSI CR700 — dobře stavěná sedmnáctka doslova za hubičku

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

5. 8. 2010 03:00 10

Přemýšlíte o koupi notebooku na kancelářskou práci a na prvních místech jsou při výběru nízká cena, vyšší rozlišení displeje a třeba pohodlná klávesnice? Pak by se vám mohl líbit dnes testovaný notebook MSI CR700. Jde totiž o ten nejlevnější 17" stroj na trhu a svými parametry vás nejspíš opravdu příjemně překvapí.

Reklama

MSI CR700 — dobře stavěná sedmnáctka doslova za hubičku
i Zdroj: PCTuning.cz


MSI CR700 (pro zvětšení klikněte)

O tom, že ceny notebooků dlouhodobě klesají, není sporu. Zase tolik let tomu není, co ceny prvních smysluplných notebooků na kancelářskou práci a prohlížení internetu začínaly někde okolo 15-20 tisíc korun včetně DPH. To se postupem času mění a pokud chcete dnes koupit notebook jen na tu nejméně náročnou činnost, lze v kategorii 15,4 a 15,6" koupit vcelku použitelné stroje jen těsně okolo deseti tisíc s daní nemluvě o malých netboocích, které se prodávají i za šest tisíc. A trend snižování cen  u nejlevnějších modelů je vidět také v kategorii největších laptopů od 17" výše. V tomto segmentu lze nejlevnější počítač koupit i pod dvanáct tisíc a je jím právě dnes testované MSI CR700. Stojí ale za něco, nebo jde o notebook oholený doslova a do písmene na kost, který není k ničemu vhodný?

MSI CR700 — dobře stavěná sedmnáctka doslova za hubičku
i Zdroj: PCTuning.cz
MSI CR700 — dobře stavěná sedmnáctka doslova za hubičku
i Zdroj: PCTuning.cz
MSI CR700 — dobře stavěná sedmnáctka doslova za hubičku
i Zdroj: PCTuning.cz

 

MSI CR700 — dobře stavěná sedmnáctka doslova za hubičku
i Zdroj: PCTuning.cz
MSI CR700 — dobře stavěná sedmnáctka doslova za hubičku
i Zdroj: PCTuning.cz
MSI CR700 — dobře stavěná sedmnáctka doslova za hubičku
i Zdroj: PCTuning.cz

 
MSI CR700 (pro zvětšení klikněte)

Osazený hardware

MSI CR700 — dobře stavěná sedmnáctka doslova za hubičku
i Zdroj: PCTuning.cz


-pro zvětšení klikněte-

Procesor

Pokud čekáte, že nejlevnější notebook musí být za každou cenu postaven na nějakém otřesném jednojádrovém procesoru, jste na omylu. Trhače asfaltu v nejlevnější konfiguraci MSI CR700 samozřejmě nenajdete, ale osazený Celeron T3100 od Intelu úplným šnekem také není. Jde o dvoujádrový procesor architektury Core 2 s pracovní frekvencí 1,9 GHz, což není zase tak málo. Jen další parametry čipu jako je třeba L2 cache byly značně sníženy, v případě L2 cahe na 1 MB, FSB zase tiká na 800 MHz. Nicméně to by zase nemělo tolik vadit a na veškerou kancelářskou práci bude mít notebook jistě výkonu habaděj. Ostatně na jaké úrovni je v porovnání s konkurencí uvidíme v testech.

Operační paměť

Příjemným překvapením pro mne byla také operační paměť. Kdo by čekal pouhý 1 či 2 GB RAM, je také na omylu. Notebook je osazen 3 GB paměti, což je podle mého názoru na tuto cenovou kategorii zcela adekvátní množství, které bude stačit na opravdu veškerou office práci. Paměť je typu DDR2 a osazeny jsou dva moduly (2+1 GB) s pracovní frekvencí 800 MHz.

Grafický čip

Také osazený grafický čip mne překvapil. Samozřejmě jde o GPU integrované v čipové sadě, nikoliv však od Intelu, ale od NVIDIE, protože je notebook postaven na starší čipové sadě nForce 730i. To znamená, že se v notebooku ukrývá jádro označené jako GeForce 8200M G. Už podle názvu je jasné, že o hraní Crysis to dnes rozhodně nebude, na druhou stranu svými parametry jde o obdobu čipu NVIDIA ION s 16 unifikovanými shadery, takže nějaké starší hry si na notebooku snad zahrajete. A nechybí ani široká podpora akcelerace videa.

Displej

Asi největším a nejpříjemnějším překvapením pro mne byl displej. Již jsem prozradil, že má úhlopříčku 17" a obvyklé je také to, že jde o lesklý panel typu TN. Co se ale týče rozlišení, byl jsem opravdu příjemně překvapený. Zatímco do menších notebooků i okolo dvaceti tisíc stále drtivá většina výrobců montuje displeje s rozlišením 1366 × 768 px, v tomto levném MSI za necelých dvanáct najdete displej s rozlišením 1600 × 900 px, což už je velmi slušné rozlišení, které stačí i náročnějším uživatelům a poskytne dostatečnou pracovní plochu. Displej osobně považuji za jednu z největších předností tohoto počítče.

Pevný disk

Pevný disk jsem tak nějak očekával. Jejich ceny pomalu klesají a i do segmentu těch nejlevnějších notebooků se pomalu dostávají modely s kapacitou v řádu několika stovek GB, v našem případě to byl 320GB model od společnosti Western Digital z pomalejší, ale vydařené 5400ot./min řady Scorpio Blue.

Optická mechanika

Standardem je dávat do velkých notebooků také optickou mechaniku, která tak v testovaném MSI nemohla chybět. Pochopitelně šlo o levnou DVD vypalovačku, ale to není žádný problém, svůj účel mechanika splní bez problémů.

Ostatní

Nakonec jako obvykle přidávám shrnutí veškerých specifikací a hardwarového vybavení.


Design

Po stránce designu pochopitelně nečekejte žádné zázraky. Protože je notebook stavěný primárně s ohledem na co nejnižší cenu, je jeho design velmi jednoduchý a nějaký velký dojem s tímto tuctovým tmavým laptopem rozhodně neuděláte.

Materiály/provedení

Co čekat od nejlevnějšího sedmnáctipalcového notebooku na trhu? U materiálů jsou to rozhodně plasty. To však nemusí být velký problém, pokud jsou plasty dobře opracované. Právě s tím má ale testované MSI tak trochu problémy. Plasty jsou totiž třeba okolo touchpadu a na víku neprakticky lesklé, ty matné zase působí tím nejlevnějším dojmem a dílenské zpracování celkově je na poměrně nízké úrovni (např. šasi vrže, některé hrany jsou ostré). Pokud hledáte notebook na denní přenášení (což je v kategorii 17" strojů poměrně nepravděpodobné), rozhodně se koukněte někde jinde. Pokud ale notebook budete přenášet jen občas (typicky jednou až dvakrát týdně), nemusí být slabé dílenské zpracování zase takový problém.

Rozměry

Protože dnes testujeme notebook se 17" displejem, nečekejte pochopitelně žádného drobečka a rozměry přes 40 cm na šířku a necelých 30 na délku o něčem svědčí. Na druhou stranu třeba hmotnost notebooku vůbec není na svou kategorii špatná, což je dané úsporným hardwarem, kterým je notebook osazen. Včetně zdroje je totiž hmotnost jen těsně přes tři kilogramy, zatímco většina konkurence váží okolo čtyř kilogramů.

Víko


-pro zvětšení klikněte-

Víko je vyrobeno z lesklého plastu, má černou barvu s bílými proužky a nese uprostřed logo msi.

Spodní kryt


-pro zvětšení klikněte-

Zespodu notebooku jsou štítky od výrobce, dva reproduktory a také žebrování pro lepší průchod vzduchu.


Baterie


-pro zvětšení klikněte-

Vzhledem k ceně notebooku se dá očekávat jen průměrný akumulátor a opravdu tomu tak je. Jde o 6článkový kousek s celkovou kapacitou 49 Wh. To na jednu stranu není mnoho, na stranu druhou je MSI CR700 osazeno poměrně slabým hardwarem, takže by výdrž bez připojení do sítě nakonec nemusela být úplně nejhorší a nějaké tří hodiny by nemusely být úplně od věci.

Zdroj

Na to, že jde o 17" notebook dostanete také poměrně malý zdroj s hmotností jen okolo 400 gramů včetně kabelů. Jeho výkon je průměrných 65 W.

Klávesnice


-pro zvětšení klikněte-

Zatímco většina výrobců notebooků jako je Acer či Asus už přešla na moderní typ plochých klávesnic, na levném testovaném stroji od MSI najdete starý typ klávesnice. Ten v zásadě není vyloženě špatný, ale dnes již je překonaný. Příjemné je, že se klávesnice při psaní nijak neprohýbá a je tichá, takže je psaní poměrně příjemné a velmi rychle si zvyknete. Nicméně má i své mouchy. Části uživatelů bude jistě vadit prohozený levý Ctrl a Fn, nepotěší ani řešení nevydělených šipek na úkor numerického bloku. Přitom by to šlo krásně vyřešit rozšířením klávesnice, místa je okolo ní dost. Škoda.

Touchpad

Podobně rozporuplné pocity jako z klávesnice jsem měl také z touchpadu. Také u něj mi vadily jeho zbytečně malé rozměry, i on by mohl být o kus větší a nemuseli byste tak neustále přehmatávat. Z dodatečných funkcí umí jen scrollování, zvětšování či vpřed/vzad mu chybí. Stejně tak tlačítka se dobře mačkají jen na krajích, protože jsou neprakticky vyrobena jen z jednoho dílu.


Vstupy/výstupy


-pro zvětšení klikněte-

Na levé hraně laptopu je otvor pro zámek typu Kensington, dvojice USB portů a optická mechanika.-pro zvětšení klikněte-

Z druhé strany je ExpressCard slot, čtečka paměťových karet, USB port a trojice audio konektorů.


-pro zvětšení klikněte-

Zezad je zdířka pro  připojení zdroje, ethernet, digitální a analogový výstup na monitor a vývod chlazení. Přítomny jsou také otvory pro eSATA či modem, tyto konektory ale nejsou osazené a otvory jsou tak zalepené plastem.


-pro zvětšení klikněte-

Zepředu žádné konektory nenajdete. Co se týče počtu konektorů, jsem u velmi levného notebooku celkem spokojený. Sice chybí eSATA či FireWire, ale to mi zase tak nevadí. Horší je to s jejich rozlišením. Proč jsou třeba audio konektory vpravo vzadu přesně tak, abyste měli problém při použití myši, to mi opravdu není jasné. Další zbytečná chyba, jejíž oprava by cenu notebooku nijak nenavýšila.

Webová kamera

Nad displejem je ukryta malá webová kamera. Ta má jen základní VGA rozlišení 640 × 480 px a ani v tomto rozlišení není obraz kamery žádný zázrak. Kamera má totiž opravdu extrémně nízký počet fps (odhadem okolo pěti snímků za sekundu) a obraz je tak téměř nepoužitelný nemluvě o odezvě, která se pohybuje okolo jedné sekundy.


-pro zvětšení klikněte-

Operační systém

K testované nejlevnější verzi laptopu žádný operační systém nedostanete a je tak na vás, zda máte doma starší kopii Windows XP, Vista či budete investovat do Windows 7. Pokud se vás týká třetí možnost, doporučuji si koupit verzi s Windows 7 rovnou, tu s Home Premium prodává MSI o necelé dva tisíce dráž a OS vás tak vyjde levněji než samotný notebook bez OS a k němu OEM verze Windows 7. S Windows 7 v 64bitové verzi jsem počítač testoval i já, OS běžel velmi svižně a o plynulost či rychlost reakcí nemusíte mít díky dvoujádrovému procesoru architektury Core 2 a 3 GB RAM žádné obavy.

Příslušenství

V příslušenství toho pochopitelně mnoho nenajdete, je v něm jen jedno DVD s ovladači a několik papírových manuálů.


Kvalita zvuku a reproduktorů

Notebook se sice chlubí tím, že kromě dvou stereo reproduktorů těsně pod spodní hranou nabízí také malý subwoofer, nějak zázračně kvalitní zvuk ale rozhodně nečekejte. Jako obvykle platí, že třeba pro ozvučení videa z internetu ještě reproduktory při rozumné hlasitosti postačí, na poslech hudby si ale rozhodně kupte sluchátka.

Chlazení - provedení


-pro zvětšení klikněte-

Systém chlazení je v v notebooku vyřešen tak, aby byl co nejlevnější. Jak je tedy vidět, teplo od procesoru a čipsetu odvádí jedna krátká heatpipe trubice na pasivní chladič, který profukuje ventilátor a teplo odchází skrz zadní hranu ven ze šasi. Další hardware vůbec chlazený není.

Teploty v klidu i zátěži jsou v normě a v tomto ohledu tak nemám laptopu od MSI co vytknout. O něco slabší to bylo s kvalitou odvodu tepla. Šasi se totiž v dlouhodobém zatížení okolo procesoru a čipsetu (tedy v pravé části klávesnice) citelně zahřívala. Zahřívání ale nebylo nijak dramatické a teplota šasi v této části byla jen o několik stupňů vyšší než teplota okolí.

Chlazení - hlučnost

Kancelářská práce ve Windows

V klidu se ventilátor v notebooku sice točí, z jeho hlučnosti ale rozhodně nemějte obavy. Rychlost otáčení je totiž velmi nízká a při provozu třeba přes den v kanceláři není ventilátor vůbec slyšet. Stejně tak v naprostém tichu večer a je šum ventilátoru tichý a nebude vás nijak rušit.

Hraní počítačových her

Protože procesor ani grafický čip nemají nijak vysokou spotřebu, je i v zátěži hlučnost celého notebooku velmi nízká. Ventilátor sice v dlouhodobé plné zátěži o něco přidá na otáčkách, ale přes den je v kanceláři jen stěží slyšet a tichý byl také při hraní starších her v nočním tichu.

Záruka

MSI dává na notebooky standardní dvouletou záruku s tím, že notebook dáváte do servisu, který má na opravdu 30 dní. Nic jako možnost záruky krytí náhodná poškození, oprava na místě či prodloužení záruky na více let společnost nenabízí. Alespoň malým plusem je to, že servis si odvoz notebooku po oznámení reklamace zajistí na vlastní náklady.


Testovací metodika byla standardní, naleznete ji zde a napřed jako obvykle uvedu modely, se kterými dnes budeme srovnávat.

Acer Aspire 5551G

Procesor AMD Phenom II X3 N830
Grafická karta ATI Mobility Radeon HD 5650

Toshiba Qosmio X500

Procesor Intel Core i7 720QM
Grafická karta NVIDIA GeForce GTS 360M

Acer Aspire TimelineX 3820TG

Procesor Intel Core i5 430M
Grafická karta ATI Mobility Radeon HD 5650 + Intel GMA HD

Sony VAIO VPC-Z11X9E/B

Procesor Intel Core i5 520M
Grafická karta NVIDIA GeForce GT 330M + Intel GMA HD

Asus U30J

Procesor Intel Core i7 620M
Grafická karta NVIDIA GeForce G 310M (NVIDIA Optimus)

Packard Bell DOT VR46

Procesor Intel Pentium Dual Core SU4100
Grafická karta integrovaný Intel GMA 4500 MHD

Lenovo ThinkPad Edge

Procesor Intel Core 2 Duo SU7300
Grafická karta integrovaný Intel GMA 4500 MHD

Asus Eee PC 1005PE

Procesor Intel Atom N450
Grafická karta integrovaný Intel GMA 3150

Sony VAIO VPC-Y11-S1E

Procesor Intel Core 2 Duo SU7300
Grafická karta integrovaný Intel GMA 4500 MHD

Samsung R480

Procesor Intel Core i3 330M
Grafická karta NVIDIA GeForce GT 330M

Asus ROG G73J

Procesor Intel Core i7 720QM
Grafická karta ATI Mobility Radeon HD 5870

Acer Aspire 8942G

Procesor Intel Core i5 430M
Grafická karta ATI Mobility Radeon HD 5850

Výkon procesoru Intel Celeron T3100 je pro mne příjemným překvapením. Pokud jste od nejlevnější sedmnáctky čekali výkon procesoru jen tak tak dostačující na základní práci, musí pro vás být grafy příjemným překvapením. Celeron T3100 je totiž výkonnější než třeba úsporné Core 2 Duo T7300, které je osazeno v mnoha levných 13" noteboocích. To znamená, že výkon procesoru více jak bohatě stačí na veškerou kancelářskou práci a pokud po něm nebudete chtít vyloženě renderování videa či vědecké výpočty, postačí na všechny běžné činnosti.Upozornění: V případě, že má notebook u některého z herních testů uvedeno 0 fps, znamená to, že jej nebylo možné spustit z důvodu nekompatibility (většinou s ovladači a grafickou kartou). Stejně tak testy v nativním rozlišení slouží pouze pro srovnání, zda si hry zahrajete v nativním rozlišení displeje, a nevyvozujeme z nich žádné další výsledky. K tomu slouží testy v rozlišení 1280 × 800 px.

Od NVIDIA GeForce 8200M G integrované v čipsetu se samozřejmě nedají čekat žádné zázraky. Již v první kapitole jsem psal, že jde de facto o čip podobný první generací NVIDIA ION, což ostatně potvrzují i testy (vyšší výkon je daný výrazně výkonnějším procesorem než je Intel Atom). GeForce 8200M G je tak zároveň také výrazně výkonnější než integrovaný čip od Intelu GMA 4500 MHD. Na hraní nejnovějších her na notebooku samozřejmě zapomeňte, s rozumnými detaily si ale můžete zahrát nějaké ty starší hry a problémem není také sledování HD videa, akceleraci zvládá GeForce 8200M G opravdu dobře.U výdrže jsem nečekal žádné zázraky, což se nakonec také naplnilo. Na druhou stranu si ani nelze stěžovat. Jak jsem již několikrát psal, levný 17" stroj je určen hlavně pro kancelářské nasazení a na cestování si jej nejspíš nikdo kupovat nebude. Necelé tři hodiny při kancelářské práci tak nejsou vlastně zase tak špatný výsledek a pro těch několik nouzových situací, kdy budete muset pracovat bez dosahu zásuvky, by to mělo bez problémů stačit.


MSI CR700

V poslední kapitole nejprve jako obvykle projdu vše, co se mi na testovaném notebooku od MSI líbilo a co naopak nikoliv. Největším lákadlem celého počítače je samozřejmě jeho cena. Koupit za dvanáct tisíc notebook bylo ještě před pár lety něco nemyslitelného a koupit za dvanáct tisíc notebook se slušným dvoujádrovým procesorem, 3 GB RAM, 320GB diskem, integrovanou grafikou NVIDIA GeForce a zejména s velkým 17" displejem s vysokým rozlišením 1600 × 900 px? To je prostě fantastické a poměr cena/výkon je u notebooku skvělý. Osobně moc netuším, jak se MSI na tuto cenu dostalo. Schválně jsem si totiž v jednom levném internetovém obchodě zkusil udělat stolní sestavu a podobná levná stolní konfigurace mne včetně LCD vyšla na deset tisíc a to jsem v košíku vůbec neměl třeba periferie, takže ve výsledku by to stálo okolo jedenácti a to se bavíme o stolním počítači! Vážně, ta cena se mi opravdu zamlouvá a to i v porovnání s konkurencí, za podobné peníze seženete jen eMachines G725 (jedna ze značek Aceru).

Dál se mi moc líbil výkon počítače, což už jsem ostatně naznačil. Výkon procesoru stačí na víc než jen základní kancelářskou práci, GK zase zvládne staré hry lépe než čipy od Intelu a ten displej s rozlišením 1600 × 900 px je v této cenové kategorii vážně super. Poměr cena/výkon je prostě další obrovskou předností tohoto stroje. Spokojen jsem byl dále s tichým chlazením v klidu i zátěži a když už jsme u toho, není k zahození také výdrž na akumulátor. Celý transatlantický let s ní sice nezvládnete, ale čas od času na pár hodin postačí a kdo by si velký 17" laptop kupoval na pravidelné cestování?

Pochopitelně ale nemohu jen chválit, takže pojďme ke kritice. Rozporuplné pocity mám z klávesnice a touchpadu. Ty sice nejsou špatné, ale dobré také ne. Podobné je to s konektory. Jejich počet je dobrý, ale ten kdo vymyslel to rozložení, asi nebyl úplně při smyslech. A našly se také věci, které mi vyloženě vadily. Na prvním místě to je dle očekávání šasi. Plasty jsou samozřejmě vzhledem k ceně pochopitelné, ale proč jsou z velké části lesklé a proč má notebook tak špatné dílenské zpracování? Kdyby byl počítač o 500 Kč dražší a největší nedostatky by byly odstraněny, rozhodně by mi to nevadilo. Stejně tak je nutné počítat s tím, že kromě koupě notebooku budete muset investovat do operačního systému. Ale chtít za dvanáct tisíc ještě licenci na Windows 7, to by bylo už vážně moc vzhledem k tomu, co jsem psal o pár řádků výše. Ostatně MSI nabízí i cenově výhodnější verzi s Windows 7 Home Premium za necelých čtrnáct tisíc včetně daně.

Shrnutí

Pokud si myslíte, že nejlevnější notebook musí být vždy naprostý propadák postavený jen s ohledem na co nejnižší cenu, jste na omylu. Z dnes testovaného MSI CR700 se samozřejmě na zadek neposadíte, za cenu necelých dvanácti tisíc toho ale nabízí opravdu hodně. Dvoujádrový použitelný procesor od Intelu, 3 GB RAM, 320GB pevný disk a zejména velký displej s rozlišením velmi dobrých 1600 × 900 px jsou toho jasným důkazem a třeba do kanceláře jde o opravdu velmi vhodný stroj. Ostatně kancelářské nasazení je pro MSI CR700 asi to nejtypičtější. Nedovedu si představit nikoho, kdo by si chtěl velký 17" notebook kupovat na denní nošení z místa na místo. Na to, vhledem k horší kvalitě šasi, není notebook ani stavěný a svědčit mu bude spíše přenášení občas, typicky pokud si chcete vzít notebook v pátek odpoledne z práce na víkend domů.

MSI CR700 rozhodně není notebook bez chyb a vytknout se mu toho dá víc než jen slabší dílenské zpracování. Jeho cena a vynikající poměr cena/výkon jsou ale prostě natolik lákavé, že si od nás notebook odnáší stříbrné ocenění právě za tyto parametry. Pokud potřebujete co nejvíc ušetřit a přesto si chcete počítač na občasné přenášení koupit, s tímhle strojem a za tyto peníze rozhodně chybu neuděláte.


PCTuning Silver Award, červenec 2010
MSI CR700
"nejlevnější 17" notebook na trhu se skvělým poměrem cena/výkon"

Graf ceny produktu MSI CR700-220XCZ poskytuje server Heureka.cz

Poděkování

Na úplný konec bych rád poděkoval marketingovému zastoupení společnosti MSI v České Republice, které notebook poskytlo do testu a těšíme se na další spolupráci.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama