PCTuning Článek

MSI GF RTX 3060 Ventus 2X 12GB OC: se základní výbavou

Adam Vágner
Adam Vágner
30. 4. 2021 22:00 10 Sdílej:

Seznam kapitol

1. MSI GF RTX 3060 Ventus 2X OC 12G: představení 2. Konstrukce chladiče, konektory 3. Testovací sestava 4. 3D Mark Fire Strike a Fire Strike Extreme 5. 3DMark Time Spy a Time Spy Extreme 6. Aliens vs. Predator 7. Death Stranding (TAA, DLSS) 8. F1 2020 (TAA, DLSS) 9. Far Cry New Dawn 10. GTA V 11. Metro Exodus, bez ray tracingu 12. Metro Exodus, ray tracing, DLSS 13. Shadow of the Tomb Raider, DXR, DLSS 14. The Division 2
15. The Witcher 3 16. World of Tanks 17. Chování boost v AvP 18. Chování boost v F1 2020 19. Boost v Metro Exodus 20. Boost ve World of Tanks 21. Spotřeba sestavy 22. Poměr výkon/watt, náklady na provoz 23. Chování ventilátorů 24. Hlučnost 25. Teplota GPU 26. Průměrný výkon 27. Cena, poměr cena/výkon 28. Závěrečné shrnutí

RTX 3060 Ventus 12GB OC je jedním z modelů, které se u nás dostávají do herních sestav. Má k tomu nejlepší předpoklady – řadí se totiž k těm levnějším, vystačí si s jedním osmipinem a vejde se asi do každé skříně. Podíváme se, co vás čeká, pokud tuto kartu v sestavě dostanete.

Reklama
Reklama

Dostupnost a ceny je asi zbytečné stále dokola rozebírat. Jakákoliv karta, kterou dnes pořídíte, je nevýhodnější než to, co si šťastlivci pořídili předtím, než začal tento blázinec. Samostatně ani tuto kartu dnes a v příštích týdnech nejspíš nepořídíte. Ale skutečně existuje, testovaný kus je z běžné české distribuce. Jenom jde prakticky vše, co se sem dostane, rovnou do hotových herních sestav.

Pokud už vám prošlo pod rukama pár grafických karet, už z pohledu na konstrukci RTX 3060 Ventus 2X vytušíte, že se nebude moci srovnávat s modely s více než dvakrát větším chladičem, jako je před nedávnem testovaná MSI RTX 3060 Gaming X.

V grafech hlučnosti patří k nejhorším kartám, které máme otestované novou metodikou. Tím ale nechci říct, že by šlo vysloveně o špatnou kartu, spíše doplácí na to, že jsem zatím od uvedení RTX 3080 žádnou opravdu hlučnou grafiku netestoval. Hlučnost Ventus 2X je sice výrazně podprůměrná, ale pořád je na tom se svými 48–49 dBA o stupínek lépe než těžko snesitelné karty typu Radeon VII, RX 5700 XT Mech nebo referenční Radeony RX 5700 a RX 5700 XT, které se pohybovaly někde mezi 51–58 dBA.

Díky kvalitním ventilátorům, které nevrčí, nebručí a nevydávají ten pronikavý zvuk připomínající fén se vedle karty v zátěži dá sedět. Jen se spaním to bude horší, tam už bude chladič většině lidí vadit.

Vyšší hlučnost je do jisté míry i daní za nižší teploty. Karta se drží někde kolem 74 °C. U modelů s větším a tišším chlazením bych řekl, že je to tak akorát, u Ventus 2X můžu říct, že bych viděl raději, kdyby výrobce ty teploty nechal klidně jít o nějaké 3-4 °C výše a místo toho o něco snížil otáčky ventliátorů. Můžete to ale zkusit udělat ručně, do teplotního limitu zbývá slušná rezerva a když otáčky ventilátorů snížíte jen o trochu z nějakých těch 2000 ot./min na hodnoty kolem 1 700 ot./min, dostanete už průměrně hlučnou kartu, což na levný a poměrně výkonný model není vůbec špatný výsledek.

Takty jsou o trochu nižší než u prémiových RTX 3060, takže za nimi Ventus výkonem zaostává o nějaká tři procenta. Ale to je rovněž výsledek, který od podobné karty čekáte, těžko ji za to kritizovat. Za ty jednotky procent výkonu navíc si u prémiových modelů připlatíte tisíce korun a z hlediska poměru cena/výkon nad nimi vítězí pro změnu Ventus.

Pokud se k této kartě v dnešní době dostanete, můžete být celkem rádi, že ji máte. Není to karta, jejichž vlastností by mohl být člověk nadšený jako z těch tříslotových oblud se stejným čipem, ale nedá se ani říct, že byste s ní museli litovat. Vyšší hlučnost je asi jejím jediným významnějším nedostatkem.

MSI GeForce RTX 3060 Ventus 2X 12G
KLADY
ZÁPORY
Bez zátěže pasivní chlazení Power limit zamčený na referenčních 170 W
Řadí se k levnějším modelům RTX 3060 V zátěži hlučná
12 GB paměti, podpora resizable BAR Výrazně pomalejší než RTX 3060 Ti
CUDA, DLSS 2.x, ray tracing, Reflex, Broadcast, DX12 Ultimate Navzdory označení OC znatelně nižší takty než vyšší modely

Doporučená cena s DPH: 13 000 Kč

Hrubě orientační prodejní cena s DPH: 17 500 Kč

stránka produktu na CZC.CZ: https://www.czc.cz/msi-geforce...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning