MSI GT72 Dominator Pro: monstrum s GeForce GTX 980M
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek MSI GT72 Dominator Pro: monstrum s GeForce GTX 980M

MSI GT72 Dominator Pro: monstrum s GeForce GTX 980M | Kapitola 13

Z. Obermaier

Z. Obermaier

3. 11. 2014 03:00 19

Seznam kapitol

1. Maxwell G204 s 8GB v notebooku 2. GeForce GTX 980M 3. Představení, balení a specifikace 4. Funkce a vlastnosti 5. MSI GT72 - hardware I. (CPU, GPU) 6. MSI GT72 - Hardware II. (disky, paměť) 7. BIOS a software
8. Zpracování, konektory a repro 9. Klávesnice, chlazení a výdrž baterie 10. Výkon procesoru (Core i7-4710HQ) 11. Testy herního výkonu (GTX 980M) 12. Galerie notebooku 13. Závěr

Pokud chcete bez kompromisů hrát i na cestách, neboli na přenosném počítači, máte dnes jedinou volbu – GeForce GTX 980M založenou na jádru Maxwell GM204. Nic rychlejšího na trhu není a relativně dlouho ani nebude. Tak razantní navýšení výkonu, navíc při nižší spotřebě, v noteboocích nepamatujeme. Mobilní Maxwell je bomba.

Reklama

Závěr

MSI GT72 Dominator Pro: monstrum s GeForce GTX 980M
i Zdroj: PCTuning.cz

Závěrečný verdikt je v podstatě jednoduchý, jde o nejvýkonnější dostupné mobilní herní zařízení. Nebo přesněji nejvýkonnější (jednočipové) grafické řešení na trhu, tentokrát zabalené do produktu MSI. Jiní výrobci samozřejmě uvedli několik notebooků s obdobnou konfigurací, a všechny budou mít výkon hodně podobný. Na výkon, který nabízí pro hry, ale dlouho nedosáhne nic a nejvýkonnější mobilní GPU konkurence zaostává o desítky procent, zde není co řešit. U notebooků hraje spotřeba GPU větší roli než u stolních PC a AMD musí stavět na svých čipech s rozumnou spotřebou. GeForce GTX 980M je díky tomu král mobilních grafik a ještě jím asi dlouho zůstane.

Výbava, spotřeba, baterie

Výbava notebooku je skvělá. Kvalitní klávesnice, reproduktory a ovládací software dávají tomuto stroji vysokou přidanou hodnotu. Potěší možnost připojení až tří externích monitorů, široké možnosti konfigurace disků a stejně tak vysoký počet USB portů. Spotřeba je měřitelně nižší než u počítače s předchozím top modelem grafického čipu. Výdrž na baterii není špatná, ale v absolutních číslech není hodina a půl hraní nic extra, možná by to chtělo výkonnější akumulátor. Kratší výdrž jsem naměřil ve všech scénářích, což není potěšující zpráva. Rozdíly nejsou nijak extrémní, ale měřitelné ano. Spotřeba při hraní je sice nižší než u GeForce GTX 880M, raději mějte ale napájecí zdroj vždy při ruce.

Komponenty

U tohoto stroje je vše podřízeno maximálnímu hernímu výkonu, platíme za to ale vysokou hmotností a cenou. Osazený procesor je výkonný dost. Model Core i7-4710HQ můžeme postavit výkonem někde mezi Core i5-4570K a Core i7-4770. Na většinu aplikací výkon solidní. Škoda vysokých teplot procesoru a nemožnosti ho nějak popohnat taktováním. Kapacita pamětí 16 GB je dostatečná, zde není co vytknout. Navíc je možný upgrade na 32 GB.

Systémový disk složený ze dvou SSD v RAIDu jistě potěší každého. Vše je bleskové, jak start počítače, tak načítání her i aplikací.

GeForce GTX 980M je brutální grafický čip. Nabízí téměř 75 procent výkonu nejvýkonnější desktopové grafiky dneška – GeForce GTX 980. Výkon mobilního jádra odpovídá GeForce GTX 780, což byl donedávna jasný High-end s jádrem GK110. Výkon proti GeForce GTX 880M narostl o desítky procent (průměrně o 40 procent) což je výkonový skok, který jsme dlouhá léta nezažili (pokud vůbec).

Osobní názor

Po stránce výkonu nelze notebooku nic vytknout, osazením GeForce GTX 980M jsme získali brutální herní stroj. Procesorový i herní výkon je špičkový. I přesto mám ale několik připomínek. První se týká paměti, osobně už bych asi pořídil 32 GB místo 16 GB. Není to zásadní problém, většina lidí by byla spokojená i s 8 GB, ale někomu to může vadit.

Druhý problém je ve scházející podpoře technologie Nvidia Optimus. Přepínat ručně mezi grafickými čipy a nutně pokaždé restartovat notebook je „opruz“. MSI to zdůvodňuje tím, že Optimus nefunguje bezproblémově (podpora některých her, problémy při přepínání aplikací) a tak preferují ruční přepínání.

Největší problém je ale cena. MSI chce za tuto konfiguraci 63 000 Kč s DPH, konkurence má být ale o 13 000 Kč levnější. Její grafika má sice „jen“ 4 GB místo 8 GB a SSD disk je jen jeden místo dvou, ale cena myslím více odpovídá realitě použitých komponent. To už záleží na každém z vás, jakého výrobce zvolíte, s GeForce GTX 980M neuděláte chybu v žádném případě.

                                           
MSI GT72 2QE Dominator Pro
KLADY
MSI GT72 Dominator Pro: monstrum s GeForce GTX 980M
i Zdroj: PCTuning.cz
MSI GT72 Dominator Pro: monstrum s GeForce GTX 980M
i Zdroj: PCTuning.cz
ZÁPORY
Nejvýkonnější grafika na trhu, brutální hení výkonvysoká cena
Vysoký výkon procesorupřetaktování pouze sofwarově z OS
2× SSD disk v RAID pro systémnepodporuje Nvidia Optimus
solidní zpracováníslabší výdrž na baterii
Kvalitní klávesnice a zvukbaterii nelze snadno měnit
přepínání výkonupřepnutí grafiky vyžaduje restart
dobrý software v klidu není zcela tichý, v zátěži hlučnější
batoh součástí balení 
aktivní grafika plně pod kontrolou uživatele 
Orientační cena s DPH: 62 990 Kč

Za půjčení notebooku děkujeme společnosti MSI Czech republic

MSI GT72 Dominator Pro: monstrum s GeForce GTX 980M
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama