MSI GT72 Dominator Pro: monstrum s GeForce GTX 980M
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek MSI GT72 Dominator Pro: monstrum s GeForce GTX 980M

MSI GT72 Dominator Pro: monstrum s GeForce GTX 980M | Kapitola 2

Z. Obermaier

Z. Obermaier

3. 11. 2014 03:00 19

Seznam kapitol

1. Maxwell G204 s 8GB v notebooku 2. GeForce GTX 980M 3. Představení, balení a specifikace 4. Funkce a vlastnosti 5. MSI GT72 - hardware I. (CPU, GPU) 6. MSI GT72 - Hardware II. (disky, paměť) 7. BIOS a software
8. Zpracování, konektory a repro 9. Klávesnice, chlazení a výdrž baterie 10. Výkon procesoru (Core i7-4710HQ) 11. Testy herního výkonu (GTX 980M) 12. Galerie notebooku 13. Závěr

Pokud chcete bez kompromisů hrát i na cestách, neboli na přenosném počítači, máte dnes jedinou volbu – GeForce GTX 980M založenou na jádru Maxwell GM204. Nic rychlejšího na trhu není a relativně dlouho ani nebude. Tak razantní navýšení výkonu, navíc při nižší spotřebě, v noteboocích nepamatujeme. Mobilní Maxwell je bomba.

Reklama

GeForce GTX 980M

S architekturou Kepler už to začínala být opravdová nuda. Tři roky a ve třech modelových řadách kralovaly výkonným notebookům grafická jádra právě této architektury. Pod novými názvy jsme dostávali stále totéž jádro GK104. Nárůst proti předchozí generaci jen minimální, odpovídající nárůstu frekvence.

Za poslední roky se výkon nijak výrazně neposunul, ale to se s příchodem Maxwellu konečně mění. Nárůst výkonu je v desítkách procent, dle hry. Jde o impozantní navýšení herního výkonu, a to při nižší spotřebě.

Tabulka ukazuje tři generace mobilních GPU architektury Kepler a novinku Maxwell.

MSI GT72 Dominator Pro: monstrum s GeForce GTX 980M
i Zdroj: PCTuning.cz

Výrobní proces je stejný, žádná 20nm výroba zatím k dispozici není. Počet stream procesorů se u GTX 980M a GTX 880 neliší, Nvidia tentokrát osadila do notebooků ne zcela odemčený čip GM204, možná si jej šetří na refresh příští rok. Velký nárůst výkonu ale přináší dvojnásobný počet jednotek ROPs a stejně tak změny v architektuře. Naopak texturovací jednotky byly řádně zredukovány (plnohodnotná GM204 jich má také 128). Kapacita pamětí, šířka sběrnice a jejich rychlost zůstaly stejné.

Při „papírovém“ srovnání se tedy nemusí zdát, že nárůst výkonu je tak masivní, praxe ale hovoří jasně – nárůst fps mnohdy i desítky procent.

Takový nárůst výkonu tu ještě nebyl!

První obrázek z prezentace Nvidie je celkem zajímavý. Hovoří o tom, že rozdíl výkonu desktopové grafiky a mobilní se časem s novými generacemi čipů stále snižuje. U GeForce GTX 480 a GTX 480M nabízela mobilní varianta pouze kolem 40 procent výkonu grafiky desktopové. U GeForce GTX 680M už to bylo 60 procent výkonu grafiky GTX 680.

MSI GT72 Dominator Pro: monstrum s GeForce GTX 980M
i Zdroj: PCTuning.cz

S Maxwellem si Nvidia troufá tvrdit, že výkon mobilní verze dosahuje kousek pod 80 procent desktopové grafiky. Musím říci, že Nvidia ani moc „nekecá“ v testu 3D Mark Fire Strike Extreme dosahuje desktopová verze kolem 5900 bodů, mobilní grafika v našem notebooku pak necelých 4300 bodů. To znamená, že mobilní čip dosahuje nějakých 72 % výkonu desktop verze. To je vskutku vysoký výkon na úrovni desktopové GeForce GTX 780!

MSI GT72 Dominator Pro: monstrum s GeForce GTX 980M
i Zdroj: PCTuning.cz

Druhou vlastností, po výkonu, kterou Nvidia hodně prezentuje je výdrž na baterii, tedy nižší spotřeba čipů. V GeForce Experience je nyní možnost kliknout na položku „On Battery“, která nastaví detaily hry tak, aby GPU vydrželo hrát co nejdéle. Prvním kritériem je hratelnost, GPU v notebooku musí i bez připojení k síti rozhýbat náročné hry v hratelných fps. To se u starších grafických čipů často nedalo dosáhnout. Maxwell to dokáže u velké spousty her. Druhá je výdrž baterií, výrobce uvádí, že s GeForce GTX 980M můžete bez sítě hrát o 29–55 % déle.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama