MSI GTX 1660 Ti Ventus XS OC: vysoký výkon za super cenu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek MSI GTX 1660 Ti Ventus XS OC: vysoký výkon za super cenu

MSI GTX 1660 Ti Ventus XS OC: vysoký výkon za super cenu | Kapitola 23

Adam Vágner

Adam Vágner

26. 2. 2019 11:00 77

Seznam kapitol

1. MSI GeForce GTX 1660 Ti Ventus XS: parametry 2. Konstrukce karty, konektory, výbava 3. Testovací sestava 4. 3D Mark 5. Aliens vs. Predator 6. Battlefield 1 7. F1 2018 8. Fallout 4 (Win 10) 9. Far Cry 5 10. GTA V (Win 10) 11. Metro Last Light Redux 12. Tom Clancy´s The Division (DX11 + DX12)
13. The Witcher 3: Wild Hunt 14. Chování boost v benchmarku AvP 15. Chování boost v F1 2018 16. Chování boost v Metro Last Light 17. Teploty 18. Chování ventilátorů 19. Hlučnost 20. Spotřeba a poměr výkon/watt bez zátěže a v AvP 21. Spotřeba a poměr výkon/watt v F1 2018 22. Cena, průměrný výkon, poměr cena/výkon 23. Závěrečné shrnutí

Dnes se konečně podíváme na jeden z modelů GTX 1660 Ti, který přináší to, nač jsme se u GeForce GTX 1660 Ti těšili nejvíc: vysoký výkon srovnatelný s GTX 1070, ale za mnohem lepší cenu; poměrem cena/výkon drtí i většinu modelů konkurenčního Radeonu RX 590 – za příplatek pár stovek nabízí o čtvrtinu vyšší výkon.

Reklama

Marně přemýšlím, jestli jsem kdy měl u nějaké karty až tak silný pocit, že ji výrobce navrhl, vyrobil, a až pak zjistil, že by byla moc dobrá a záměrně ji zmrzačil. Ale třeba MSI křivdím a k nastavení regulace měli nějaký důvod, který mi uniká (anebo se s tím prostě u levné karty zrovna dvakrát nemazali, ale pak bych nechápal to omezení minimálního výkonu ventilátorů na 41 %). A totéž platí o power limitu, nechce se mi věřit, že by už v základu nemělo napájení žádnou rezervu.

Bojím se, že i ostatní výrobci zvolí podobnou strategii a u svých levnějších modelů se zrovna nepředřou, aby nabídli víc. GTX 1660 Ti je solidní základ s vysokým výkonem a celkem nízkou spotřebou. Není nijak náročné ji uchladit, nepotřebuje monstrózní chladiče a takty jdou celkem ochotně nahoru, takže výrobci asi budou chtít nabídnout u dražších modelů aspoň nějakou přidanou hodnotu. A to půjde udělat jenom tak, že výrazně omezí schopnosti levnějších karet.

Kvůli vysokým otáčkám ventilátorů (a jen a pouze kvůli nim) tak musím označit hlučnost karty jenom za průměrnou. Pro příznivce tichých počítačů to nebude rozhodně, bez modifikace BIOSu anebo nějaké utility, která obchází limity u regulace ventiátorů (víte o nějakých?) z Ventusu neslyšnou kartu vyrobíte jenom modifikací napájení ventilátorů. Hlučnost v zátěži je jedna z mála věcí, kde máte solidní manipulační prostor – zkusmo jsem stáhl otáčky ventilátorů téměř na minimum a při hodnotách kolem 1500 ot./min mělo GPU kolem 78 °C (tedy stále 5 °C pod temp limitem) a hlučnost spadla na celkem tichých 35 dBA. Ani napájení se potom nijak nepřehřívalo, nad MOSFETy, kam se mi pod krytem povedlo nacpat čidlo, jsem naměřil jen 65 °C

MSI GTX 1660 Ti Ventus XS OC: vysoký výkon za super cenu
i Zdroj: PCTuning.cz

V běžné počítačové sestavě (chlazené třeba dodávanými systémovými ventilátotry na 900–1000 ot./min) se ale vyšší hlučnost bez zátěže ztratí, hlučnost v zátěži bych pak asi trochu stáhl úpravou křivek pro regulaci ventilátorů a výsledkem bude výkonné, nepříliš hlučné a přitom levné řešení.

Pokud ale máte sestavu, u které jste si hráli s odhlučňováním, nemáte systémové ventilátory napíchnuté na diskové molexy, ale regulujete je přes desku anebo jste dokonce pořídili nějaké kvalitní nízkootáčkové větráky a tichý zdroj, tak bych vám radil už těch pár stovek připlatit na nějakou kartu s tišším chlazením. Pořizovat tuto kartu a měnit chladič nemá smysl, stálo by to víc než nákup lepšího modelu a moc byste si tím nepomohli (mimo jiné proto, že už nemá moc smysl kartu taktovat).

Nějaké přetaktování je možné, ale budete na něj muset vysloveně přes křivky napětí/takt, aby karta ve špičkách nešla moc vysoko, a důkladně otestovat stabilitu. A takové ladění není zrovna záživné, zejména při přínosu, jaký to má.

Na závěr musím ještě tentokrát obzvlášť poděkovat Alze, protože bez ní by recenze vycházela minimálně o pár dní později. Přestože blbější termín pro uvedení podobného produktu, než je pátek ve tři hodiny odpoledne, asi není, karta byla hned s koncem embarga v e-shopu na skladě a bylo ji možné objednat, ještě po třetí hodině jsme zvládli domluvit zápůjčku, ještě téhož dne objednávku zabalili a poslali, díky víkendovému doručení jsme na ní už v sobotu mohli začít dělat a už dnes vám můžeme nabídnout recenzi.

MSI GeForce GTX 1660 Ti OC, 6 GB
KLADY
MSI GTX 1660 Ti Ventus XS OC: vysoký výkon za super cenu
i Zdroj: PCTuning.cz
MSI GTX 1660 Ti Ventus XS OC: vysoký výkon za super cenu
i Zdroj: PCTuning.cz
ZÁPORY
cena bez zátěže není tichá a otáčky
ventilátorů nelze více stáhnout
vynikající poměr cena/výkon v zátěži mnohem hlučnější, než by bylo nutné
chladič má solidní rezervu nelze navýšit power limit
kompaktní provedení téměř žádná rezerva pro další přetaktování GPU
nízká spotřeba 6 GB paměti
vysoký výkon pro plné HD rozlišení plastový backplate bez perforace
Orientační cena s DPH: 7 900 Kč

Za vynikající poměr cena/výkon a výbornou spotřebu udělujeme GTX 1660 Ti O6G stříbrné ocenění.

MSI GTX 1660 Ti Ventus XS OC: vysoký výkon za super cenu
i Zdroj: PCTuning.cz

Za zapůjčení karty do testu děkujeme společnosti Alza.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama