MSI GTX 1660 Ti Ventus XS OC: vysoký výkon za super cenu
Seznam kapitol
Dnes se konečně podíváme na jeden z modelů GTX 1660 Ti, který přináší to, nač jsme se u GeForce GTX 1660 Ti těšili nejvíc: vysoký výkon srovnatelný s GTX 1070, ale za mnohem lepší cenu; poměrem cena/výkon drtí i většinu modelů konkurenčního Radeonu RX 590 – za příplatek pár stovek nabízí o čtvrtinu vyšší výkon.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Na úvod jenom v rychlosti připomenu, že GeForce GTX 1660 Ti využívá nový grafický čip TU116 s architekturou Turing. Na rozdíl nových modelů z vyšší řady RTX 2000 sice neumí hardwarově akcelerovaný ray tracing ani výpočty na tensor cores, ale podporuje řadu jiných technologií z Turingu, které jsme si představili s uvedením architektury – souběžné výpočty s pevnou i plovoucí desetinnou čárkou, variable rate shading, vylepšenou cache, podporuje novou generaci pamětí GDDR6, zkrátka proti minulé generaci s architekturou Pascal jde o významný posun, který pomáhá navýšit výkon především v nových hrách s kolplexiními shadery.
Takty jsou obdobné jako u GTX 1060, decentně narostl počet stream procesorů, díky pamětem GDDR6 stoupla o polovinu paměťová propustnost (ale jsou běží „jen“ na 12 GHz efektivně, zatímco u RTX 2000 na 14 GHz), TDP obou karet je obdobné. V čipu je o polovinu více tranzistorů, ale plocha narostla z 200 mm² jen na 284 mm².
Pokrok proti GTX 1060 je zajímavý, samotná Nvidia jako obvykle ale cílí spíše na zákazníky, kteří karty obměňují ob generaci, a proti GTX 960 už je posun opravu výrazný.


Po testu dvou špičkových modelů MSI GeForce GTX 1660 Ti Gaming X a Asus ROG Strix GeForce GTX 1660 Ti O6G se podíváme na jednu z nejlevnějších karet, které jsou u nás už na skladech – GTX 1660 Ti Ventus XS od MSI.
Dovětek OC napovídá, že jde o přetaktovaný model. Udávaný takt s boost je navýšený z referenčních 1770 na 1830 MHz. Papírově tedy žádný významný rozdíl, 50 MHz navíc udělá nárůst kolem 0,5-1,5 snímků/s.

GPU-Z je dostupné stále jen ve verzi 2.16.0, která GTX 1660 Ti ještě „nezná“. Na monitoringu vidíte, že regulace monitoruje a řídí jen jeden ventilátorový konektor, na kterém jsou zapojené oba ventilátory. A také první údaj, který nepotěší – otáčky ventilátorů bez zátěže. Hodnota 1417 ot./min mě hodně překvapila. Proklepal jsem recenze minulé generace karet, která z nich měla menší variantu ventilátorů Torx 2.0, a konkrétně v recenzi GTX 1050 Ti Gaming X jsem dohledal, že na ní stejné větráky běžely někde v rozmezí 800–1120 ot./min... Ale v zátěži!
I záložka BIOS mě zklamala ještě víc než obvykle. Nejen že má tato „OC“ verze GTX 1660 Ti nastavený referenční power limit 120 W, ale karta vám nedovolí zvednout jej ani o jediné procento.








Na obalu výrobce upozorňuje firemní ventilátory Torx 2.0, které byly v minulé generaci na prémiových modelech Gaming a na „robustní backplate“, který zpevňuje kartu a je designovým doplňkem, díky kterému karta vypadá ještě lépe. Já dodám, že bych byl snad i raději, kdyby na kartě nebyl, ale k tomu se dostaneme dále.



V příslušenství je krom obvyklých stručných instalačních příruček a DVD s ovladači a aplikacemi, které jsou zastaralé už v den vydání, nenajdete nic. S ohledem na to, že je karta docela úsporná a cílí na levné počítače, bych vážně ocenil aspoň redukci pro přídavné napájení, protože osmipin nebýval na slabších levných zdrojích zrovna běžnou výbavou. U moderních zdrojů už by to ale neměl být problém.
