MSI Z77 M-Power – nejvyšší model od MSI pro taktovače
Hardware Článek MSI Z77 M-Power – nejvyšší model od MSI pro taktovače

MSI Z77 M-Power – nejvyšší model od MSI pro taktovače | Kapitola 13

Z. Obermaier

Z. Obermaier

30. 8. 2012 10:00 6

Seznam kapitol

1. Produkt své vlastní třídy 2. Testovací sestava 3. Představení desky 4. Vlastnosti desky 5. Specifikace a software 6. Bližší pohled .. 7. Detaily desky, čipy
8. Napájení desky (popis) 9. Napájení desky (praxe) 10. BIOS 11. Přetaktování 12. Měření aplikačního výkonu a spotřeba 13. Hodnocení

V dnešní recenzi si představíme celkem výjimečnou desku od MSI. Jde o první desku z nové řady „lepších“ desek pro nadšence a taktovače. Dosud výrobce dělal exkluzivní modely (X-Power) jen do naprostého high-endu, čemuž odpovídala cena. Tentokrát se ale mohou těšit i taktovači Ivy Bridge. Má MSI v tomto nabitém segmentu šanci?

Reklama
Reklama
MSI Z77 M-Power – nejvyšší model od MSI pro taktovače

Zpracování a výbava desky

Pokud srovnáme současnou nabídku MSI, jsou všechny desky podobně dobře vybavené. Jak počty portů, tak další možnosti jsou víceméně shodné. Pouze nejvyšší model nabízí Thunderbolt, několik SATA portů navíc ale nemá Bluetooth ani WiFi. Zpracování je u všech desek výborné, ani u dnes testované desky se výrobce nezpronevěřil a přináší kvalitně provedenou a osazenou desku. Také výbava je solidní, jak příbal, tak nadstandardní prvky desky. Ovládací tlačítka potěší, stejně tak dva BIOSy s možností mezi nimi přepínat. Dnes testovaná deska míří především k taktovačům a výrobce se ohání tím, že ji zbavil věcí co taktovači nepotřebují. Upřímně ale nevím čeho, dvou SATA portů? Působí to na mě jako krapet nezvládnutá marketingová kampaň, a právě třeba Bluetooth a WiFi bych jako taktovač oželel. Jinak ale hodně povedená deska za svou cenu.

Přetaktování

Zde jsem krapet zklamán, deska pro taktovače by měla být plná funkcí pro taktovače. Chybí mi jumper na LN2, vypínání PCI-E slotů, tlačítka na taktování a další výbava co konkurence na deskách má. Kromě absence zajímavých taktovacích pomocníků mne ale nejvíc mrzí horší taktování na vzduchu. I když jsem dosáhl na ověřený takt svého CPU, nebylo to ono. Jiné desky (třeba GD80) dokázaly bez potíží z mého procesoru dostat i lepší výsledek, což mne u desky pro taktovače zaráží. Možná jde o ranný BIOS, možná o nedoladěnost. Zkrátka a dobře, za taktování na vzduchu je to jen standardní počet bodů, jiné desky dosáhly nadstandardního počtu. Pod dusíkem může být situace opačná, to je možné.

Osobní názor

MSI opustilo svůj zažitý koncept modelové řady střední třídy rozdělených dle šablony "GD45 až GD80". Zkouší to zde nyní i s deskou určenou specifickému okruhu uživatelů - taktovačům. Těm se MSI věnovalo pouze v High-endu a střední třída si musela vystačit s nějakou deskou standardní nabídky. Ostatní výrobci ale také brousí v těchto vodách a MSI nemůže zůstat pozadu. Osobně se mi velice líbí čistý design desky, důraz na výdrž a odolnost a obstojná výbava pro taktovače. Pokud výrobce dotáhne tuto koncepci u další desky k dokonalosti (viz nedostatky popsané výše), bude řada taktovacích desek ve střední třídě těžkou konkurencí OC modelům dalších výrobců. MSI totiž nabízí také agresivní a zajímavou cenu. Pokud si odmyslíme zaměření na taktování ale zohledníme výbavu a cenu, je M-Power naprosto skvěle vybavenou deskou pro Ivy Bridge.

Výhody a nevýhody

Za půjčení desky Z77 M-Power děkujeme MSI Czech republic

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning