Nanášení teplovodivé pasty – jaký postup je ten nejlepší?
PCTuning Článek

Nanášení teplovodivé pasty – jaký postup je ten nejlepší?

Daniel Wojtěch

Daniel Wojtěch

10. 12. 2013 08:00 58

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Jak tedy postupovat správně? 3. Výsledky 4. Chladič bez H.D.T. a vyhodnocení

„Která metoda nanášení pasty je ta nejlepší?“ Na základě neustále se rozšiřujících podobných dotazů jsme se rozhodli otestovat tři nejvíce zastoupené metody – ťupkovou, bobkovou a křížovou. Jak si ukážeme, u chladičů s H.D.T to může udělat pořádný rozdíl v účinnosti, takže pozor na to. A která že metoda je ta nejlepší?

Reklama
Reklama

Asi u druhé recenze jsem zaznamenal komentář jednoho našeho čtenáře, který měl výhrady k naší metodě nanášení teplovodivé pasty na procesor. Já již několik let výhradně doporučuji nanášet pastu „ťupkovou“ metodou, při které se rovnoměrně rozetře pasta po celé ploše rozvaděče procesoru a nezáleží na tom, jak chladič onu pastu v případě „bobku“ či křížové metody roztlačí. Nehledě na to, že existují pasty s poměrně velkou hustotou, které nelze nanášet ani ťupkovou a ani křížovou metodou.

V případě ťupkové metody se takovéto pasty většinou na mikroténový pytlík lepí a následně se trhají. Druhou možností je nechat všechnu práci na chladiči a doufat, že se pasta správně rozetře. V případě křížové metody toho lze opravdu docílit, ale u chladičů s vlastním systémem uchycení, ne s inteláckými push-piny. K takovýmto typům past se oprávněně přikládá roztírací lžička.

Čtenář nám také poskytl jedno krásné a poučné video jednoho uživatele ze serveru Youtube, které ukazuje, jak se teplovodivá pasta pod tlakem procesoru, zde sklíčka, roztlačí po rozvaděči a dle něj vychází nejlépe křížová metoda, při které nevznikají ani vzduchové kapsy.

Jak jste si všimli na videu, pasta je roztlačována za pomoci sklíčka, což má napodobit chladič s hladkou základnou. Ale co takové chladiče s H.D.T? Některé firmy umí základnu vybrousit tak, že je dokonale hladká, ale najdou se i případy, kdy vznikají mezi jednotlivými heatpipes přepážky. A to v případě roztlačování pasty nemusí být zrovna ideální, protože hrozí, že se všechna pasta nahromadí v oné přepážce a dál se nedostane.

Nanášení teplovodivé pasty – jaký postup je ten nejlepší?

Poté se také hodně řeší, kolik pasty na procesor nanášet a já mám v tomto poměrně jasno. Ano, nejlepší je nanášet co nejméně, ale po dotažení si chladič stejně přebytečnou pastu vytlačí ven a pokud ji tam máte moc, tak si akorát zašpiníte hrany procesoru. Nic víc, nic míň bych v tom nehledal. 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning