Nejsledovanější distribuce na DistroWatch.com? MX Linux. Co na ní je? | Kapitola 3
Seznam kapitol
Ano, není to žádné Ubuntu. Dne 19. 9. navíc vyšla nová verze 21.2.1, takže se na tuto zajímavou linuxovou distribuci podíváme a ukážeme si, proč je o ni takový zájem.
Tato verze s KDE využívá oproti verzi s XFCE odlišný soubor aplikací. Projdeme si, co nabízí. Po spuštění je menu klasické, s vyskakovacími podnabídkami. Dají se vybrat i další varianty menu. Přepínač oken zobrazuje jednotlivá okna i s popiskem. Není problém změnit. Jak na to se dozvíte v článku, na který bude odkaz na konci této kapitoly.
Správu souborů má na starost klasický manager pro prostředí KDE Dolphin. Informace o systému má zde na povel program Info Centrum z balíčku Kinfocenter. Správu běžících úloh a sledování systému zařídí program KSysGuard. Součástí distribuce je i nainstalovaný nástroj Conky. Jeho výstup je však potřeba nakonfigurovat a nástroj spustit.
I v tomhle prostředí máme pro nastavení systému k dispozici MX utility. Podrobné nastavení pracovního prostředí je ve volbě Nastavení systému v podnabídce nastavení. Jde o standardní ovládací panel prostředí KDE. Jeho možnosti jsou velmi široké. Více o možnostech nastavení v článku pod odkazem na konci této kapitoly.
Pro Správu balíčků je i zde klasický příkaz apt. Pro grafickou správu je zde k dispozici MX instalátor software a standardní správce programů pro prostředí KDE Discover. Trochu zde chybí grafický správce balíčků. To může začátečníkům chybět. Pro méně zkušené doporučuji doinstalovat Synaptic, alternativně program Muon. Aktualizaci lze navíc provést také pomocí utility MX aktualizace.
Kancelářské aplikace zde reprezentuje opět LibreOffice. Navíc je zde čtečka elektronických knih Foliatea program pro úpravu PDF PDF Arranger. Prohlížení webových stránek a emailový klient jsou zajištěny stejně. Takže opět programy Firefox a Thunderbird. Pro příznivce používání Torrentu je zde program KTorrent. Považuji ho za lepší než Transmission. Prohlížení a základní práci s obrázky zajistí prohlížeč Gwenview a správce fotografií Digikam. Pro základní kreslení je zde program Lazpaint.
O zvukové soubory a videa je postaráno, stejně, jako v prostředí XFCE. Tedy opět programy Clementine a VLC. Pro vypalování, převod obsahu hudebních a filmových disků je zde k dispozici program K3B.
Pro spolupráci s mobilními telefony má prostředí KDE řešení na špičkové úrovni programem KDE Connect. Zde je samozřejmě již nainstalován. Umožňuje například spravovat soubory v mobilním telefonu, přímo posílat soubory z a do telefonu, dostávat notifikace z telefonu na počítač, používat telefon jako touchpad a mnoho dalšího.
Tak a dostáváme se na závěr, možnosti změny. V tomto prostředí jsou neskutečně široké. Vyzkoušíme udělat něco co se trochu blíží základnímu rozložení MacOs
Více jsme se konfiguraci prostředí KDE věnovali v samostatném článku níže.