neovo-p-17-designove-zdarila-sedmnactka
Monitory Článek Neovo P-17 - designově zdařilá sedmnáctka

Neovo P-17 - designově zdařilá sedmnáctka | Kapitola 3

Kuchař Martin

Kuchař Martin

29. 3. 2006 01:00 9

Seznam kapitol

1. Seznámení a technické parametry 2. Ovládání a OSD 3. Podání barev a pozorovací úhly 4. Podstvětlení a doba odezvy 5. Závěr

Společnost Neovo dodává na trh několik modelových řad svých LCD. My se v tomto článku podíváme na právě uvedený kousek, který zastupuje multimediální a zároveň designově vyhraněnou řadu označenou písmenem P. Podle papírových parametrů nelze očekávat žádné obrazové orgie, avšak panel jistě každého zaujme svým netradičním provedením, které najde uplatnění především v kancelářských či reprezentativních prostorech.

Reklama

Stejně jako nedávno testovaný panel ASUS PW191, je i tento kousek vyroben na základě technologii TN. To mu bohužel do základu nedává příliš vysoké předpoklady úspěchu jak v testech pozorovacích úhlů, tak ani v samotném podání barev. Vše si ale samozřejmě ukážeme na praktických testech.

Jelikož ale fotoaparát není nikdy schopen zachytit testovanou scénu natolik přesně, jako ji vidí lidské oko (vliv clony, vinětace, délky expozice, kvality objektivu...) bude u každé fotografie umístěn komentář se subjektivním pocitem, který jsme získali při testech.

Neovo P-17 - designově zdařilá sedmnáctka
i Zdroj: PCTuning.cz


Základní testovací obrazec. (Pro zvětšení klikněte)

Na první fotografii se objevují neduhy, které jsou s použitou výrobní technologií spojeny. Přechody brev nejsou zcela plynulé a především v tmavých místech lze pozorovat absenci drobných detailů.

Neovo P-17 - designově zdařilá sedmnáctka
i Zdroj: PCTuning.cz


Duhový přechod je pro zjištění kvality podání barev to nejlepší možné řešení. (Pro zvětšení klikněte)

I na této zmenšené fotografii je jasně patrné to, čeho jsme si všimli už při testech. Barvy mezi sebou nepřecházejí zcela plynule, ale vždy je jeden kus jednolitý a pak se změna provede velice rychle - všimnete si toho zcela jasně u přechodu tmavě modré do růžové v místě klínu. Kvůli tomuto jevu vypadá obrazec jako by byly dané plochy vybarveny a pak pouze lehce rozmáznuty do okolních pro zakrytí jasných přechodů.

Neovo P-17 - designově zdařilá sedmnáctka
i Zdroj: PCTuning.cz


Černo-bílý klín samozřejmě nesmí u testu chybět. (Pro zvětšení klikněte)

Zde se situace značně zlepšila - přechod je bez jakýchkoliv potíží zobrazen tak jak má být. Bohužel že takto kvalitně nejsou zobrazeny i dva předchozí obrazce.

Kamenem úrazu LCD panelů založených na TN matrici bývají často pozorovací úhly. Displeje si lámou zuby už při odchylce o 45° což jistě není v žádném případě žádaný efekt. Dle výrobce panel disponuje zobrazovacími úhly 140° vertikálně a 130° horizontálně. Pojďme se podívat jak je tomu v reálu.

Neovo P-17 - designově zdařilá sedmnáctka
i Zdroj: PCTuning.cz


Naklonění o 45° je již hodně kritické. (Pro zvětšení klikněte)

Už na první fotografii je patrné, že v úvodu jsme se nejspíše nemýlili - panel má problémy už při tak nízkém úhybu od ideální zobrazovací roviny. Nejen že dochází k rapidnímu snížení kontrastu, ale především na místech s fotografiemi lze pozorovat, že panel má tendenci zobrazovat barvy negativně. S tímto jevem jsme se mohli velice často setkávat u LCD starších generací, ale dnes by se nic takového nemělo v žádném případě objevit.

Neovo P-17 - designově zdařilá sedmnáctka
i Zdroj: PCTuning.cz
Neovo P-17 - designově zdařilá sedmnáctka
i Zdroj: PCTuning.cz


Odklonění o 45° se už nejeví být ideálním. (Pro zvětšení klikněte)


V praxi nepříliš použitelný pozorovací úhel. (Pro zvětšení klikněte)

Stejně jako v horizontální, tak i ve vertikální rovině dochází ke značnému úbytku kontrastu a k viditelnému "zažloutnutí" obrazu - opět nedostatky dané použitím TN matrice. Pokud je toto vaše parketa a toužíte po dokonalém obrazu i z většího pozorovacího úhlu, pak zvolte panel s matricí PVA nebo MVA.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama