Notebook Asus G750JZ – monstrum s GeForce GTX 880M
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Notebook Asus G750JZ – monstrum s GeForce GTX 880M

Notebook Asus G750JZ – monstrum s GeForce GTX 880M

Z. Obermaier

Z. Obermaier

12. 3. 2014 16:00 46

Seznam kapitol

1. Starý notebook + stará grafika = nový název! 2. Představení, balení a specifikace 3. Slajdy, vlastnosti 4. Asus G750JZ - hardware I. (CPU, GPU) 5. Asus G750JZ - Hardware II. (disky, paměť) 6. BIOS a software
7. Zpracování, konektory a repro 8. Klávesnice, chlazení a výdrž baterie 9. Výkon procesoru (Core i7-4700HQ) 10. Testy herního výkonu (GTX 880M) 11. Galerie notebooku 12. Závěr

Potřebujete i na cestách hrát bez kompromisů na plném HD rozlišení? Asus pro vás má vždy řešení: starší, ale oblíbený model G750JH s nejnovější grafikou od Nvidie. Nejde o nic slabšího než o dnes uvedenou GeForce GTX 880M – GTX 780M s vyššími takty 8 GB pamětí. Vyplatí se upgrade na nejvýkonnější notebookovou GeForce?

Reklama
Notebook Asus G750JZ – monstrum s GeForce GTX 880M
i Zdroj: PCTuning.cz

Poslední dobou jsme mnoho notebooků netestovali, spíše jsme se věnovali tabletům a ultramobilním zařízením. Výjimkou byl jen vánoční test nejvýkonnějšího 13,3" notebooku na světě od společnosti Goldmax. Dnes ale zapomeňte na lehká a mobilní zařízení se svěžím výkonem a malou hmotností. Dnes testujeme tank, přímo monstrózní „mašinu“, kterou já sám sotva unesu v jedné ruce. Pětikilové dělo s brutálním výkonem, to je notebook od Asus, jenž se vám dnes představí.

Abychom učinili naší povinnosti informovat za dost, musíme říci, že tento notebook není žádná žhavá novinka. Spíše naopak, na trhu bude skoro už rok. Samozřejmě ale byla se starší grafikou, ta bude vyměněná za poslední model. I když ani zde nejde o žádnou novinku, přestože by to název mohl evokovat.

Model G750J totiž existuje v několika provedeních, kdy to nejvýkonnější s označením „JH“ bylo uvedeno už vloni na jaře. Nejvyšší výkon nabízel tento stroj díky GeForce GTX 780M, zatím nejvýkonnější mobilní grafice. Ta je v této chvíli nahrazena GeForce GTX 880M. Novým, a přesto starým čipem. Povíme si o něm více na konci této kapitoly.

Notebook Asus G750JZ – monstrum s GeForce GTX 880M
i Zdroj: PCTuning.cz

Jak už bylo řečeno, tento je notebook bez kompromisů, tedy bez výkonových kompromisů. Jde o masakrózní konfiguraci, je to ale vykoupeno cenou, vzhledem a hlavně hmotností stroje. Nosit pětikilový notebook a ještě adaptér, to se sakra pronese, a osobně bych něco takového přenášet nechtěl. K nošení tento notebook není, je k převážení. Dáte ho do auta, vyložíte na akci nebo na chalupě a je to. Hmotnost je vskutku extrémní. Ani vzhled není nijak extra „cool“, je ale praktický hlavně s ohledem na chlazení.

Důležité jsou pak především „vnitřnosti“. Dovnitř mohutného těla se vešel výkonný procesor s architekturou Haswell se čtyřmi jádry a Hyper-Threadingem. Hry solidně rozhýbe GeForce GTX 880M s 8 GB (vážně!) vlastní paměti. Operační paměť notebooku má kapacitu extrémních 32 GB což jistě potěší. Disková výbava je více než solidní. Dva 128GB SSD disky v RAIDu společně s 1TB úložným prostorem na klasickém HDD už odvede nějakou práci. To ale není všechno. Počítač je vybaven kvalitní podsvícenou klávesnicí, zvukovým výstupem a třemi výstupy na monitory. Chybět nebude ani mechanika Blu-ray, čtečka karet nebo Thunderbolt. Výbava je velice dobrá ve všech směrech, detailně si vše ukážeme v příslušných kapitolách. Ještě se zběžně podívejme co přináší GeForce GTX 880M, která dnes zažívá svou premiéru na trhu.

GeForce GTX 880M

Notebook Asus G750JZ – monstrum s GeForce GTX 880M
i Zdroj: PCTuning.cz

Upřímně, je to už krapet nuda. Už potřetí vám představujeme stejný čip jako novinku a to je směšné. Nvidia to s Keplerem vyhrála na celé čáře. Těžit třetí rok z jediného čipu a architektury je mistrovský kousek. A jak je vidět, i tři roky starý čip dokáže stále nabídnou nejvyšší výkon na trhu a nabídnout výkon, který obstojí i v roce 2014. Neuvěřitelné, kdo by to od Kepleru čekal. Pojďme si ale situaci shrnout, pokud byste už na celou pouť GK104 v noteboocích zapomněli.

První GK104 s plným počtem CUDA jader (1536) se objevil už na podzim v roce 2012! Název nesl GeForce GTX 680MX a v několika noteboocích jej najdeme. Jádro pracovalo na taktu 720 MHz a postrádalo Boost, kapacita pamětí byla jen 2 GB. Přesto jde o první plný GK104 v mobilní sféře. Za půl roku pak Nvidia vydává ten samý čip, na tom samém PCB s názvem GeForce GTX 780M. Jádro je stejné, kapacita pamětí se zdvojnásobila na 4 GB. Frekvence jádra poskočila na 823 MHz a přibyl i Boost. Výkon stoupl, v závislosti na aplikaci i o dvacet procent. Po téměř roce tu máme stejnou situaci. Nvidia vydává tentýž čip, na stejném PCB, jen pamětí je opět dvakrát tolik. Máme zde tedy GeForce GTX 880M postavené na GK104 s 1536 jádry CUDA na taktu 954 MHz a s Boost, 8 GB pamětí a to je vše. Výkon opět stoupá o nějakých 10–15 procent vůči předchůdci. Nvidia nám za dva roky ukazuje stejný čip, ale nabízí na něm o 30-35 procent vyšší výkon, interesantní potenciál. Bohužel pro zákazníka, který nedostává nic nového, ale jen stále přejmenované to samé.

Jelikož GeForce GTX 880M patří k rodině Keplerů, nepostrádá ani funkce, jež známe z desktopových verzí grafických karet. První je adaptivní V-sync. Ten jednoduše zapnete v ovladačích. Kromě V-sync také můžete využít další novinku čipů architektury Kepler, vestavěné FXAA, které lze vynutit přímo z ovládacího panelu driverů. Pokud čekáte další fukce, které mají grafiky pro stolní PC, máte ale smůlu. Další je samozřejmě GPU Boost, ovšem Power Target nikde nejde nastavit. Novinkou je pak Battery Boost, kdy je možné nastavit fps dle požadované výdrže baterie. Tuto věc si dnes také ukážeme.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama