Notebook Asus G751JY: extrémní hráč s GTX 980M
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Notebook Asus G751JY: extrémní hráč s GTX 980M

Notebook Asus G751JY: extrémní hráč s GTX 980M

Z. Obermaier

Z. Obermaier

14. 1. 2015 03:00 23

Seznam kapitol

1. Maximální výkon za velmi slušnou cenu 2. Představení, balení a specifikace 3. Slajdy, vlastnosti 4. Asus G751JY – hardware I. (CPU, GPU) 5. Asus G751JY – Hardware II. (disky, paměť) 6. BIOS a software
7. Zpracování, konektory a repro 8. Klávesnice, chlazení a výdrž baterie 9. Výkon procesoru (Core i7-4860HQ) 10. Testy herního výkonu (GTX 980M) 11. Galerie notebooku 12. Závěr

Po herním notebooku s nejvýkonnější mobilní grafikou na trhu od MSI si představíme obdobný produkt od Asusu. Díky osazené GeForce GTX 980M a rychlému procesoru nabízí vysoký herní výkon, dále skvělé zpracování a dostatek paměti i diskového prostoru, a to za cenu o víc než deset tisíc nižší než konkurence.

Reklama

Maximální výkon za velmi slušnou cenu

Před nedávnem jsme testovali první notebook s GeForce GTX 980M. Šlo o produkt MSI a nedopadl vůbec špatně. Ocenili jsme nejvýkonnější GPU na trhu – GeForce GTX 980M a její výkon, který je gigantický a na míle daleko od konkurence nebo produktů minulé generace. Solidní je také výkon procesoru, zpracování, dvojice disků SSD v RAIDu, kvalitní klávesnice a zvuk. Líbil se nám také přibalený software, batoh zdarma a možnost přepínat grafický čip, byť manuálně.

Notebook Asus G751JY: extrémní hráč s GTX 980M
i Zdroj: PCTuning.cz

Výrazným pozitivem je také možnost upgradu všech klíčových částí systému. Na druhou stranu jsem kritizoval cenu (63 tisíc korun), slabou baterii a hlavně nemožnost využít Optimus s nutnost přepínat GPU jen ručně. Posledním negativem byla hlučnost.

Tento úvod a rekapitulaci předchozí recenze zde neuvádím náhodou, musím se od ní totiž odrazit při recenzi dnešního notebooku. Protože, ať chci nebo nechci, musím tyto produkty srovnat přímo proti sobě, žádný další notebook se stejnou konfigurací jsem totiž dosud netestoval.

Notebook Asus G751JY: extrémní hráč s GTX 980M
i Zdroj: PCTuning.cz

Notebook Asus G751JY: extrémní hráč s GTX 980M
i Zdroj: PCTuning.cz

Rovnou řeknu, že Asus to bude mít celkem těžké. Na jedné pomyslné misce vah bude totiž ležet dost podobná konfigurace obou strojů. Asus má větší kapacitou paměti, ale zase horší konfiguraci disků. Grafika, procesor a další jsou stejné, podobně i LCD a velmi dobrá klávesnice. Také zvukový projev je velice podobný.

Zásadní rozdíl je ale v koncepci počítače a možných upgradech. Asus neumožňuje upgradovat grafický čip, což považuji za velký problém. Druhou misku vah bude ale vyvažovat cena, Asus je o víc než 12 tisíc levnější. Oba výrobci se ke špičkovému hernímu stroji postavili jinak, Asus nabízí krapet levnější stroj s identickým výkonem, ale bez možnosti updatu, MSI je dražší, ovšem pro budoucí update vhodnější. Zdali má tohle pro vás větší váhu, nechám na vás. A hlavně až na závěr testu, kdy budeme znát všechny indicie a výsledky testů. V zahraničí Asus nabízí následující konfigurace včetně modelu se dvěma GeForce ve SLI::

Notebook Asus G751JY: extrémní hráč s GTX 980M
i Zdroj: PCTuning.cz

Asus nám ještě upřesnil, jak se to s těmi konfiguracemi má. U nás jsou tedy v prodeji následující modely:

Notebook Asus G751JY: extrémní hráč s GTX 980M
i Zdroj: PCTuning.cz

Dnes budeme hovořit pouze o modelech s jedním GPU. Nejvyšším modelem je G751JY-T7034H, který je osazen procesorem Core i7-4860HQ s architekturou Crystal Well (Haswell). Ten má frekvenci 2,4 GHz. Paměť je osazená čtyřmi 8GB moduly, celková kapacita paměti je tedy 32 GB. Disková úložiště tvoří 256GB disk plus jeden 2TB disk. Grafika může být jen jedna, GeForce GTX 980M. Cena tohoto kusu je u nás 49 999 Kč. Levnější model nese název G751JY-T7009H.

My tedy testujeme nejlépe vybavenou variantu v ČR. Levnější verze G751JT-T7009H má Core i7-4710HQ, pouze 8 GB paměti, pomalejší GeForce GTX 970M, HDD s poloviční kapacitou 1 TB a stejně velké SSD. Cena by měla být v přepočtu 39 999 korun.

Osazený procesor Core i7-4860HQ zde nedává vůbec smysl. Tento čip totiž není „čistý“ Haswell, ale Intel jej nazývá Crystal Well. To znamená, že jde o čip s nejvýkonnější grafikou Iris 5200. Ta disponuje vlastní pamětí eDRAM přímo na ploše procesoru. V tomto notebooku to ale není potřeba, nejde totiž vůbec zapnout!

Slabší model se 16 GB paměti už je osazený Core i7-4710HQ s obdobným výpočetním výkonem. Paměť našeho stroje je pak 32 GB, ale ani to nebude většinou mít při takové kapacitě na výkon vliv.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama