Notebook Eurocom Nightsky ARX15: AMD R9 3950X a RTX 2070
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Notebook Eurocom Nightsky ARX15: AMD R9 3950X a RTX 2070

Notebook Eurocom Nightsky ARX15: AMD R9 3950X a RTX 2070

Z. Obermaier

Z. Obermaier

3. 9. 2020 03:00 14

V dnešním testu si ukážeme nejvýkonnější pracovní a herní AMD notebook na planetě. Nese plných šestnáct jader CPU, ale také výkonnou grafiku pro hraní a také rendering. To vše v celkem kompaktním provedení za cenu lehce nad 100 000 korun.

Reklama

Maximální profi a herní výkon roku 2020

\"\"

Po několika recenzích stylových, spíše herních počítačů, se dnes podíváme na počítač, který je špičkou na poli pracovních stanic. Model Nightsky ARX15 od Eurocom nabízí nejvyšší výpočetní výkon v laptopu, který si můžete koupit. Procesor není nic jiného než desktopový Ryzen 9 3950X se šestnácti jádry a relativně slušnou frekvencí, jde obecně o nejvýkonější procesor na běžném trhu co do počtu jader. Grafické jádro tvoří třetí nejvýkonnější GPU pro notebooky, RTX 2070 s 8 GB paměti GDDR6. Spolu tato dvojice představuje super herní a pracovní kombo. Nic lepšího na platformě AMD na trhu opravdu není, protože všechny notebooky postavené na AMD mají nejvýše GeForce RTX 2060. Tohle je první počítač na trhu, který má k výkonnému procesoru od AMD i slušnou grafiku.

Někteří z vás, kteří trh s notebooky sledují, možná zbystří a matně si vybavují, že model Eurocom Nightsky ARX15 není nový. Ano je tomu tak, šasí modelu Nightsky 15 je staré několik let, a zůstává po celou dobu nezměněné. Já jsem jej testoval s Intelem loňské léto. Mění se jen vnitřní komponenty. Jelikož jde o nejvýkonnější stanici s rozměrem 15,6" používá ji jako základ Eurocom už celkem dlouho a úspěšně. Jde o DTR s univerzálním vnitřním prostorem, tedy je snadné vždy osadit nové PCB s jinou paticí stejného rozměru. Zvolit si zákazník může z celé škály procesorů AMD Ryzen 3000 i Intel Core 1000 s maximálně RTX 2070.

\"\"

Počítač v dnešní recenzi posouvá mobilní výkon do dimenzí highend stolního počítače zcela oprávněně. Žádný mobilní procesor se nekoná. Ryzen 9 3950X nabízí v základu frekvenci 2,4 GHz a Turbo až 4,2 GHz. Jediným omezením je TDP nastavené na 65 W. Tedy jsou takty výrazně nižší než u klasického desktopu. Trochu zamrzí paměti, které jsou pouze DDR4–2666 MHz, pokusím se je ale přetaktovat výše. Systémový pevný disk nemůže být nic jiné než NVMe SSD. Použitý je Samsung 970 Evo. Osadit lze až tři disky, náš počítač má dva s kapacitou 3 TB což celkem ujde. Displej můžete mít pouze FHD. Už v základu má 144 Hz displej. Hlavní je ale grafika.

Osazená grafická karta GeForce RTX 2070  je totiž jen o málo slabší než její desktopová verze. Pokud tedy tvrdím, že tento počítač nabízí výkon jako desktop bez kompromisů, je to pravda. CPU, GPU, SSD, paměti – to vše je stejně výkonné jako na stolním stroji. Navíc je možné CPU, GPU i paměti přetaktovat, což nebývá u notebooků často k vidění, spíše to je opravdová rarita. To vše dělá z tohoto počítače reálně nejvýkonnější AMD laptop na trhu zcela oprávněně.

\"\"

Clevo = Eurocom = Goldmax

S notebooky kanadské značky Eurocom se setkáváme řadu let. Tchajwanská společnost Clevo je OEM výrobce, který vyrábí DTR počítače s nejvyšším výkonem, často osazené desktopovými komponenty, také plně upgradovatelné. Počítače Clevo odcházejí z továrny bez loga, nebo s logem na objednávku. Můžeme se s nimi setkat pod řadou značek, nejznámější je Sager, Eurocom, XMG a další. Jsou jich desítky. Také doporučuji kupovat v EUR (pokud objednáváte přímo z amerického webu Eurocom), nikoliv v USD. Vyjde vás to o několik tisíc levněji. Zhruba stejnou částku ale zaplatíte i u českého distributora Goldmax, navíc jsou u něj časté slevové akce. Počítače lze nyní pořídit i v CZC.

Zápůjčka u Goldmax

\"\"

Pokud plánujete nákup jednoho a více notebooku na firmu/IČ v cenové relaci 45 000 korun a výše, je dobré si počítače předem zkusit.  Nejste si jisti výběrem, značkou a typem notebooku? Pokud i nadále pochybujete o kvalitách značky EUROCOM, je tato nabídka určena právě Vám. V rámci rozšiřování portfolia zákazníků a šíření renomé značky nyní oslovujeme specializované firmy a profesionály všech oborů, kterým umožníme zapůjčit si a otestovat prémiový notebook EUROCOM zcela ZDARMA. Pokud o brzkém nákupu výkonných notebooků a mobilních pracovních stanic vyšších cenových relacích uvažujete, zapůjčí Vám Goldmax testovací model po časově omezenou dobu, který si budete moci osahat a následně otestovat v reálném firemním prostředí dle Vašich představ – bez vysokých investic a bez rizika.


Představení, balení a specifikace

\"\"

Balení notebooku je zcela běžné a nenápadné, velká hnědá krabice z papíru s uchem. Na krabici není ani označení modelu, ani název. Nevím, zdali se takto skutečně notebook i prodává, nebo šlo jen o testovací balení, ale od Eurocom takto chodí počítače vždy.

\"\"

\"\"

\"\"

Napájecí adaptér, manuál a software na DVD

Testovaný počítač je mírně odlišný od konfigurace, která je k dostání na CZC. Jde o předprodukční vzorek s menší kapacitou paměti a menším diskem, vše ostatní se shoduje. Věříme, že obsah balení je víceméně kompletní, i když tam v podstatě nic není. Na obrázcích vidíte napájecí zdroj, papírové brožury a DVD s ovladači. Všimněte si také přibalené plné verze Windows 10 x64, což lze také vybrat v on–line konfigurátoru. Ta dostanete v pěkné krabici s USB instalačním médiem. Následuje pohled na konfiguraci konkrétního modelu:

Specifikace

\"\"

Procesoru a dalším nejdůležitějším komponentům se budeme věnovat v samostatné kapitole, zde tedy jen v rychlosti shrnutí základních vlastností a featur notebooku. Displej je rozměru 15,6" s rozlišením 1920x1080 bez G–sync a 144 Hz panelem. Procesor je osazený šestnáctijádrový Ryzen 9 3950X s taktem 2,4 GHz a maximálním Turbem 4,2 GHz.

PCH čip (čipset) tvoří Intel B450, jde o totožný čipset jako u desktopu. Systém nabízí dva kanály DDR4–3200 MHz pamětí, šestnáct PCI–E linek 3.0 a šest PCI–E 2.0. K dispozici jsou dva M.2 sloty a jeden SATA 6G port. Notebook je osazen dvěma 32 GB moduly pamětí DDR4–2666 MHz. Grafika je umístěna přímo na PCB a nejde vyměnit. Jde o GPU TU106 (GeForce GTX 2070) s 8GB GDDR5 pamětí. Alternativních grafik je v nabídce několik.

Disková výbava je slušná. Lze osadit až tři disky. Dva M.2 disky a jeden klasický SATA disk (2,5"). Systémový disk tvoří jeden ultra rychlý SSD M.2 disk Samsung 970 Evo. U našeho konkrétního stroje má disk kapacitu 2 TB. Druhý disk je mechanický 1 TB disk. Mechanika osazená není, najdeme ale čtečku karet. Notebook disponuje čtyřmi USB porty 3.0 a jedním USB 3.1 typu C. Výstupy na monitory jsou tři, později si je ukážeme.

Bezdrátové technologie zastupuje WiFi i Bluetooth. Zmínit musím také baterii s kapacitou 62 Wh a hmotnost notebooků 2,6 kg. Operačním systémem jsou Windows 10 Pro v 64–bitové verzi. Rozměry vidíte v tabulce jako i oficiální českou cenu 104 000 Kč s DPH.


EC Nightsky ARX15 – hardware I. (CPU, GPU)

\"\"

Specifikaci notebooku jsem už lehce probrali v předchozích kapitolách, viděli jste kompletní tabulku se specifikací. Důležitou skutečností je, že upgrade tohoto stroje není nijak omezen. Můžete vyměnit HDD, SSD, paměti, WiFi modul a CPU. Omezeni budete tedy pouze paticí procesoru, kdy skončíte u nástupce Ryzenů 3000, jelikož další generace určitě bude potřebovat jinou patici. I tak lze osadit i do budoucna zajímavé procesory. U GPU jste bohužel odkázáni navždy na RTX 2070, grafika nejde upgradovat. Podívejme se tedy z čeho se počítač skládá:

\"\"

Celé venkovní šasí je vyrobeno z tvrzeného plastu, linie jsou čisté, futuristické náležitě dle klasického Clevo designu. Zpracování je robustní, ovšem nejde o nerozbitný stroj – spíše naopak. Opatrnost je na místě, hlavně kvůli hmotnosti 2,6 kg. Dojem z počítače je veskrze dobrý, zpracování je celkově velice dobré, tělo by ale mohlo být kovové – slušelo by stroji v této cenové kategorii více. Zde se ale hledí spíše na funkčnost než vzhled, pro Clevo/Eurocom je to klasika.

\"\"

Pokud se chceme podívat na "vnitřnosti" počítače, stačí povolit jen několik šroubků držící jasně patrné zadní víko. Je dobré, že výrobce tuto část počítače zákazníkovi zpřístupnil zlehka. Zde se pod kapotu dostaneme snadno. Upgrade a přístup je snadný, jelikož výrobce s upgradem přímo počítá a zákazníkovi jej nabízí. Na obrázku je vidět vše, GPU, CPU a trojice portů pevných disků. Také dvě paměti.

Procesor

\"\"

Procesor AMD Ryzen 9 3950X

V této patici je osazen běžný Ryzen 9 3950X se základním taktem sníženým na 2,4 GHz vyrobený 7 nm výrobním procesem. Čip je demontovatelný a do patice lze osadit jakýkoliv jiný Ryzen 3000. V nabídce jsou čtyři modely, každý další je jen otázkou podpory v BIOSu. Jde o jeden z nejvýkonnějších čipů do notebooků vůbec. Podívejme se na parametry procesoru pomocí CPUz:

\"\"

\"\"

Základní stav (v zásuvce) s aktivovanými úspornými funkcemi znamená frekvence procesoru někde kolem 2,2 GHz. Napětí ukazuje CPUz celkem dobře, v klidu je hodnota kolem 0,95 V. V zátěži už frekvence tak jednoznačná není, Turbo Boost ji mění v závislosti na vytížení. Záleží také na napájení. Pokud jedete z akumulátoru, procesor jede stále v omezeném režimu. Jeho maximální frekvence je omezená na 550 MHz v maximální zátěži. Pro maximální výkon musíte být připojeni k zásuvce.

Frekvence 2,8 – 3,3 GHz a napětí 1,2 V dosáhnete při maximálním vytížení procesoru a všech jeho jader. V náročných aplikacích jež umí využít až třicet dva možných vláken se takt výše než na 3,2 GHz nikdy nedostane.

Pokud zatížíte jedno nebo maximálně dvě jádra, což je dost těžké, můžete počítat s frekvencí až 4,4 GHz jíž známe z technických specifikací notebooku. Tento tak jsem ale viděl opravdu jen hodně výjimečně, v notebooku je nainstalováno tolik zbytečných aplikací, že je CPU stále zatěžováno a na zátěž pouze dvou jader a maximální frekvenci zapomeňte. Takt kolem 4,2 GHz byl ale běžný.

Grafika

\"\"

RTX 2070 je součástí základní desky

GeForce není tentokrát osazená na MXM modulu. Počítač je osazen GPU čipem TU106 v produkční verzi. Jde o finální jádro, tedy má finální specifikace i TDP. Napájeno je šesti fázemi, paměti si pak vystačí se dvěma fázemi. Paměťových čipů je osm na každé straně s kapacitou 8GB. Následuje pohled do GPUz:

\"\"

GeForce RTX 2070

Jádro GPU RTX 2070 pracuje v tomto notebooku až na 1650 MHz (Turbo aktivováno) a paměti na 11 GHz. To je proti papírové hodnotě 1260 MHz hodně výrazný rozdíl. Jak se chová GPU v praxi si také ukážeme v příslušné kapitole.


EC Nightsky ARX15 – Hardware II. (disky, paměť)

\"\"

Paměť notebooku je velice solidní, maximem je dvojice modulů s kapacitou 64 GB (2 x 32 GB). Upgrade paměti je snadný a možný. Také ho doporučuji, jelikož osazená paměť Ryzeny brzdí. Náš předprodukční stroj nese 32 GB paměti, což je pro herní i pracovní stroj dostatečná kapacita. Prodejní verze má ale paměti 64 GB.

\"\"

Výkon pamětí na 2666 MHz

\"\"

Výkon pamětí na 3000 MHz

Počítač je osazen dvěma moduly 16 GB Crucial s frekvencí 2666 MHz. Patrně jde o předprodukční řešení, jelikož prodejní počítač v ceníku má 64 GB pamětí. Také by měly být ve finálním modelu paměti DDR4–3200 MHz. Je ale o příplatkovou frekvenci a tedy je otázkou, zdali v konfiguraci na CZC mají tuto rychlost. Doufám, že ano. Ryzeny totiž paměti na 2666 MHz brzdí, a 3200 MHz by mělo být minimum.

Disky

\"\"

\"\"

Osadit lze tři disky – 2x M.2 a 1x SATA. U našeho testovacího kusu je osazen ale pouze jeden SSD (M.2) disk (Samsung 970 EVO). Jde ale o velice výkonný disk, jeden z nejvýkonnějších na trhu vůbec. Zde musím upozornit, že prodejní verze notebooku má vždy systémový 2 TB SSD disk, náš testovací má čtvrtinovou kapacitu. Výkon prodejní verze bude vyšší, jelikož kapacita 500 GB je nejpomalejší z této řady.

\"\"

Výkon SSD disku

Jako úložiště pro hry a vaše data je možnost osadit druhý a třetí disk, v našem testovacím stroji je pouze jeden HDD s kapacitou 1 TB. Výkon SATA disku je ale proti primárnímu NVMe žalostný. Možností upgradu je spousta, instalovat můžete jakýkoliv SATA disk velikosti 2,5". K dispozici máte ještě jednu volnou M.2 pozici pro další SSD NVMe disk.

Celý systém

Na závěr této kapitoly se ještě podívejme na pár obrázku ze systému notebooku. První ukazuje zařízení z ovládacích panelů. Vidíme disky, grafické adaptéry, síťové kontroléry, procesor, zvukové kodeky a další zařízení. Podobný pohled nám nabídne i aplikace Aida64 a její přehled zařízení daného počítače. Podívat se můžeme na čipset, název základní desky a model notebooku, podrobnosti o pamětech, grafikách i pevných discích.

\"\"


BIOS a software

Je smutným zvykem, že u většiny notebooků nelze nastavit po stránce výkonu a ladění nic. Občas se stalo, že Eurocom nechal volby pro taktování v BIOSu odemčené. Pokud tomu tak nebylo, existovala fandovská základna jež tvořila speciální odemčené BIOSy. Bohužel s příchodem BIOSů od firmy insyde H2 je to problém. Existuje sice utilita přímo od výrobce BIOSů na odemykání voleb, ale není moc co odemykat. Škoda.

\"\"

Na základní obrazovce jsou jen základní informace o systému. BIOS je nejnovější, verze 1.07.04 je z jara tohoto roku. Žádná jiná verze asi k dispozici není, počítač je v této konfiguraci na trhu dostupný v podstatě pár týdnů.

\"\"

V rozšířených volbách je možnost ladění omezená. Měnit můžete pouze volby na obrázku, měnit znamená povolit nebo zakázat. Žádná další pod menu zde nenajdeme.

\"\"

Bezpečnost je dnes velkým tématem, tedy i zde jsou možnosti hesel širší než volby nastavení hardware.

\"\"

Hlavní obrazovka BIOSu a její volby

\"\"

Jediná důležitá volba v BIOSu je možnost výkonového profilu. Tyto jsou čtyři a jmenují se stejně jako v doprovodné aplikaci. Výrobce udává, že nejvýkonnější je počítač v profilu Entertainment nikoliv Performance. To zkusíme u měření výkonu.

Software

Software přibalený k notebooku je opravdu povedený, svižný a solidní. U minulých generací Eurocom bylo vše samostatně, dá se říci: "každý pes, jiná ves". Tentokrát je vše integrované v jediné utilitě: Control Panel. A ta je hodně vydařená. Na prvním obrázku vidíte čtveřici integrovaných modulů.

\"\"

Druhý screen ukazuje nastavení výkonových profilů. Ty jsou čtyři a jejich názvy říkají přesně, co který představuje.

\"\"

Důležité je nastavení podsvícení klávesnice. Jak vidíte, je možné vybírat z ohromné škály barev a efektů. Zde si najde každý co se mu líbí.

\"\"

Další nastavení klávesnice je určené tvorbě maker a zkratek. Stejnou aplikaci nabízí Eurocom ke svým notebookům už řadu let. Využití jistě najde.

\"\"

Poslední nástroj je ovládání ventilátorů a sledování teplot. Zde jsem trochu zklamán, protože předchozí verze této aplikace na Intelu, ukazovala více dat. Byla zde vidět aktuální frekvence všech komponent. U AMD počítače jsou pouze teploty a možnost ovládat ventilátory.

\"\"


Zpracování, konektory a repro

\"\"

Šasí je pevné a vydrží i horší zacházení, díky velkým rozměrům a robustní konstrukci se absolutně neprohne. Tělo stroje ale doznalo zeštíhlení, místo původních 4 cm jsme se dostali na 3 cm. Dílenské zpracování je výborné, plasty se podařilo slícovat naprosto dokonale. Celkově je dojem ze zpracování a materiálu hodně dobrý. U DTR počítače nelze čekat designové parádičky, tělo je masivní a účelové. Displej se nijak významně neprohýbá, stejně jako tělo. Moc bych ho ale nepokoušel, přeci jen hmotnost je vyšší (2,6 Kg) a plast nesnese všechno.

Konektory

\"\"

Levá strana

\"\"

Pravá strana

\"\"

Zadní strana počítače

Konektory musel výrobce vzhledem k jejich počtu, rozmístit po třech stranách notebooku. Na pravé straně najdeme audio výstupy a jeden USB port 3.0. Na druhé straně vidíme LAN, čtečku karet, dva USB porty 3.2. Na zadní straně počítače je napájení, HDMI, DP a USB–C s možností připojit monitor. Lze tedy připojit trojici monitorů.

Reproduktory

\"\"

Subwoofer na spodku notebooku tentokrát není

Reproduktory jsou namontovány na spodní straně notebooku a hrají tedy "dospodu".U minulé generace byl na spodku umístěn i subwoofer a celý zvuk byl s certifikací Sound Blaster, tentokrát zde máme certifikaci Sound Blaster Cinema. Subwoofer zcela chybí a zvuk je běžný Realtek. Subjektivně byl zvuk notebooku slušný, při hraní her jsem si zvuk opravdu užíval. Zvuk byl zcela očekávaný, možná jen hloubky byly slabší. Při hrách jej snadno přehluší chlazení. Doporučuji sluchátka nebo repro.


Klávesnice, chlazení a výdrž baterie

Klávesnice je hodně pohodlná. Jde o klasickou, notebookovou klávesnici. Někteří výrobci se nechali unést, a nabízejí „velké“ mechanické klávesy na svých herních strojích. Dle mého osobního názoru, je to zcela mylná cesta. Sám preferuji nízký zdvih notebookové klávesnice i u desktopu. Zdvih kláves a jejich rozměry jsou ideální pro hraní her i práci, píše se na ní prostě velice dobře. Také touchpad fungoval příkladně. Zde nemám žádné výhrady.

\"\"

Důležitou vlastností klávesnice je podsvícení, u tohoto stroje je možné zvolit si barvu z ohromné barevné škály, což je potěšující. Lze jej i snadno vypnout. Snad jen intenzita podsvícení by mohla více kroků k nastavení, v noci bych uvítal nižší jas a ve dne naopak vyšší než je nabízený. Celkově je ale podsvícení hodně povedené, hlavně díky aplikaci na jeho správu.

Chlazení

Princip a provedení chlazení je jednoduché a dá se říci klasické. Dvě nejžhavější komponenty (CPU a GPU) jsou vybaveny bloky s heat–pipe jež vedou teplo do bloku se žebry umístěných u ventilátoru před výdechy v šasí. Systém je dvoucestný, tedy má každá komponenta svůj chladící blok a heat–pipe. Otáčky se dají také manuálně řídit a monitorovat. Čipset B450 je umístěn na zadní straně PCB a není chlazen nijak.

\"\"

Tohle bude největší slabina počítače. Hlučnost je extrémní. Počítač točí ventilátory dokonce i při chodu na baterii, kdy by mohl být zcela tichý. Není. V klidovém stavu, kdy jen málo zatěžujete procesor, je hlučnost vysoká. Zde doporučuji pouze profil „Quiet“. Vše ostatní nastavuje vysoké otáčky ventilátorů. Při hrách se připravte na opravdový vysavač, nejhlučnější počítač co jsem kdy testoval. Ani sluchátka vám moc nepomohou. Výrobce by měl zapracovat na správě energie a otáčkách ventilátorů. Osadit šestnáctijádrový procesor a zkoušet ho nějak chladit není cesta. Chce to sofistikovanější přístup.

Teplota GPU

\"\"

Teplota při dlouhém hraní

Teplota okolí byla jen kolem 22 °C a okolí tedy nemělo na výsledek tak zásadní vliv. Grafické jádro se v klidu pohybovalo kolem teploty 40 °C, což mi přijde celkem normální. Průběh zátěže pak vidíte na obrázku, maximem byla teplota GPU 73 °C při dlouhém hraní. Frekvence jádra se pohybovala kolem 1650 MHz.

Teplota CPU

\"\"

Notebook v zátěži připojený k síti

\"\"

Průběh na baterii

V klidu byla teplota procesorových jader 62 °C. V intenzivní zátěži vystoupala teplota CPU na 78 °C. Frekvence ukazuje průběh. Nejprve vidíme takt 4,2 GHz a po pár sekundách propad na 3,6 GHz. To je plná zátěž všech jader v méně náročných úlohách bez AVX. Pokud zatížíme procesor maximálně (Cinebench R20) včetně AVX, klesá frekvence na 2,9 GHz. Další dvojice grafů ukazuje zátěž na baterii. Jak vidíte, v polovině testu jsem vytáhl adaptér ze zásuvky. Takty klesají okamžitě na 550 MHz. Tato frekvence je hodně nízká a systém při ní „laguje“. Teploty se ale drží na solidních 57 ° C.

Baterie a výdrž

\"\"

Notebook je vybaven 62 Wh (5585 mAh) osmi–článkovou baterií. Zdroj k notebooku váží 2 kg a disponuje výkonem 230 W. Díky vysoké spotřebě v klidu a nedobře zvládnutému power management, je tohle počítač, který vydrží na baterii nejméně ze všech co jsem kdy testoval. Při plně nabité baterii stačí pracovat v běžných aplikacích, brouzdat webem nebo občas pustit video a počítač se vybije za 45 minut. Hry jedou maximálně několik minut, baterie se bleskově vybíjí. V režimu na baterii se přepne procesor do režimu 550 MHz a ovládat systém je peklo. Vše reaguje extrémně pomalu. Tenhle počítač vydrží běžet na baterii jen v ultra energetické nouzi a opravdu jen pár desítek minut.

\"\"

Štítek zdroje 230 W

Spotřeba

\"\"

Výkonný desktop CPU, GPU, podsvětlení klávesnice a velké rozlišení displeje si zkrátka řeknou o svou porci energie. V klidu při surfování webem a běžné činnosti byl odběr na zásuvce kolem 100 W. To je na notebook zbytečně vysoká spotřeba. Režim nečinnosti znamená 60 W což je také hodně. Spotřebu v různých režimech vidíte v grafu. Plná zátěž CPU i GPU je extrémně náročná, dotýkáme se kapacity zdroje 230 W. Nechápu proč zde není 330 W zdroj, který Eurocom dával k výkonným stanicím v minulosti.


Výkon procesoru Ryzen 9 3950X

\"\"

\"\"

\"\"

Mezi klasickými mobilními procesory je situace dost vyrovnaná, osazenému desktop čipu Ryzen 9 3950X se nemůže rovnat žádný z nich. Doslova šílených 32 vláken má brutální výkon i když je omezený jen na 65 W. My ale víme, že výrobce notebooku se s TDP 65 W moc nepáral, jelikož CPU v maximální zátěži má spotřebu 140 W. Limit na 65 W tedy zcela jistě není aktivní.


Herní testy – 1920 x 1080

Stejně jako u CPU, se nejprve podívejme na stabilitu frekvencí grafického čipu. Jak dokládá průběh z dlouhodobého hraní, je frekvence v reálu někde kolem 1650 MHz. To je důležitý údaj. Druhá věc je Game Mode procesoru Ryzen 9 3950X. My z mnoha testů víme, že osm jader je pro hry ideální počet. Většina her s více jádry neumí pracovat a čím víc jader, tím je výkon ve hrách horší. Důvodů je víc, nebudu je dnes řešit, dělal jsem to v mnoha článcích dříve.

Procesor Ryzen 9 3950X má také k dispozici Game Mode, který jsem zkusil zapnout. Co přesně tento režim dělá jsem řešil v recenzi, zde tedy jen krátce: vypíná polovinu jader a měl by zlepšit latenci pamětí. V reálu je to ale jinak. Výkon paměťového subsystému se v Game Mode zhoršil. Testoval jsem tedy hry v defaultním režimu s pamětmi na DDR4–3000 MHz. Víc naše 2666 MHz moduly nedají.

\"\"

Creator Mode s 16 aktivními jádry

\"\"

Game Mode s 8 aktivními jádry

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

Výkon RTX 2070 známe už z několika notebooků, ovšem všechny byly postavené na Intelu. Ryzen 9 3950X není neideálnější herní procesor, tedy se jeho horší herní výkon projevil i zde. Díky scheduleru Windows a špatné správě tolika vláken, herní výkon klesá. Také frekvence nejsou nijak vysoké, vše je limitované spotřebou a TDP celého počítače. Všiml jsem si, že CPU a GPU spolu dost bojují o energii a procesor většinou v zátěži dostane přednost na úkor GPU. Přesto je herní výkon solidní a stačí na všechny dnešní hry.


Přetaktování GPU a CPU

Tento počítač, respektive procesor, jde plně přetaktovat v aplikaci Ryzen Master. Je zde ale otázka, zda to má smysl. Procesor se sice v základu nepřehřívá, ale hlučnost je vysoká. Navíc počítač je silně limitován celkovým TDP. Když jede CPU naplno, grafika je dosti omezená ve svém výkonu. Kdo ale potřebuje hlavně procesorový výkon, možnosti nárůstu výkonu tu jsou. Začněme paměťmi:

Z předchozích kapitol víme, že není problém osazené paměti přetaktovat z 2666 MHz na solidních 3000 MHz. To na levné moduly do notebooku není špatné. Ideální by bylo mít zde v základu DDR4–3200 MHz. Měření dokládá, že propustnost se zvýšila a latence sníží. Také na výkonu je to znát. Zejména herní výkon stoupne znatelně.

\"\"

Paměti 2666 MHz

\"\"

Paměti 3000 MHz

Když jsem měl přetaktované paměti, zkusil jsem také procesor. Nijak jsem samozřejmě nesahal na napětí. Nakonec není výsledek vůbec špatný. V základu je takt procesoru v testu Cinebench R20 kolem 2,9 GHz. Já jsem přetaktoval procesor na 3,4 GHz v tomto testu. Nárůst výkonu je asi 10 procent. Limitem je TDP nikoliv procesor samotný. Výsledek je na obrázku dole:

\"\"

Výsledky na taktu 2,9 GHz, 3,3 GHz a 3,4 GHz

Třetí krok bylo přetaktování GPU RTX 2070 což je snadné. Frekvenci jádra jsem přetaktoval o 200 MHz na takt kolem 1850 MHz. Paměti jsem také přetaktoval. Asi by šly í výš, ale já skončil na taktu o 400 MHz vyšším. Výkon jsem měřil s přetaktovaným CPU i paměťmi. Nárůst skóre byl poměrně malý, ale měřitelných 6 procent. Není to špatné a může to takový výkon navíc hodit.

\"\"


Závěr

\"\"

Počítač Eurocom Nightsky ARX15 je nejvýkonnější herní a pracovní laptop na trhu postavený na AMD. Procesor Ryzen 9 3950X je desktop šestnáctijádro s extrémním výkonem, i když je v tomto počítači brzděn chlazením a nastaveným TDP. Nepodává tedy výkon jako v desktopu s velkým chladičem. Přesto je výkon vysoký, dalece nad všemi mobilními procesory. Grafické jádro RTX 2070 je herní vyšší třída s dostatečným výkonem pro všechny současné i budoucí hry.

Výbava, spotřeba, baterie

Tělo je kompletně plastové, ale je robustní a působí bytelně. Upřímně to není nijak elegantní počítač, ale to DTR stoje nebývají. Klávesnice je stejně jako u jiných modelů Clevo hodně dobrá, stejně tak touchpad a podsvícení. Spotřeba v klidu i zátěži je vysoká, výrobce si mohl s nastavením lépe pohrát a omezit hlučnost i spotřebu hlavně v klidu a lehké zátěži. Výdrž baterie je velice špatná, vzhledem k osazeným komponentám jsem nečekal zázraky, ale 45 minut při sledování videa na Youtube je opravdu bída.

Největší problém je hlučnost. Ta je opravdu vysoká a uchladit tiše šestnáct jader je problém, nikoliv s teplotou ale hlukem. Počítač je hlučný i při chodu na baterii, jediný použitelný režim je „Quiet“, výkon je ale v tu chvíli velmi omezený. V plné zátěži jde o vysavač, kupodivu na tom ale nenese vinu GPU. Při jeho plném vytížení je počítač tichý. Veškerou hlučnost způsobuje procesor. Možná kdyby výrobce opravdu omezil TDP na 65 W mohl být počítač o polovinu tišší.

\"\"

Komponenty

Možnosti taktování, upgrade všech komponent (kromě GPU), to nabízí jen málo výrobců. Osazený procesor je na notebook extrémně výkonný. Kapacita pamětí prodejního modelu 64 GB je dostatečná, zde není co vytknout. Výrobce osadil ale dost pomalé moduly, které Ryzen brzdí. Doufám, že u prodejního modelu bude paměť alespoň DDR4–3200 MHz.

Systémový disk SSD je stále špičkou na trhu, je osazen ultra výkonný Samsung 970 Evo. Prodejní verze počítače je vybavená kapacitou 2 TB, což je dostatečné. Můj testovací počítač má jen 512 GB, ale to není relevantní, do prodeje jdou jen větší kapacity. Druhý disk s celkovou kapacitou 1 TB také jistě uživatel ocení, má možnost osadit další a tím si ještě navýšit diskový prostor.

GeForce RTX 2070 je výkonný grafický čip. Společně s 8 GB paměti nabízí skoro stejný, nebo jen o málo nižší výkon než referenční GeForce RTX 2070 v desktopu. Herní výkon je vysoký. Je to hlavně díky vysokým taktům (1650 MHz) a výkonnému procesoru v systému. Navíc umožňuje mírné navýšení výkonu přetaktováním, kdy se pak dostane téměř na úroveň desktopu.

Osobní názor

Počítač Eurocom Nightsky ARX15 je bezesporu nejvýkonnější AMD notebook na trhu. Výkon procesoru je brutální a kdo potřebuje pracovní stroj s maximálním počtem jader, neexistuje pro něj lepší stroj. Navíc GeForce podporuje rendering a podává v něm slušný výkon. Herní výkon je také maximální, jelikož žádný jiný AMD notebook není osazen RTX 2070 ale jen nižšími GPU. Vzhledem k nepříznivým energetickým vlastnostem je ale osazení takového monstr CPU už asi nad síly této platformy DTR.

Spotřeba je vysoká v klidu i zátěži, plná zátěž GPU i CPU není možná, TDP je značným limitujícím faktorem. GPU a CPU se pak perou o svou dávku energie a výkon kolísá. Také hlučnost je extrémní a výdrž baterie velmi slabá. Tenhle počítač je nutné mít neustále v zásuvce, jinak je téměř nepoužitelný. Hrát na baterii se nedá vůbec. Jak už bylo řečeno, pokud potřebujete takovýto výkon v přenosné podobě, je tohle počítač pro vás. Také cena je velice slušná na takovou konfiguraci.

\"\"

\"\"

Nejvýkonnější pracovní notebook na trhu, ovšem za cenu vysoké hlučnosti

Za půjčení notebooku děkujeme společnosti GOLDMAX Česká republika

\"\"

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama