Notebook Eurocom Sky X4C RTX: dělo s i7-9700K a RTX 2080
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Notebook Eurocom Sky X4C RTX: dělo s i7-9700K a RTX 2080

Notebook Eurocom Sky X4C RTX: dělo s i7-9700K a RTX 2080 | Kapitola 8

Z. Obermaier

Z. Obermaier

20. 3. 2019 03:00 13

Seznam kapitol

1. Maximální herní výkon roku 2019 2. Mobilní GeForce RTX 2000 3. Představení, balení a specifikace 4. Eurocom Sky X4C RTX – hardware I. (CPU, GPU) 5. Eurocom Sky X4C RTX – Hardware II. (disky, paměť) 6. BIOS a software
7. Zpracování, konektory a repro 8. Klávesnice, chlazení a výdrž baterie 9. Výkon procesoru (Core i7-9700K) 10. Herní testy – 1920 x 1080 11. Přetaktování GPU a CPU 12. Závěr

V dnešním testu si ukážeme herní notebook Eurocom s desktopovým Intel Core i7-9700K, procesorem, který je na poměry v noteboocích ultravýkonný, a nejvýkonnější mobilní grafikou GeForce RTX 2080 od Nvidie. Spolu s 32 GB paměti, výkonným SSD do M.2 od Samsungu a solidním LCD jde o nejvýkonnější herní laptop na trhu.

Reklama

Klávesnice, chlazení a výdrž baterie

Klávesnice je hodně pohodlná. Jde o klasickou, notebookovou klávesnici. Někteří výrobci se nechali unést, a nabízejí „velké“ mechanické klávesy na svých herních strojích. Dle mého osobního názoru, je to zcela mylná cesta. Sám preferuji nízký zdvih notebookové klávesnice i u desktopu. Zdvih kláves a jejich rozměry jsou ideální pro hraní her i práci, píše se na ní prostě velice dobře. Také touchpad fungoval příkladně. Zde nemám žádné výhrady.

Notebook Eurocom Sky X4C RTX: dělo s i7-9700K a RTX 2080
i Zdroj: PCTuning.cz

Důležitou vlastností klávesnice je podsvícení, u tohoto stroje je možné zvolit si barvu z ohromné barevné škály, což je potěšující. Lze jej i snadno vypnout. Snad jen intenzita podsvícení by mohla více kroků k nastavení, v noci bych uvítal nižší jas a ve dne naopak vyšší než je nabízený. Celkově je ale podsvícení hodně povedené, hlavně díky aplikaci na jeho správu.

Chlazení

Chlazení už jsme viděli v předchozích kapitolách o hardware. Princip a provedení je jednoduché a praktické. Dvě nejžhavější komponenty (CPU a GPU) jsou vybaveny bloky s heat-pipe jež vedou teplo do bloku se žebry umístěných u ventilátoru před výdechy v šasí. Stejně tak chlazení PCH a napájecí kaskády CPU. Systém je dvoucestný, tedy má každá komponenta svůj chladící blok a heat-pipe. Otáčky se dají také manuálně řídit a monitorovat.

Notebook Eurocom Sky X4C RTX: dělo s i7-9700K a RTX 2080
i Zdroj: PCTuning.cz

Notebook Eurocom Sky X4C RTX: dělo s i7-9700K a RTX 2080
i Zdroj: PCTuning.cz

V klidu je počítač obstojně tichý, při náročnějším zatížení CPU už ale ventilátor bezpečně uslyšíte. Naproti tomu je herní zátěž výrazně tišší, v tu chvíli většinou CPU nepracuje na maximum, tedy se tolik nezahřívá. Vše je to dáno Coffee Lake problémem, že teplo není dostatečně odváděno z CPU, a ten se peče i při relativně nízké zátěži. Zde by se delid jistě vyplatil a znamenal by zcela jiný počítač. Herní zátěž tedy není nijak tragická, po čase a dlouhém hraní se ale roztočí všechny ventilátory a je to hukot. Bez sluchátek se do hraní ani nepouštějte.

Teplota GPU

Teplota při dlouhém hraní
i Zdroj: PCTuning.cz
Teplota při dlouhém hraní

Teplota okolí byla jen kolem 22 °C a okolí tedy nemělo na výsledek tak zásadní vliv. Grafické jádro se v klidu pohybovalo kolem teploty 40 °C, což mi přijde celkem normální. Průběh zátěže pak vidíte na obrázku, maximem byla teplota GPU 82 °C (průměr kolem 79) při dlouhém hraní. Hra nebyla nijak extrémně náročná na CPU, to pracovalo s teplotou kolem 70 °C. Tohle je scénář velké většiny her, málokterá vytíží osm vláken nějak výrazně více než vidíme na obrázku.

Teplota CPU

Notebook v OCCT zátěži
i Zdroj: PCTuning.cz
Notebook v OCCT zátěži

OCCT test a omezování výkonu CPU
i Zdroj: PCTuning.cz
OCCT test a omezování výkonu CPU

V klidu byla teplota procesorových jader 35–40 °C. V intenzivní zátěži programem OCCT vystoupala teplota CPU na 99 °C. To je druhá nejvyšší teplota procesoru, kterou jsem u notebooku zaregistroval. Ono se tomu nelze divit, Core i7-9700K je také druhý nejvýkonnější procesor, který jsme kdy v herním notebooku testovali. On opravdu nebyl vyroben pro notebook, ale pro High-end desktop s Highend chladičem. I tak je tento výsledek celkem dobrý, s tím chladícím „tintítkem“, které v notebooku je. Vzhledem k vysokým teplotám, je jasné, že výkon je omezován a CPU throttluje. Jak dokládá screen, až pětina výkonu je omezena.

Baterie a výdrž

Notebook Eurocom Sky X4C RTX: dělo s i7-9700K a RTX 2080
i Zdroj: PCTuning.cz

Notebook je vybaven 82Wh (5200 mAh) osmičlánkovou baterií. Zdroj k notebooku váží 2 kg a disponuje výkonem 330 W. Při běžném surfování webem, kdy jsem večer četl zprávy, občas spustil nějaké video na Youtube a podobně, se notebook vybil za 2 hodiny a 50 minut. Jako druhý scénář jsem pak sledoval filmy v rozlišení 720p. Počítač vydržel něco kolem 2 hodiny a 30 minut. Při plném hraní Devil May Cry 5 vydržel notebook jet kolem 1 hodiny a 10 minut. Výkon GPU i CPU je ale v tomto režimu hodně omezen.

Štítek zdroje 330 W
i Zdroj: PCTuning.cz
Štítek zdroje 330 W

Spotřeba

Výkonný desktop CPU, GPU, podsvětlení klávesnice a velké rozlišení displeje si zkrátka řeknou o svou porci energie. V klidu při surfování webem a běžné činnosti byl odběr na zásuvce kolem 30 W. To je na notebook zbytečně vysoká spotřeba, ale není zase tak extrémní. Při testu Unigine Superposition pak spotřeba kolísala někde mezi 160–250 W. Při hraní her jsem naměřil maximální spotřebu kolem 220 W.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama