Novinky a technologie: Co bych si přál do roku 2020?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Novinky a technologie: Co bych si přál do roku 2020?

Novinky a technologie: Co bych si přál do roku 2020? | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

5. 1. 2020 03:00 37

Seznam kapitol

1. Pokračování technologické soutěže 2. Méně IoT, ale bezpečnější IoT 3. Hodnou AI 4. Méně propagandy, více svobody 5. Racionální ekologickou politiku 6. Více peněz do vzdělání, výzkumu a vývoje

Nový rok je tady a s ním i nové naděje. Technologické předsevzetí si sám dávat nebudu, snad jenom nějaká přání o tom, co by se mohlo v dalším roce stát a jak by technologie mohly pokročit. A jak by svět kolem technologií mohl pokročit. Takže co bych si přál?

Reklama

Více peněz do vzdělání, výzkumu a vývoje

Četl jsem studii, která ukazovala na to, jak strašně poškodila Druhá světová Evropu. Ne přímo kvůli válečné zkáze, ale proto, že z ní vyhnala talentované mozky. Vědci utíkali z Ruska před komunismem, z Německa před Hitlerem – a po prohrané válce si ty zbylé německé vědce a techniky, kteří přežili, odtáhli jak Rusové, tak Američané. Tento odliv technické inteligence je vidět na Nobelových cenách – před válkou v nich dominovala Evropa, po válce naopak Amerika.

Dnes tento proces pokračuje, částečně kvůli platovým rozdílům (tím trpí celá východní Evropa) a také vysokým daním (to vyhání talentované z Německa a Švédska). Týká se to i nás, spousta talentovaných lidí odchází hlavně do USA, ve zdravotnictví pak do Rakouska, Anglie či Německa.

Problém je v tom, že když nebudeme investovat do vzdělání a do high tech vývoje, nebudeme mít vývoj. Když nebude vývoj, nebudeme mít výrobce a pak tu nikdo nezadrží ty, kteří chtějí v oborech pracovat. A pokud v nich nebudou pracovat, nebudeme mít učitele a to, co se obecně nazývá technická inteligence.

Čína cpe obrovské peníze do rozvoje výzkumu a vzdělávání, protože po desetiletích bídy jim došlo, jak je strategicky důležité mít vlastní vědu a výzkum. My to musíme mít také. Potřebujeme mít vlastní výzkum, vývoj a výrobu, jinak se z nás stane skanzen. Technologické firmy jako Avast jsou to nejlepší, co máme – a technologických firem potřebujeme víc, mnohem víc!

Protože pokud je nebudeme mít, budeme obdivovat pouze cizí technologie. Budeme účastníkem, ne hráčem. A já bych tak, tak chtěl, abychom byli významnou technologickou zemí! No ano – to si přeju úplně nejvíc!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama