O (ne)užitečnosti chytrých hodinek: Končí jedna vize?
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek O (ne)užitečnosti chytrých hodinek: Končí jedna vize?

O (ne)užitečnosti chytrých hodinek: Končí jedna vize?

Michal Rybka

Michal Rybka

11. 11. 2016 03:00 35

Seznam kapitol

1. Milonová katastrofa 2. Luxusní hodinky nejsou jen luxusní obal 3. Pod zlatem hliník 4. Co je na Apple Watch super?
5. A co je špatné? 6. Chytré hodinky – praktické, ale problémové 7. Žádný luxus, jen minimapa pro žití

Chytré hodinky nejsou hit, hlásají zpravodajské servery. Apple jich za kvartál prodal pouze milion, zatímco loni to byly ve stejném období skoro čtyři miliony! Prodeje se propadly o tři čtvrtiny! Celý ten koncept malých počítačů na zápěstí je zjevně odsouzen k zániku. Zkáza a zmar, zkáza a zmar!

Reklama

Připadá vám prodej pouze milionu chytrých hodinek jako katastrofa? Novinářům z iDnesu zjevně ano – a zdůrazňují, že „chytré hodinky nejsou zjevně takový hit“, zvláště když jich loni Apple prodal ve stejném období téměř čtyři miliony.

Chápu, prodeje novin se propadají, přežívá jenom bulvár a dnes se už ani iDnes neobejde bez skandálních článků a nadpisů. Pravda je samozřejmě jiná – když Apple chytré hodinky uvedl, koupil si je ten, kdo je potřeboval. Teď už hodinky má, a protože jde v podstatě o hodně drahý notifikační doplněk pro už tak dost drahý telefon, pravděpodobně nepotřebuje o rok později další, mírně vylepšené.

Pravda je, že Apple velice ustřelil cenu, což se projevilo hlavně u jejich zlaté verze. Zlatá verze byla zcela nelogická, měla identickou funkčnost jako levné modely a taky stejné výhody a nevýhody. Byl to v podstatě stejný tah, jako byste vzali standardní Fabii a udělali její luxusní verzi s kapotou ze zlata. Ano, arabští mogulové a ruští zbohatlíci by si takovou věc asi koupili, ale tím, že překapotujete Fabii do čtyřiadvacetikarátového zlata z ní prostě neuděláte Bentley. Překapotování základních střev Apple Watch do zlatého kompozitu z nich neudělá luxus od Louis Moinet, Patek Philippe či Hublot.

O (ne)užitečnosti chytrých hodinek: Končí jedna vize?
i Zdroj: PCTuning.cz

Nejsem expert přes drahé hodinky, které jsou někdy označovány jako jediný luxusní šperk, který smí nosit bohatý muž. Nechápu ani jejich pragmatickou hodnotu, protože průměrná zlatokopka podle mě nerozliší hodinky za čtyřicet tisíc korun od hodinek za pět milionů dolarů. Tedy diamanty enkrustované Chopard 201 Carat Watch za dvacet pět milionů dolarů asi pozná, ale chtěl bych vidět člověka, co by něco podobného tahal venku.

O (ne)užitečnosti chytrých hodinek: Končí jedna vize?
i Zdroj: PCTuning.cz

Ale pochopil jsem to, že základem cenové logiky superdrahých hodinek (někdy dražších než Lamborghini) je to, že jde o ruční a velice limitovanou práci. V podstatě se bavíme o uměleckých dílech, které mají tu výhodu, že je jejich hodnota všeobecně uznávaná a když dojde ve vaší zemi k převratu, vezmete si s sebou do únikového kufříku patery hodinky, což by vám po jejich prodeji mělo zajistit blahobyt kdekoliv na světě. V období krize, kdy padá měna, se podobné hodinky prodávají jako o život.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama