Od GTX 280 k Titanu X: sedm let GeForce v testech výkonu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Od GTX 280 k Titanu X: sedm let GeForce v testech výkonu

Od GTX 280 k Titanu X: sedm let GeForce v testech výkonu

Z. Obermaier

Z. Obermaier

7. 4. 2015 09:00 83

Seznam kapitol

1. Vývoj grafických karet za sedm let 2. Grafické karty v testu: 2008–2012 3. Grafické karty v testu: 2013–2015 4. Specifikace karet, statistiky 5. Testovací sestava
6. Anno 2070, Assassins Creed III, Battlefield 4 7. Bioshock Infinite, Crysis 3, Dirt Showdown 8. Far Cry 3, Max Payne 3, Metro Last Light, Tomb Raider 9. Shrnutí výkonu, spotřeba 10. Závěr

V dnešním mírně retrospektivním testu se podíváme, kam jsme se posunuli s výkonem grafických karet za posledních sedm let. Jde o výrazný posun či nikoliv? Jak se zvětšily čipy, počty shaderů, jak se měnila spotřeba a cena karet? Srovnáme výkon architektur posledních let, od GTX 280 přes GTX 580, GTX 680, 780 Ti a 980 až k Titanu X.

Reklama

Vývoj grafických karet za sedm let

S uvedením nové grafické karty, nebo rodiny grafických karet je to vždy stejné. Čtenáři uživatelé stále dokola „remcají“, že výkonový skok je vůči předchozí generaci slabý a cena, kterou výrobce za novou grafiku požaduje, je nesmyslně vysoká. U některých produktu je to bez debat, za všechny stačí jmenovat řadu GeForce Titan nebo například nejvýkonnější procesory Intelu. Zrovna u těchto produktů jde ale o jakousi demonstraci síly, kterou si výrobce zkrátka nechá nadstandardně zaplatit, nejde o produkt pro masy ale luxusní zboží, pro vyvolené. I když srovnávání počítačů s auty je většinou zcela mimo (a nemám jej moc rád), tentokrát příměr použít lze.

Jen-Hsun Huang je v USA opravdová celebrita... a Nvidia z toho těží
i Zdroj: PCTuning.cz
Jen-Hsun Huang je v USA opravdová celebrita... a Nvidia z toho těží

O značce Mercedes nikdo nemůže říci nic špatného. Produkt pro masy představují modely řady A, B a C, kde zákazník dle obsahu své peněženky dostane kvalitu, zpracování a prestiž v rozumné a dostupné cenové hladině. Zejména nové modely řady C jsou při tom, co za svou cenu nabízí, skutečně bomba. To považujme za jakýsi „mainstream“ v high-endu. Nabušené a vymazlené modely s lepšími chladiči, přetaktováním a nadstandardními vlastnostmi a funkcemi pak můžeme přirovnat k třídě E zmíněného výrobce aut. To nejlepší z nejlepšího, ultra high-end je pak třída S. Zkrátka si vybere každý, v každé cenové hladině výrobce nabízí nějaký produkt.

Totéž předvádí Intel a Nvidia, pokud se najdou kupci ultra high-endu, budou jej výrobci nabízet. Stejně to dělá i Apple – nový MacBook má výkon jako dva roky staré smartfony, jeden konektor a přeci stojí čtyřicet tisíc. Nebojím se, že jich Apple neprodá miliony (desítky milionů) kusů. Vše závisí na značce, ten správný „brand“ dnes stojí za vším. A trend prestižních značek se dostává i do segmentu IT.

V západním světě má totiž Nvidia velmi silnou pozici, je považovaná za značku prémiového zboží, jejíž pověst hlavně CEO dlouhé roky přiživoval svým cool vzhledem a chováním na akcích. Nvidia je „cool“, a je vnímána jako silná, prestižní společnost pro ty správné hráče. A nejen hráče, Nvidia například posílá své výpočetní karty nejslavnějším DJ´s světa, a to je dobrá reklama. Stejně tak spojení Nvidie s prémiovými vozy je krok k bohatým zákazníkům. AMD nic takového nedělá.

I když může AMD nabízet lepší karty za lepší ceny, nebuduje kolem sebe tu auru prestiže. Dnes prodává i forma, vzhled a pocit sounáležitosti se sociální skupinou. Titan X s cool chladičem může stát klidně tisíc dolarů a půjde na dračku (prodává se skvěle), AMD by mohlo uvést stejnou kartu, ale tisíc dolarů by za ni chtít nemohlo, za tu cenu by to nikdo nekoupil. AMD zkrátka do „Free“ „Cool“ „In“ značek nepatří. Proti tomu můžeme protestovat, nesouhlasit ale zkrátka je to tak. Jak krize IT odvětví ustupuje, a prodeje stoupají, nestoupají AMD ale Nvidii, což dokazují poslední čísla zastoupení na trhu a prodeje GeForce. GeForce s GM204 se prodaly miliony.

Podíl AMD a Nvidia v dedikovaných grafikách za několik let zpět (nyní má Nvidia třikrát větší podíl než AMD)
i Zdroj: PCTuning.cz
Podíl AMD a Nvidia v dedikovaných grafikách za několik let zpět (nyní má Nvidia třikrát větší podíl než AMD)

To jsem ale trochu odbočil od hlavního tématu dnešního článku. Tím je prozkoumání výkonu a dalších vlastností grafických karet GeForce za posledních sedm let. Na GeForce se omezíme proto, že podobnou ucelenou sbírku Radeonů nemám.

Mají čtenáři, kteří jsou mrzutí v diskusích z malého nárůstu výkonu vůči předchozí generaci pravdu? Je opravdu růst výkonu tak malý? Když zabrousíme dále do historie, uvidíme to lépe, než když se v testu sejdou dvě karty, které od sebe dělí jen jeden rok a jedna generace architektury. Pokud se podíváme na výkon karet starých několik let, nejsou čísla tak slabá a nezajímavá. Jen výkonem se ale zabývat nebudeme, zajímat nás bude nárůst frekvencí, počtu shaderů, velikost jádra, spotřeba a také cena všech modelů za poslední roky. Na vše se podíváme v přehledných grafech, kde bude vše zřetelně vidět a snadno srovnatelné.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama