pameti-ddr2-vs-ddr3-nastal-uz-cas-pro-zmenu
Hardware Článek Paměti DDR2 vs DDR3 - Nastal už čas pro změnu?

Paměti DDR2 vs DDR3 - Nastal už čas pro změnu? | Kapitola 6

Z. Obermaier

Z. Obermaier

25. 7. 2008 01:00 41

Seznam kapitol

1. Paměti DDR, DDR2, DDR3 2. Testovací sestava 3. Výsledky testů - část první 4. Výsledky testů - část druhá 5. Shrnutí testů 6. Závěr

Porovnání pamětí DDR2 a DDR3 jsme měli možnost číst mnohokrát, většina starších testů končila tradičním závěrem - "DDR3 jsou moc drahé", a proto je nelze doporučit. Toto zažité klišé, ale není dávno pravdivé a 4GB rychlých DDR3 lze pořídit i pod 4500Kč. Pojďme se tedy opět na paměti DDR3 a DDR2 podívat, a zhodnotit je znovu. Nastala již éra DDR3, nebo stále ještě nejsou alternativou levných DDR2?

Reklama
Paměti DDR2 vs DDR3 - Nastal už čas pro změnu?
i Zdroj: PCTuning.cz

Pro všechny pozorné čtenáře, je jistě hodnocení v závěru předem známé. I přesto, že v poslední době cena DDR3 pamětí radikálně klesla, stále se s lácí DDR2 nemohou měřit. Hledět k DDR3 s nadějí na vyšší výkon, je zcela neopodstatněné. Vzhledem k popsaným omezením čipsetu, nelze od DDR3 očekávat nějaký razantní nárůst výkonu. Ten se snad dostaví s další platformou "Nehalem", ale to je dnes ještě brzy soudit.

Přemýšleli jste o upgradu na desku s podporou DDR3? Doporučuji ještě několik měsíců vyčkat, do konce roku paměti DDR3 ještě citelně zlevní a hlavně "DDR3 only" platforma "Nehalem" patrně velmi přispěje k jejich vyššímu rozšíření. Koupit dnes paměti DDR3 je možné schválit snad pouze pro čipset NVIDIA nForce 790i Ultra. Pokud chcete ultimátní SLI počítač - nemáte jinou volbu. Upgrade na další generaci procesorů Intel, pro vás pak bude jednodušší, protože paměti DDR3 už budete mít.

Pokud tedy skutečně DDR3 budete pořizovat nyní, dejte si pozor na několik věcí. Zaprvé se obloukem vyhněte nejlevnějším modulům DDR3-1333MHz s vysokým časováním. Tyto paměti vás na základním nastavení výkonem zklamou, a proti nim jsou DDR2 vždy lepší volbou. Takové levné DDR3-1333MHz ani mnoho nepřetaktujete, a už vůbec si nedají říci na lepší časování. Pokud DDR3, tak minimálně s frekvencí 1600MHz, na časování až tak nezáleží. Značkové 4GB (2x2GB) 1600MHz s CL8 lze pořídit, za již několikrát zmíněných, 4500kč s DPH.

Jaká je tedy odpověď, na otázku v názvu článku "Paměti DDR2 versus DDR3 - Nastal už čas pro změnu?". Čas na změnu ještě nenastal, a stávající paměti standardu DDR2 vám ještě nějaký měsíc poslouží stejně dobře, jako dražší DDR3. Na druhou stranu nechci, aby závěr vyzněl, že koupě DDR3 nelze vůbec doporučit. Pokud chcete to nejvýkonnější, máte rádi novinky a rádi si "hrajete" s přetaktováním, budou DDR3 přesně to pravé pro vás. Vysoké možnosti přetaktování, skvělé provozní vlastnosti (nízká teplota a napětí) jsou silnou stránkou těchto modulů.

Již několikrát "proprané" téma DDR2 vs DDR3 bych tímto článkem jednou provždy uzavřel. Osobně tedy nákup DDR3 pamětí pro stávající platformy, spíše nedoporučuji. Výjimky se ovšem najdou, a já je také vzpomněl výše. Za dva měsíce se ale při podobném tématu sejdeme znovu. Tam ale budeme zkoumat výkon procesoru "Nehalem" s DDR3 a srovnávat už nebude s čím, DDR2 už "Nehalem" nepodporuje.

Paměti DDR2 vs DDR3 - Nastal už čas pro změnu?
i Zdroj: PCTuning.cz

Paměti DDR2 vs DDR3 - Nastal už čas pro změnu?
i Zdroj: PCTuning.cz

Za půjčení grafické karty Radeon HD4850 děkujeme Gigabyte CZ a SK, základní desky poskytl Asus Computer CZ

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama