PlayStation 4: Revoluce, nebo úpadek konzolí?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek PlayStation 4: Revoluce, nebo úpadek konzolí?

PlayStation 4: Revoluce, nebo úpadek konzolí?

Michal Rybka

Michal Rybka

22. 2. 2013 03:00 50

Seznam kapitol

1. Co víme 2. AMD konečně zabodovalo 3. Technologie Gaikai 4. Vyšší nároky na síť
5. Ukázkový příklad s trpaslíkem 6. Zpátky na zem 7. Vlna spekulací tedy pokračuje

V noci se středy na čtvrtek byla v hrubých rysech představena nová konzole Sony PlayStation 4. Názory se rozcházejí, někdo je nadšený z hardwarové specifikace, jiný je jí naopak zklamaný. Někdo byl nadšený z herních dem, jiný je považoval za nudné. Možná proto si také někdo stačil všimnout, že mezi předvádějícími nebyla jediná žena.

Reklama

Většina však vyjadřovala politování nad tím, že návrh konzole samotné Sony neukázalo. Předveden byl jenom nový kontrolér s touchpadem, nedozvěděli jsme se ani cenu, ani datum, kdy si PS4 budeme moci koupit. Mě osobně překvapily dvě věci, jednak razantní změna v použité architektuře – a potom příklon k čemusi, co by se dalo nazvat „síťově sociální“ hraní. To je opravdu odvážný krok. Osobně jsem čekal něco relativně malého: Navýšení hardwarových specifikací, hafo paměti, ovládání pomocí kamery, žádná fyzická média, stahování her do konzole přes internet a absenci paměťových karet, protože se všechno bude ukládat do vašeho online profilu. Nějak tak.

Pravděpodobně jsem „nemohl býti více vedle“. Není to poprvé, co jsem se seknul, kupříkladu jsem při příchodu PS3 předpokládal, že to bude nejúspěšnější konzole: Byla výkonná, zpětně kompatibilní (první PS3 byly kompatibilní s PS2), dala se použít jako BluRay přehrávač, dala se použít s Linuxem jako domácí počítač, měla impozantní množství portů a čteček pro paměťové karty, bylo to uvnitř dobře řešené a na rozdíl od Xboxu se to nepokoušelo usmažit sebe sama – zkrátka bylo to něco, co mělo nárok okupovat obývák a stát se centrem digitální domácnosti. Smůla, PS3 se prodalo nejen méně než Wii, ale taky méně než Xboxu 360.

Buď jak buď, už ohlášené specifikace PS4 mě v mnoha směrech překvapily. V některých aspektech jsem vývoj značně přecenil, jako například snahu opustit fyzická média. PS4 by neměla být kompatibilní s PS3, což by podporovalo moji představu o konzoli, která už nemá optickou mechaniku. Nicméně máme tu stále spoustu filmů na BluRay a PS4 by mělo jít používat i v případě, že nebudete mít online konektivitu, takže nějak se do ní v takovém případě obsah nalámat musí.

PlayStation 4: Revoluce, nebo úpadek konzolí?
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama