Plextor M9Pe 1 TB – výkonná konkurence pro SSD od Samsung
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Plextor M9Pe 1 TB – výkonná konkurence pro SSD od Samsung

Plextor M9Pe 1 TB – výkonná konkurence pro SSD od Samsung | Kapitola 9

Z. Obermaier

Z. Obermaier

12. 3. 2018 03:00 15

Seznam kapitol

1. Plextor M9Pe 1 TB 2. Představení disku, software 3. Testovací sestava a specifikace 4. Testy malých souborů (nejdůležitější) 5. Testy malých souborů (důležité)
6. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 7. Syntetické testy – body 8. Start Windows a shrnutí výkonu 9. Závěr a zhodnocení disku

Nejvýkonnější SSD disky jsou už několik let doménou Intelu a Samsungu, nikdo jiný na jejich úroveň dosud nedosáhl. Jejich nové rychlé disky pro M.2 s podporou nemají valnou konkurenci. To se ale může změnit, nový disk Plextor s řadičem Marvell a 3D čipy Toshiba nabízí podobný výkon, ale také srovnatelnou cenu.

Reklama

Závěr a zhodnocení disku

Plextor M9Pe 1 TB – výkonná konkurence pro SSD od Samsung
i Zdroj: PCTuning.cz

Plextor M9Pe měl ambice dohnat výkonem současnou špičku na trhu – řadu Samsung 960. V případě modelu 960 Evo se mu to téměř podařilo, v průměrném hodnocení skončil jen 15 procent za ním. To je velice dobrý výsledek, který nechal hluboko za sebou všechny další výrobce NVMe SSD disků (ADATA, WD, SanDisk). I když papírové specifikace slibovaly víc, na absolutní vrchol to nestačilo, ale i tak jde o solidní skóre. Průměrný výsledek značně pokazilo slabší čtení, které je stále velkým hendikepem 3D NAND čipů. Výrobce se sice snažil pomocí technologie SLC cache trochu vylepšit čísla zápisu, ale moc se mu to nepovedlo. SLC cache je nastavená příliš malá, místo 10 GB měl nastavit třikrát tolik a výsledky by byly výrazně lepší i v praxi. Trochu problém může být cena disku.

Disk je sice levnější než Samsung 960 Evo, ale ne nijak výrazně (o 1000 Kč). Pokud by byla cena někde kolem deseti tisíc, neměl bych žádnou výtku, takhle si asi bude hledat kupce těžko. Připlatit si za vyšší výkon ve všech oblastech u Samsung 960 Evo se vyplatí, a za uspořenou tisícikorunu to u Plextoru nestojí. Na druhou stranu je ale Plextor výrazně výkonnější než třeba ADATA SX8000, který stojí nachlup stejně jako Plextor. V tomto srovnání Plextor uspěje bez výhrad. Cena za jedno procento vychází na solidních 195 Kč, což je jen o kousek horší poměr ceny k výkonu než má výrazně dražší (ale také výkonnější) Samsung 960 Pro.

Plextor M9Pe 1 TB – výkonná konkurence pro SSD od Samsung
i Zdroj: PCTuning.cz

I když je výkon Plextoru M9Pe slabší než Samsung 960 Evo, nedopadl špatně a zařadil se hned za něj. Plextoru tedy patří třetí místo na poli výkonných SSD disků, což je úspěch. První je Intel s Optane 900p, poté řada Samsung 960, následována Plextorem M9Pe. Ukazuje se, že nový řadič Marvell spolu s 3D NAND čipy dokáže nabízet vysoký výkon. Časem očekávám ještě výrazně výkonnější disky, jelikož možnosti řadiče nebyly využity naplno. Dokáži si představit nějaký PCIe disk využívající všechny kanály řadiče, a tedy nabízející ultimátní výkon ve všech směrech. Limitem bude už jen rozhraní PCIe x4. Pokud by se cena Plextoru dostala blíže k částce deseti tisíc, byl by skvělou volbou a lepší alternativou Samsungům řady Evo. Uvidíme jaké budou ceny za nějaký čas v ČR.

Plextor M9Pe 1 TB – výkonná konkurence pro SSD od Samsung
i Zdroj: PCTuning.cz

Základní desky a grafiku pro test poskytl ASUS Česká republika

Plextor M9Pe 1 TB – výkonná konkurence pro SSD od Samsung
i Zdroj: PCTuning.cz

Disky do testu zapůjčil Plextor

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama