Přetaktování levné „netaktovatelné“ GTX 1660 Ti od MSI
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Přetaktování levné „netaktovatelné“ GTX 1660 Ti od MSI

Přetaktování levné „netaktovatelné“ GTX 1660 Ti od MSI | Kapitola 9

Adam Vágner

Adam Vágner

29. 3. 2019 10:00 18

Seznam kapitol

1. MSI GTX 1660 Ti Ventus XS OC 2. Když má karta křivky 3. Vliv taktu pamětí na výkon 4. Taktování GPU pomocí offsetu 5. OC Scanner
6. Takt GPU vs takt pamětí a výkon ventilátorů 7. Undervolting přes power limit 8. Undervolting s úpravou křivky takt/napětí 9. Závěrečné shrnutí

Stále častěji se u levných modelů GeForce setkáváme s tím, že u nich výrobci omezují možnosti taktování. Na GTX 1660 Ti Ventus XS se podíváme, co se s tím dá nebo nedá dělat a nakolik vás to bude omezovat. V nepřehledných grafech si ukážeme, co s kartou udělá taktování, undervolting a jaký vliv na výkon mají takty pamětí nebo teploty.

Reklama

Nakousli jsme problematiku taktování u nové generace karet Nvidie, u nichž Nvidia představila i automatické přetaktování... automatického přetaktování. Ano, OC scanner je jakýsi GPU Boost na druhou. Hlavní výhodou oproti klasickému taktování přes offset je to, že můžete přesněji definovat, co karta může dělat a co už ne. S taktováním přes offset zvedáte takty paušálně pro jakoukoliv zátěž, při taktování přes křivku tomu už tak být nemusí. Můžete zvednout hodnotu taktů při intenzivní zátěži, přičemž se vám při nízké zátěži nestane, že by karta šla na absurdně vysoké hodnoty jako 2130 MHz, které neustojí.

K nějakému přetaktování jsme se dopracovali, i když netvrdím, že to bude stoprocentně stabilní – hlavně paměti by si zasloužily potrápit v nějakých náročnějších hrách.

Hlavně díky přetaktování pamětí se výkon nakonec aspoň trochu zvedl, přičemž to nemělo vliv na spotřebu (kouzlo nechtěného kvůli power limitu).

Přetaktování levné „netaktovatelné“ GTX 1660 Ti od MSI
i Zdroj: PCTuning.cz

Přetaktování levné „netaktovatelné“ GTX 1660 Ti od MSI
i Zdroj: PCTuning.cz

Přetaktování levné „netaktovatelné“ GTX 1660 Ti od MSI
i Zdroj: PCTuning.cz

Máme za sebou několik stránek měření, hromadu grafů, hromadu výsledků, a přesto je to spíš takový úvodní nástřel. Dál by mělo následovat testování v řadě dalších her a další pozorování chování karet a hledání stabilních taktů, pokud budete chtít jít až na dřeň.

Druhá možnost je přistupovat k tomu tak, že jsme zjistili, kde je zhruba hranice stability karty a nastavit hodnoty, které budou vyšší než ty předvolené a přitom ještě celkem bezpečné.U taktů GPU stačí obvykle něco kolem 30 MHz, u pamětí na offsetu 200–500 MHz.

A jako úplnou doušku na závěr, která by se měla automaticky objevit u každého taktování – každý čip je originál a tak se výsledky u jiných kusů karet mohou a budou lišit. My jsme měli kartu z běžné distribuce, takže alespoň víme, že nešlo o nějaký výběrový kus, ale bez vyzkoušení většího množství karet stejného modelu se nedá říci, jestli jsou naše výsledky z těch lepších, nebo naopak z těch horších.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama