Přetaktování levné „netaktovatelné“ GTX 1660 Ti od MSI
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Přetaktování levné „netaktovatelné“ GTX 1660 Ti od MSI

Přetaktování levné „netaktovatelné“ GTX 1660 Ti od MSI

Adam Vágner

Adam Vágner

29. 3. 2019 10:00 18

Seznam kapitol

1. MSI GTX 1660 Ti Ventus XS OC 2. Když má karta křivky 3. Vliv taktu pamětí na výkon 4. Taktování GPU pomocí offsetu 5. OC Scanner
6. Takt GPU vs takt pamětí a výkon ventilátorů 7. Undervolting přes power limit 8. Undervolting s úpravou křivky takt/napětí 9. Závěrečné shrnutí

Stále častěji se u levných modelů GeForce setkáváme s tím, že u nich výrobci omezují možnosti taktování. Na GTX 1660 Ti Ventus XS se podíváme, co se s tím dá nebo nedá dělat a nakolik vás to bude omezovat. V nepřehledných grafech si ukážeme, co s kartou udělá taktování, undervolting a jaký vliv na výkon mají takty pamětí nebo teploty.

Reklama

Protože si umím představit, že právě levné GTX 1660 Ti budou v následující sezóně patřit k nejprodávanějším a nejoblíbenějším herním kartám, měl jsem v plánu vyrobit podrobnějšího průvodce přetaktováním, podtaktováním a vůbec laděním těchto levných „netaktovatelných“ karet. Netaktovatelných v uvozovkách proto, že taktovat jdou, ale oproti kartám, které vám umožní zvednout power limit třeba o 20 procent a více si vyhrát se zvyšováním taktů a napětí, máte mnohem omezenější možnosti.

Moderní řízení taktů karet už je ale poměrně komplexní věc. Jak jsem stále hlouběji „zabrušoval“ do různých kombinací nastavení a blížil se čas, kdy si měl kurýr vyzvednout kartu, snahu vytvořit kompletního průvodce taktováním jsem vzdal a snažil jsem se hlavně vyzkoušet, jak které nastavení ovlivní takty, výkon, spotřebu a další vlastnosti karty a kam se dá dostat.

Dnes to teda nebude návod pro přetaktování pro začátečníky, ale spíš sbírka postřehů pro středně pokročilé, kteří už něco málo na kartách s GPU Boost nataktovali.

Jenom v rychlosti připomenu, že GPU Boost je technologie pro automatické taktování karet, která v novějších generacích řídí primárně dvojicí limitů – limitem příkonu a limitem teplot. Zatímco limit teplot berou výrobci většinou jako hodnotu, na níž se nesmějí dostat a snaží se od ní držet co nejdále i za cenu vyšší hlučnosti karet, možností, které nabízí nastavení limitu příkonu, naopak široce využívají. Jen přes něj totiž ovlivňují pracovní takty karty a možnosti dalšího přetaktování.

Právě nedávno testovaná karta od MSI je z těch levnějších modelů, kde nám výrobce nenechal moc prostoru.

MSI GTX 1660 Ti Ventus XS OC

Přetaktování levné „netaktovatelné“ GTX 1660 Ti od MSI
i Zdroj: PCTuning.cz

Z hlediska možností taktování má tato karta navzdory dovětku OC v označeníjednu brutální nevýhodu – power limit je nastavený jen na standardních 120 W a co hůř, nejde navýšit ani o procento. Absolutně uškrcená karta.

Přetaktování levné „netaktovatelné“ GTX 1660 Ti od MSI
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama