Pro tiché PC – test šesti boxů a tlumičů pevných disků
PCTuning Článek

Pro tiché PC – test šesti boxů a tlumičů pevných disků

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

23. 1. 2012 03:00 19

Seznam kapitol

1. Hluk a vibrace — „daň z mechaniky“ 2. Acutake Dark Disc 2 3. Nexus DiskTwin 4. Revoltec DiskTwin 5. Scythe Himuro
6. Scythe Ita Kaze 7. Scythe Stabilizer II 8. Testy teploty, hlučnosti a vibrací 9. Závěr

Zatímco u chladičů procesorů či grafických karet vyžaduje tichý provoz většina uživatelů, pevné disky často vůbec neřeší. Ty se pak mohou stát největším zdrojem hluku a vibrací v počítači. Řešením nemusí být jen výměna starého disku za SSD, ale také podstatně levnější koupě boxu či antivibračního kitu. Šest takových jsme pro vás otestovali.

Reklama
Reklama
Pro tiché PC – test šesti boxů a tlumičů pevných disků


rozebraný pevný disk (zdroj: photo-dictionary.com)

Pevné disky elektromagnetické konstrukce jsou společně s optickými mechanikami a ventilátory posledními jednotkami vykonávajícími v počítači mechanický pohyb. Zatímco přenos dat na optických discích je na ústupu, formát Blu-ray se ve větším měřítku neprosadil dodnes, a data se posílají přes internet či přenášejí na USB flash pamětech, disků klasické konstrukce se ještě minimálně několik dalších let nezbavíme. A to ani navzdory stále trvající „krizi“dané záplavami v Thajsku, díky nimž ceny disků vyskočily na dvojnásobek původních hodnot a klesají jen pozvolna. Solid State Disky (zkráceně SSD) jsou sice výrazně rychlejší, menší a mají nižší spotřebu, jejich masivnímu rozšíření však stále brání dva hlavní parametry: nízká kapacita a vysoká cena. SSD tak i nadále zůstanou alternativou coby rychlá systémová datová úložiště pro náročnější uživatele, zatímco velké objemy dat se budou stále ukládat na 3,5" disky „klasické“ elektromagnetické konstrukce.

Pro tiché PC – test šesti boxů a tlumičů pevných disků


boxovaný chladič procesoru Intel Pentium III (zdroj: tomshardware.com)

Jestliže se ve světě počítačů pohybujete dlouhé roky, pravděpodobně si ještě dobře pamatujete chladiče procesorů a grafických karet z přelomu tisíciletí: malé pasivní chladiče, ještě menší ventilátory točící se rychlostí řádově jednotky tisíc otáček za minutu a v zátěži velmi hlučný (nebojím se říct uřvaný) chod. Výrobci procesorů, grafických karet a zejména alternativních systémů chlazení se s tímto neduhem však dokázali v průběhu let dobře poprat. Ačkoliv tepelný výkon procesorů a zejména grafických karet několikanásobně vzrostl, chladiče těchto jednotek jsou dnes velmi tiché a účinné. Stejně tak se klade velký důraz i na průtok vzduchu počítačovou skříní. Ty jsou dnes osazovány tichými pomaloběžnými 120mm ventilátory.

Pro tiché PC – test šesti boxů a tlumičů pevných disků


Western Digital Raptor patří k nejhlučnějším pevným diskům určeným pro běžné stolní počítače

S výrazným omezením hlavních zdrojů hluku se rušivými elementy samozřejmě stávají zbylá zařízení v počítači. Protože jich už mnoho není, přicházejí na řadu právě zmiňované pevné disky. Také ty procházejí určitým vývojem. Ačkoliv je doba velmi hlučných Raptorů první generace nenávratně pryč a dnes patří mezi nejprodávanější „zelené“ disky s rychlostí otáčení ploten jen 5200 ot./min (případně 5900 ot./min), stále se prodává řada rychlejších modelů 7200 ot./min, které při přeskocích hlaviček vydávají ony známé cvakavé zvuky a slyšet je také bzučivá rotace ploten. Naprosto tiché koneckonců nejsou ani pomalejší 5200ot./min modely. Druhým problémem jsou pak vibrace dané mechanickým pohybem, které se opět týkají „obou kategorií“ elektromagnetických disků.

Pro tiché PC – test šesti boxů a tlumičů pevných disků


antivibrační úchyt pevného disku z gumiček (zdroj: Silentpcreview fórum)

Pakliže vás výše zmiňované problémy hluku a vibrací pevných disků trápí a chcete se již zbavit, nabízí se kromě výše zmíněné (a velmi nákladné) výměny klasického HDD za SSD i další řešení. Pokud patříte mezi domácí kutily, lze si z pevných gumiček vytvořit vlastní systém úchytů pro pevné disky, do nichž pak disk jednoduše „zavěsíte“. Že je takové řešení opravdu funkční a zbaví vás vibrování celé sestavy, dokazuje i fakt, že se jej chytila společnost Antec a postavila skříň P150, kde je šachta pro pevné disky řešena právě tímto způsobem. Hlučnost pak lze vyřešit třeba polepením vnitřku skříně izolačním materiálem.

Pro tiché PC – test šesti boxů a tlumičů pevných disků


tišící box pro 3,5" pevné disky Scythe Himuro

Ani v případě, že nejste patřičně manuálně zruční či nemáte dostatek volného času, není nutné zoufat. Na trhu se totiž prodává řada tišících boxů a antivibračních podložek pro pevné disky, přičemž cena cena se pohybuje od dvou do cca šesti set korun včetně daně. A právě na šest takovýchto řešení jsme se v dnešním testu zaměřili.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning