Pro tiché PC – test šesti boxů a tlumičů pevných disků
i Zdroj: Pctuning
Úložná zařízení Článek Pro tiché PC – test šesti boxů a tlumičů pevných disků

Pro tiché PC – test šesti boxů a tlumičů pevných disků

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

23. 1. 2012 03:00 19

Seznam kapitol

1. Hluk a vibrace — „daň z mechaniky“ 2. Acutake Dark Disc 2 3. Nexus DiskTwin 4. Revoltec DiskTwin 5. Scythe Himuro
6. Scythe Ita Kaze 7. Scythe Stabilizer II 8. Testy teploty, hlučnosti a vibrací 9. Závěr

Zatímco u chladičů procesorů či grafických karet vyžaduje tichý provoz většina uživatelů, pevné disky často vůbec neřeší. Ty se pak mohou stát největším zdrojem hluku a vibrací v počítači. Řešením nemusí být jen výměna starého disku za SSD, ale také podstatně levnější koupě boxu či antivibračního kitu. Šest takových jsme pro vás otestovali.

Reklama
Pro tiché PC – test šesti boxů a tlumičů pevných disků
i Zdroj: Pctuning


rozebraný pevný disk (zdroj: photo-dictionary.com)

Pevné disky elektromagnetické konstrukce jsou společně s optickými mechanikami a ventilátory posledními jednotkami vykonávajícími v počítači mechanický pohyb. Zatímco přenos dat na optických discích je na ústupu, formát Blu-ray se ve větším měřítku neprosadil dodnes, a data se posílají přes internet či přenášejí na USB flash pamětech, disků klasické konstrukce se ještě minimálně několik dalších let nezbavíme. A to ani navzdory stále trvající „krizi“dané záplavami v Thajsku, díky nimž ceny disků vyskočily na dvojnásobek původních hodnot a klesají jen pozvolna. Solid State Disky (zkráceně SSD) jsou sice výrazně rychlejší, menší a mají nižší spotřebu, jejich masivnímu rozšíření však stále brání dva hlavní parametry: nízká kapacita a vysoká cena. SSD tak i nadále zůstanou alternativou coby rychlá systémová datová úložiště pro náročnější uživatele, zatímco velké objemy dat se budou stále ukládat na 3,5" disky „klasické“ elektromagnetické konstrukce.

Pro tiché PC – test šesti boxů a tlumičů pevných disků
i Zdroj: Pctuning


boxovaný chladič procesoru Intel Pentium III (zdroj: tomshardware.com)

Jestliže se ve světě počítačů pohybujete dlouhé roky, pravděpodobně si ještě dobře pamatujete chladiče procesorů a grafických karet z přelomu tisíciletí: malé pasivní chladiče, ještě menší ventilátory točící se rychlostí řádově jednotky tisíc otáček za minutu a v zátěži velmi hlučný (nebojím se říct uřvaný) chod. Výrobci procesorů, grafických karet a zejména alternativních systémů chlazení se s tímto neduhem však dokázali v průběhu let dobře poprat. Ačkoliv tepelný výkon procesorů a zejména grafických karet několikanásobně vzrostl, chladiče těchto jednotek jsou dnes velmi tiché a účinné. Stejně tak se klade velký důraz i na průtok vzduchu počítačovou skříní. Ty jsou dnes osazovány tichými pomaloběžnými 120mm ventilátory.

Pro tiché PC – test šesti boxů a tlumičů pevných disků
i Zdroj: Pctuning


Western Digital Raptor patří k nejhlučnějším pevným diskům určeným pro běžné stolní počítače

S výrazným omezením hlavních zdrojů hluku se rušivými elementy samozřejmě stávají zbylá zařízení v počítači. Protože jich už mnoho není, přicházejí na řadu právě zmiňované pevné disky. Také ty procházejí určitým vývojem. Ačkoliv je doba velmi hlučných Raptorů první generace nenávratně pryč a dnes patří mezi nejprodávanější „zelené“ disky s rychlostí otáčení ploten jen 5200 ot./min (případně 5900 ot./min), stále se prodává řada rychlejších modelů 7200 ot./min, které při přeskocích hlaviček vydávají ony známé cvakavé zvuky a slyšet je také bzučivá rotace ploten. Naprosto tiché koneckonců nejsou ani pomalejší 5200ot./min modely. Druhým problémem jsou pak vibrace dané mechanickým pohybem, které se opět týkají „obou kategorií“ elektromagnetických disků.

Pro tiché PC – test šesti boxů a tlumičů pevných disků
i Zdroj: Pctuning


antivibrační úchyt pevného disku z gumiček (zdroj: Silentpcreview fórum)

Pakliže vás výše zmiňované problémy hluku a vibrací pevných disků trápí a chcete se již zbavit, nabízí se kromě výše zmíněné (a velmi nákladné) výměny klasického HDD za SSD i další řešení. Pokud patříte mezi domácí kutily, lze si z pevných gumiček vytvořit vlastní systém úchytů pro pevné disky, do nichž pak disk jednoduše „zavěsíte“. Že je takové řešení opravdu funkční a zbaví vás vibrování celé sestavy, dokazuje i fakt, že se jej chytila společnost Antec a postavila skříň P150, kde je šachta pro pevné disky řešena právě tímto způsobem. Hlučnost pak lze vyřešit třeba polepením vnitřku skříně izolačním materiálem.

Pro tiché PC – test šesti boxů a tlumičů pevných disků
i Zdroj: Pctuning


tišící box pro 3,5" pevné disky Scythe Himuro

Ani v případě, že nejste patřičně manuálně zruční či nemáte dostatek volného času, není nutné zoufat. Na trhu se totiž prodává řada tišících boxů a antivibračních podložek pro pevné disky, přičemž cena cena se pohybuje od dvou do cca šesti set korun včetně daně. A právě na šest takovýchto řešení jsme se v dnešním testu zaměřili.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama