Proč přijde vzpoura robotů: Problém nejsou stroje, ale lidi!
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Proč přijde vzpoura robotů: Problém nejsou stroje, ale lidi!

Proč přijde vzpoura robotů: Problém nejsou stroje, ale lidi!

Michal Rybka

Michal Rybka

12. 8. 2017 03:00 45

Seznam kapitol

1. Nižší bytosti 2. Zvrhlá zábava 3. Netrapte roboty, oni to vidí! 4. Když už to jde mimo naše chápání 5. Filmová škola 6. Inteligencí proti (lidské) hlouposti

Od Čapkových R.U.R. si lidstvo představuje katastrofický scénář, kdy roboti povstanou a smetou ho. Sami máme v tomto směru zkušenosti, otroci, bezzemci, nádeníci, dělníci a další „lidé nižší jakosti“ se pravidelně bouřili a buď se domáhali svých práv – anebo své pány prostě likvidovali. Stačí jen, aby si to roboti uvědomili...

Reklama

Když povstal otrok za Spartaka, černý otrok v Americe, bílý dělník v železárně v Homesteadu – proč by nepovstal Mr. Robotnik a nenakopal zadek svému lidskému majiteli, který ho nejen využívá, ale i trýzní?

S lidmi je problém, protože lidi patří mezi zvířata, která se vyloženě baví u násilí a ubližování jiným. Prostě je baví drama, ať už jde o gladiátorské zápasy, na které zvali muži své favoritky už za starého Říma, napínavé filmy a sportovní zápasy, na které zveme favoritky dnes, či na youtube bitky, u kterých slintá moderní dorost. Drama, násilí, destrukce – to je temné dědictví minulosti, které už Freud popisoval jako „pud smrti“ a který má možná kořeny v tom, že po násilí a zkáze musí následovat intenzivní sexuální aktivita, která má za úkol doplnit populaci.

Tolik psychologická úvaha o tom, proč jsou někteří lidi taková bastardi a proč je vyloženě baví ubližovat jiným: Přináší jim to vzrušení, a protože je vzrušení příjemné, tak proto ubližují jiným. A ukazuje se, že pro lidi je zábavné ubližovat nejen jiným lidem či zvířatům, ale taky strojům. Ten podivný destruktivní pud je jaksi univerzální a postihuje všechny, od opravdového sadisty, přes násilníka, kterého opravdu rozrajcuje jenom znásilnění, přes řezníka, kterého baví krev vytékající ze zvířete v posledním tažení, až po moderního veganského anarchistu, který se klepe na to, až bude „vyrážet zuby náckům“. Všichni jsou stejní a všichni ovládaní tou temnou radostí z násilí a z destrukce.

Naše destruktivní energie se projevuje už v raném věku – a neschopnost či nemožnost ji ovládat, se projevuje třeba v šikaně, která se netýká jen outsiderů a slabších kusů, ale také robotů. Šikanu dětských gangů na vlastní plasty poznal japonský robot Robovie 2, který nabízel pomoc lidem v obchodním centru v Ósace. Děti mu blokovaly cestu, obkličovaly ho tak, aby nemohl uniknout, některé do něj dokonce kopaly, tloukly do něj a třásly jím.

 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama