Proč věříme nesmyslným projektům?
i Zdroj: Pctuning
Internet Článek Proč věříme nesmyslným projektům?

Proč věříme nesmyslným projektům?

Michal Rybka

Michal Rybka

6. 3. 2021 03:00 56

Seznam kapitol

1. Mediální výchova 2. V kontextu 3. Všechno se dá vygooglovat 4. Neučit se, bádat! 5. Mít vize... a hlavně je prodat 6. Nemusíš vědět, stačí chtít!

Youtubovský kanál Thunderf00t se věnuje mnoha tématům – a v sérii Busted ukazuje projekty, které vypadají strašně lákavě, jednoduše anebo sofistikovaně, jenom moc nedávají fyzikální smysl. A je až neuvěřitelné, kolik peněz se vybralo na Kickstarteru i jinde na věci, které opravdu popírají základní fyziku!

Reklama
Reklama

Nedávno mě šokovala informace o tom, jak se bude měnit vzdělávací penzum na základní škole. A popravdě jsem zíral na to, co má všechno zmizet. Tak předně, má přibýt „digitální kompetence“, ať už si pod tím metodologové představují cokoliv. V 80. letech to byli právě žáci, kteří učili učitele, jak pracovat s moderními technologiemi – a když zvážím konzervativní styl výuky, vážně pochybuji o tom, že by se cokoliv změnilo.

Co je to digitální kompetence? Budou učitelé žákům vykládat, jak správně používat Instagram a Tik Tok – anebo budou jen obecně vyprávět o virech, zlých lidech na internetu a o fake news? Rozeznat to, co je pravda a co je nepravda, je obecně velký problém, který vyžaduje poměrně velkou orientaci v problému. To často nerozeznají ani profesionální novináři, kteří se stávají obětí manipulace – podobně, jako se stalo například u případu výpovědi „kuvajtské dívky Nayirah“. Dejte si tohle video, abyste věděli, o jak kvalitní lži se budeme bavit!

Její výpověď, která se odehrála 10. října 1990 před americkým Kongresem, by měla dostat Oskara za nejlepší hlavní roli, protože jde o kompletně vylhané svědectví. Ve své době posloužilo jako casus belli pro zahájení války o Kuvajt, prošlo všemi médii, bylo podpořeno Amnesty International a řadou dalších organizací – zkrátka a dobře sežrala to nejen média, ale taky celý svět.

Teprve v roce 1992 se ukázalo, že její celé jméno bylo Nayirah al-Sabah a že jde o dceru kuvajtského velvyslance Saud Al-Sabaha a její vystoupení byl PR kousek v rámci kampaně pořádané organizací Citizens for a Free Kuwait. Pokud odhlédneme od toho, že Saddámova okupace Kuvajtu byla vskutku ilegální a invaze byla tedy oprávněná, jde o úděsný počin veřejné mediální manipulace, který neodhalil ve své době nikdo. A to tam, prosím pěkně, byli profesionální novináři, u kterých byste realisticky čekali, že se pokusí zhodnotit její svědectví kriticky, ale ne, spolkli to i s navijákem. Pokud by něco mělo být povinnou součástí výchovy ke kritickému posuzování informací, tak je to právě její naprosto autenticky pronášená a prožívaná lež.

Pokud je u podobných informací – svou povahou velmi závažných – i pro profesionály zásadní problém zjistit, zda jsou pravdivé, anebo zda jde o výtečně sehrané divadélko v duchu filmu Vrtěti psem (1997). Jak chcete po dětech na základce kritické zhodnocení, zda jde o věrohodnou informaci? Za socialismu se to řešilo tak, že co psalo Rudé právo, to byla pravda, i když každý žák v té době věděl, že to jsou kecy.

Co si dnes představují pod pojmem „Mediální výchova v čase digitalizace“? To, že dotrasujete informaci na velký zpravodajský web a co tam najdete je tím pádem pravda? Kritické zvážení informací vyžaduje rozsáhlé znalosti kulturního zázemí, znalost cizích jazyků a přístup k médiím ze všech stran, protože je úplně běžné, že jednu a tu samou událost popisují znepřátelené strany různě. Nemusí jít čistě o lež, stačí zatajení kontextu či detailů, ohýbání zpráv, což se děje běžně a dělají to všichni.

Když čtete například zprávy z Druhé světové, nedá se věřit žádné straně, ztráty nepřátel jsou nadsazeny, vlastní zmenšeny a o něčem se vůbec nemluví. Jako třeba o příšerné opotřebovávací bitvě u Rževa (1941-1942), která se za socialismu z dějin kvůli příšerným ztrátám a celkové nesmyslnosti prostě zdvořile vynechávala. Zemřelo tam stejně lidí jako u Stalingradu, ale nešlo o „hrdinskou bitvu“ – a tak ti padlí byli za bolševika zdvořile vynecháni z dějin.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning