Proč věříme nesmyslným projektům? | Kapitola 6
Seznam kapitol
Youtubovský kanál Thunderf00t se věnuje mnoha tématům – a v sérii Busted ukazuje projekty, které vypadají strašně lákavě, jednoduše anebo sofistikovaně, jenom moc nedávají fyzikální smysl. A je až neuvěřitelné, kolik peněz se vybralo na Kickstarteru i jinde na věci, které opravdu popírají základní fyziku!

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Jak mohou krásní a usměvaví vynálezci tahat na Kickstarteru z lidí statisíce a miliony dolarů na věci, které nefungují, protože fyzikálně nikdy fungovat nemohly – protože jim v tom brání tak základní principy, jako je termodynamika anebo zákony zachování energie?
Jednoduše: Může za to nenáročný vzdělávací systém, který se orientuje ne na vědu, ale na ideologii. Systém, který podporuje sebevědomí dětí ne na základě jejich výsledků, ale proto, že sebevědomí je dobré pro všechny nezávisle na tom, zda něco ví anebo neví. Může za to systém, který se pokouší vysvětlovat systémové vědy, aniž by se namáhal vysvětlovat fundamenty, na základě kterých systémy stojí. Systém, který je přesvědčený o tom, že nepotřebujete fundamentální znalosti, abyste na jejich základě mohli posuzovat nové znalosti.
Systém, který je nám nyní předkládán jako vzdělávací upgrade.
Popravdě – mírný návrat k algoritmizaci 80. let je pro vzdělávání vlastně docela upgrade, ale jinak je to stejné jako vždycky: Rodiče musí chránit děti před státní indoktrinací a vzdělávat je v tom, co státní metodici odvrhli jako složité. Jenomže tak to prostě je: Svět je složitý, je náročný na pochopení. Není přístupný pro každého, ne bez námahy. A nezjednoduší se jenom proto, že si to metodologové přejí – a že jim tak velí jejich ideologická doktrína.