Proč věříme nesmyslným projektům?
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Proč věříme nesmyslným projektům?

Proč věříme nesmyslným projektům? | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

6. 3. 2021 03:00 56

Seznam kapitol

1. Mediální výchova 2. V kontextu 3. Všechno se dá vygooglovat 4. Neučit se, bádat! 5. Mít vize... a hlavně je prodat 6. Nemusíš vědět, stačí chtít!

Youtubovský kanál Thunderf00t se věnuje mnoha tématům – a v sérii Busted ukazuje projekty, které vypadají strašně lákavě, jednoduše anebo sofistikovaně, jenom moc nedávají fyzikální smysl. A je až neuvěřitelné, kolik peněz se vybralo na Kickstarteru i jinde na věci, které opravdu popírají základní fyziku!

Reklama

Absolutní masakr je pak fyzika. Opět musím citovat text Aktuálně v plném rozsahu, protože se něco takového zdráhám byť jen opsat: „Ve fyzice zmizely některé teorie a také část výpočtů, aby zbylo více času na využívání na badatelské činnosti, žákovské experimenty a digitální technologie ve výuce. Vyřazeny byly například aplikace Ohmova zákona, odlišení hvězd od planet na základě jejich vlastností, určení tepla přijatého či odevzdaného tělesem, využívání Newtonových zákonů, aplikace otáčivých účinků síly, aplikace analýzy sil působících na těleso v kapalině, Brownův pohyb či měření působící síly.“

Se vší vážností konstatuji, že kdokoliv tuto změnu prosadil, je absolutní hovado a kretén. Tohle je opravdové zvěrstvo, opravdový zločin na výuce. Každý rodič, který nechce mít ze svého dítěte blbečka, ho musí tyhle věci doučit sám, protože bez nich nedává fyzika žádný smysl a ani většina jejích praktických aplikací.

Bez Brownova pohybu nechápete termodynamiku a vlastně ani měření teploty či absolutní teplotní škálu; bez určení přijatého a odevzdaného tepla nechápete chlazení a ohřev – tedy ani troubu, ani ledničku, rovněž ani tepelné motory, bez Newtonových zákonů nerozumíte tomu, proč pro akceleraci auta potřebujete plyn a když chcete zastavit, měli byste zmáčknout brzdu, na popis cestování vesmírem zcela zapomeňte. Bez Ohmových zákonů nemá smysl psát na štítky elektrospotřebičů žádná čísla a jste v pytli i se stavbou zcela základních obvodů a bez aplikace otáčivých účinků síly byste děti neměli ani dávat na kolotoč.

„Odborníci“, kteří přišli s novou vzdělávací metodikou, posadili děti do rakety, která míří na Planetu opic – rozhodli se z nich udělat blbce. Za celý svůj život jsem neviděl něco tak úchvatně hloupého – ale asi chtějí, aby další generace byla úplně nevzdělaná. Očekával bych, že naopak přitvrdí v oblasti digitalizace, protože nároky na technologickou vzdělanost rostou – ale ne, neputujeme do 21. století, ale vracíme se přímo do pravěku. Pokud jsou Ohmovy zákony problém, jak chtějí vykládat tranzistor? Binární logiku? Integrované obvody?

Už dnes nejsou technické znalosti valné – a tohle je, pokud mohu volně parafrázovat přítele žijícího v Asii, docela dobrý způsob, jak ze svých dětí udělat čínským turistům pouhé nosiče kufrů. S takovou rezignací na technické znalosti se dostaneme do bodu, kde YouTube videa Thunderf00ta budou pro další generaci vypadat jako přelomové věci. „Vykládal jen základní fyziku, nudil jsem se,“ konstatoval můj známý po shlédnutí kritiky produktu Iced Coffee Maker. No ano, pro nás to je fyzika pro základní školy, tání čili fázová přeměna z pevné fáze do fáze kapalné – ale pro další generaci s redukovaným učivem to bude jako pohled do světa černé magie.

V tomhle videu je zcela nemilosrdně vidět, že nedostatek technického vzdělání se mění ve výhodu, pokud chcete být tak zvaným influencerem. Čím méně toho víte, tím užasleji můžete vypadat při pohledu na předražené, ale technicky naprosto triviální produkty, za stovky dolarů, které lze nahradit... ničím. Doslova ničím. Přístroj na výrobu ledové kávy? Na Kickstarteru jsem našel

111 produktů (!!!)

, které lze nahradit tím, že si vyrobíte malé espresso a nalijete si ho na led – a fyzika udělá zbytek, protože fázová proměna pevného skupenství vody na kapalné ochladí zbytek kávy.

Anebo na to můžete jít zcela klasicky, vzít si zavařovačku, dát do ní kávu a vodu a když máte místo v ledničce, nechat to tam den odstát – a máte skvělý cold brew. Přijde vás to na trochu místa v ledničce (to asi máte), zavařovačku a nějaké víčko (to asi taky máte) – a to je všechno, jste v pohodě. Louhování za studena – základní chemie a fyzika.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama