Proč věříme nesmyslným projektům?
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Proč věříme nesmyslným projektům?

Proč věříme nesmyslným projektům? | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

6. 3. 2021 03:00 56

Seznam kapitol

1. Mediální výchova 2. V kontextu 3. Všechno se dá vygooglovat 4. Neučit se, bádat! 5. Mít vize... a hlavně je prodat 6. Nemusíš vědět, stačí chtít!

Youtubovský kanál Thunderf00t se věnuje mnoha tématům – a v sérii Busted ukazuje projekty, které vypadají strašně lákavě, jednoduše anebo sofistikovaně, jenom moc nedávají fyzikální smysl. A je až neuvěřitelné, kolik peněz se vybralo na Kickstarteru i jinde na věci, které opravdu popírají základní fyziku!

Reklama

Pokud chcete uvažovat o „informacích v kontextu“, tak předně nějaký kontext musíte mít. A k němu se je těžké dostat v časech cenzury, kdy se informace cenzurují proto, že jsou „staré“, „rasistické“, „sexistické“, nepohodlné a nežádané. Cenzura vytváří fiktivní svět ze lži, aniž byste vůbec věděli, že žijete ve lži. Technologie sama vám nepomůže rozeznat lež, naopak je to díky deep fake perfektní nástroj na vytváření iluzí.

S velkou slávou se vracíme od „ovládání počítače“ k programování. Ve článku z Aktuálně se dočteme úsměvnou tezi, že „... už ne umět obsluhovat počítač, psát v něm, kreslit či vytvářet tabulky, jako tomu bylo dříve a přežívalo to z počátku 90. let, kdy informační technologie byly pro Čechy novinkou a žáci často viděli počítač poprvé v životě až v počítačové učebně školy“.

V 80. letech se možná děti poprvé setkaly s počítačem teprve v počítačové učebně, ale v 90. letech byly spíš výjimky, že by dítě neznalo počítač. V 80. letech se rovněž v rámci povinného penza programovalo, to byla naopak teze raných 90. let, že programování je přežitek. Dnes se tedy vrátíme do 80. let, kdy místo Karla a Loga budeme mít Scratch.

Eliminace encyklopedických znalostí je i není chyba. Existují teorie inteligence, že inteligence není nic jiného než schopnost rovnat znalosti do kontextů (takto se učí například i Google). Obrovskou chybou je „více ekologie“, protože ekologie je systémová věda, která musí stát až nad fyzikou, chemií a biologií. Pokud nepochopíte základy nutné pro pochopení ekologie, budete žít v podivuhodném magickém světě Gwyneth Paltrow a jejích dosti podivných názorů a obchodních projektů, jako je Goop – a jejích podivuhodných produktů.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama