Radeon HD 7970 GHz Edition – návrat AMD na grafický trůn
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Radeon HD 7970 GHz Edition – návrat AMD na grafický trůn

Radeon HD 7970 GHz Edition – návrat AMD na grafický trůn | Kapitola 2

Z. Obermaier

Z. Obermaier

25. 6. 2012 02:00 65

Seznam kapitol

1. Nová karta? Nikoliv... 2. Představení 3. Detaily karty 4. Pohled do nitra karty 5. Porovnání karet a specifikace 6. Testovací sestava 7. Testovací hry a metodika 1/2 8. Testovací metodika 2/2 9. AvP, Arma 2, Battlefield 2, BattleForge
10. Crysis Warhead, DiRT 2, Far Cry 2, GTA IV 11. HawX, Just Cause 2, Metro 2033, Resident Evil 5 12. STALKER CoP, WiC, Unigine, Vantage, 3D11 13. Nové hry (Battlefield 3, Skyrim, Mafia 2,...) 14. Shrnutí výkonu 15. Spotřeba a teploty 16. Přetaktování 17. Závěr

Několik měsíců byl nejvýkonnější grafikou s jedním jádrem Radeon HD 7970. Jeho pozici nejvýkonnější karty mu ale uzmula Nvidia s GeForce GTX 680. I když vítězství to bylo hodně těsné, GeForce je většinou rychlejší. AMD se nevzdalo a uvádí oficiálně přetaktovanou verzi Radeonu, jen provozní vlastnosti nejsou jeho silnou stránkou.

Reklama

Naší exkurzi výkonem a možnostmi grafické karty Radeon HD 7970 GHz musíme tradičně začít prohlídkou slajdů vztahujících se přímo ke konkrétnímu produktu. Obrázků je jenom dvojice, pak už vám ukážeme referenční kartu jež se do prodeje dostane jen výjimečně.

Radeon HD 7970 GHz Edition – návrat AMD na grafický trůn
i Zdroj: PCTuning.cz

První obrázek ukazuje hlavní vylepšení technologie Power-Tune s Boostem. Boost je nastaven pevně na 50 MHz, karta tedy bude pracovat většinou mezi taktem 1-1,05 GHz. Pokud by došlo k vyššími odběru než je TDP, klesne pak takt jádra i pod hodnotu 1 GHz jako u klasického Power-Tune. Aby se to nedělo moc často a zbytečně v případech kdy to není zcela nutné, vylepšil výrobce technologii o přesnější měření spotřeby a teploty jádra. To by prý mělo znamenat vyšší frekvence jádra, aniž by Power-Tune zasahovalo příliš často a "shazovalo" frekvence dolů. Nárůst výkonu jen díky vylepšené predikci by měl být v řádu procent.

Radeon HD 7970 GHz Edition – návrat AMD na grafický trůn
i Zdroj: PCTuning.cz

Další obrázek ukazuje Boost a jeho zákonitosti. Power-Tune se za normálních okolností snaží kartu držet pouze v daném TDP. To znamená, že takty vlastně jen snižuje aby karta TDP nepřesáhla. Boost je další navýšení taktu nad základní frekvenci, pokud se karta vejde do nastaveného TDP, tak je její frekvence navýšena až o 50 MHz. Pokud jde o aplikaci jež kartu vytíží nad TDP, klesne frekvence na základních 1 GHz a při dalším zvyšování odběru i dále pod tento takt. Boost funguje i po přetaktování, pokud tedy nataktujete kartu na nějakou hodnotu, počítejte s navýšením frekvence ještě o 50 MHz (pokud navýšíte manuálně i Power-Tune limit).

Karta

Radeon HD 7970 GHz Edition – návrat AMD na grafický trůn
i Zdroj: PCTuning.cz

V dnešní recenzi máme k dispozici pouze testovací kartu nejmenovaného výrobce, jemuž děkujeme za půjčení. Z oficiálního zdroje je zde pouze jedna a tu má nyní konkurence. Karty by se měly dostat na pulty českých obchodů již příští týden. Prvními výrobci jež karty budou brzy prodávat jsou Sapphire a MSI. Ostatní značky dorazí na trh se svými kartami do týdne, maximálně dvou. Zde upozorňuji, že v referenčním provedení kartu GHz Edition uvedou jen někteří výrobci. Mezi těmi známějšími snad jen MSI. Většina všech modelů by měla být vybavena nereferenčním návrhem spoje a chlazením. Tedy ASUS i Sapphire uvedou rovnou karty ve své vlastní režii. Podívejme se na pravděpodobné příslušenství karty od Asusu, jež bude stejné jako u jiných karet s GPU od AMD. Uvnitř určitě najdeme následující:

  • Grafická karta
  • HDMI - DVI redukce
  • DP - DVI redukce
  • Redukce napájení
  • Manuály, ovladače a utility na CD
  • Cena: 12 000+ Kč s DPH (499 USD)
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama