Rok 2015 očima redaktorů českých HW magazínů
PCTuning Článek

Rok 2015 očima redaktorů českých HW magazínů

Redakce PCT

Redakce PCT

31. 12. 2015 22:00 21

Seznam kapitol

1. Ročník 2015 2. Nejlepší produkt roku 3. Nejhorší produkt roku 4. Inovace roku a nejzajímavější řešení roku 5. Nejlepší trend(y) roku 6. Nejhorší trend(y) roku
7. Zklamání roku 8. Překvapení roku 9. Škoditel roku 10. Pamětihodné marketingové přestřelky a perly 11. Článek, interview, web roku 12. Výhled, přání do roku 2016

S Novým rokem máme pro vás připravené shrnutí, které je výsledkem společného projektu několika českých redakcí a redaktorů píšících o hardwaru. Jaké produkty byly nejlepší, nejhorší, co se líbilo a nelíbilo a co bychom rádi do budoucna očima redaktorů DIIT, Extrahardware, PC Tuningu Světa Hardware a Cnews.

Reklama
Reklama

Škoditel roku, aneb kdo by zasloužil vysadiť uprostred Sahary s dáždnikom

Pavel Boček: Corsair a EVGA - určitě z pohledu ostatních výrobců. Několika svými semi-pasivními modely s dlouhou zárukou udělali nemálo vrásek na čele konkurenci, a s modely nově příchozími na trh teď někdy od podzimu to bude příští rok ještě mnohem horší.

David Ježek: Facebook jako symbol zdánlivého samaritána, který navenek dělá dobro pro lidstvo, ale uvnitř je pro něj člověk jen prodejní položka v obrovském regálu. EU / EK jako symbol toho, že člověk je to nejmenší lejno u cesty a malé země (i kvůli vlastní blbosti) lze přehlasovat silou a ničit tak jejich státní suverenitu. Symbol stejný, jakým byla kdysi uskupení jako RVHP a SSSR.


Lukáš Fiala: Největšími škoditeli roku 2015 jsou pro mě evropští zákonodárci, kteří se podíleli na vzniku a schválení zákona (nařízení?), kvůli němuž musí každá webová stránka žádat uživatele o svolení k používání cookies. Zákon je sice už několik let stará záležitost, nicméně právě během letošního roku se pop-upy začaly objevovat ve velkém. Nejde přitom jen o obtěžování uživatelů internetu na celém kontinentu (jako by to snad nestačilo), ale také o náklady, které museli provozovatelé webů vynaložit, aby jejich stránky byly v souladu s nařízením. Souhrnné ekonomické škody jsou tedy bezpochyby masivní.

Čeští mobilní operátoři svými přemrštěnými cenami a přitom zastaralou infrastrukturou škodí dlouhodobě. Letos si ale zaslouží zvláštní „uznání“ za (díkybohu neúspěšnou) snahu prolobbovat zpoplatnění některých bezlicenčních frekvenčních pásem (hovořilo se konkrétně o pásmu 10 GHz využívaném pro páteřní mikrovlnné spoje), které by dopadlo především na malé poskytovatele internetového připojení přes Wi-Fi.

O ocenění v příštím ročníku se zatím zdatně uchází ministr financí Andrej Babiš za elektronickou evidenci tržeb. Informační technologie by měly sloužit k zefektivnění státní správy a redukci byrokracie, zde se jejich prostřednictvím dělá pravý opak.

Jan Olšan: Původně bych asi mohl za škůdce roku označit HEVC Advance. To je patentový holding či licenční správce, jehož prostřednictvím se několik firem snaží vytřískat z uživatelů tohoto video formátu mnohonásobně více peněz, než kolik dohromady dělají (velice rozumné) licenční poplatky zbývající většině tvůrců/držitelů patentů. Podmínky HEVC Advance byla tak špatné, že by pravděpodobně vedly k úplné eliminaci HEVC na trhu, což by sice potěšilo tzv. „freetardy“, ale objektivně by to bylo škoda, protože HEVC je lepší formát než konkurenční VP9. Ovšem teď v prosinci tento (bývalý?) patentový troll své podmínky zrevidoval a chce sice stále dost peněz, ovšem požadavky jsou to již realisticky únosné. Tím pádem tedy asi o ocenění přijde, i když během letoška způsobil na trhu chaos a nejistotu.

Lukáš Václavík: Neukážu na nikoho konkrétního, ale obecnou snahu chránit občany tím, že jim vezmou svobodu. Po masakrech ve Francii se zase začalo mluvit o zefektivnění boje s terorismem. Tyhle útoky se prý totiž plánují online, takže by se měla kontrolovat veškerá komunikace, aby se dalo podobným činům předejít v budoucnu. V Británii nebo Austrálii se mluví o tom, jak postavit šifrování mimo zákon. Ostatně i u nás chtěl Babišův úřad cenzurovat internet, ač kvůli boji s online hazardem. Nápad to byl stejně pitomý.

Pavel Šantrůček: Nevím o žádném úmyslném škoditeli roku 2015. Možná jsem naivní, ale věřím tomu, že každá firma se snaží na trh dodat to nejlepší, čeho je schopna. No a někdy se to holt nepovede. Samozřejmě mluvím zde opět jen o sféře IT, nikoliv o politice, kde je to vše jinak.

Mirek Jahoda: Nejvíc mě letos štval asi Google. Tak nějak rádoby nenápadně ale hodně jistě rostoucí náročností Androidu a rozežraností svých (klíčových) aplikací počínaje a definitivní vraždou kdysi tak sympatického Gtalku konče. Hodně silnou kávu předložilo také vedení Mozilly, které se rozhodlo zbavit pošťáka Thunderbird a především z Firefoxu definitivně udělat oproti Chrome outsidera.

Jirka Souček: V této kapitole si zaslouží alespoň zmínit Nvidia. Nikoli pro slabou podporu asynchronních shaderů na Maxwellu, to je důsledek strategického rozhodnutí - při návrhu každé architektury se zohledňují určité priority a toto se zkrátka mezi priority nedostalo, přednost měly jiné vlastnosti. Košer ale nebyla prezentace produktů na začátku roku 2015 - přešlapů nebylo právě málo: GeForce GTX 970 a nepravdivý počet ROP, s odstupem přiznaná i segmentace paměti a paměťové sběrnice. Ke kauze se nakonec vyjádřil CEO společnosti, ale hovořil v podstatě jen o sběrnici a kapacitě paměti - situaci vlastně jen komentoval v duchu vlastního rozčarování nad tím, že z takového řešení nejsou uživatelé nadšení. Nekonala se omluva, nepadlo slovo o uvádění 64 ROP namísto skutečných 56, nezmínil jediný důvod, proč byla nepravdivě uváděna kapacita L2 cache. Pokud by tato aféra přišla jen tak sama o sobě, asi bych jí ani nezmiňoval - předcházel jí ovšem podobný přešlap, kdy Nvidia jednu hodnotu TDP nastavovala kartám v BIOSu a druhou (nižší) uváděla v oficiálních specifikacích. Tomu pro změnu následovaly specifikace GeForce GTX 960 uvádějící paměťovou rychlost GDDR5 efektivně 9,3 Gb/s, která s realitou rovněž neměla nic společného. Takto rozsáhlé nepravdivé, nepřesné nebo zavádějící informování zákazníka o parametrech produktů je zkrátka za hranou a to bez ohledu na fakt, že se týká prodejně úspěšných prodkutů. Zda je to na „dáždnik“, nechť si posoudí každý podle vlastního svědomí.

Z jiného soudku a s daleko širším dopadem v našich končinách, je novela českého vysílacího zákona, která se podle původních plánů měla schválit v tichosti a co nejrychleji, do konce roku 2015. I když se mluvilo hlavně o kompletním zákazu sexuálních scén (bez ohledu na kontext, typ pořadu, dobu vysílání ap.), snažila se novela zavést vymáhání politické korektnosti. Její meze ovšem nebyly žádným způsobem definované a závisely by pouze na úsudku pracovníků Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Jinými slovy: Novela v původním znění vytvářela nástroj použitelný pro aplikaci politické cenzury. Zda to byl záměr, nebo jeden z mnoha omylů (pracovníky rozhlasu pobavily regulace pro neslyšící), se už asi nedozvíme - autoři návrhu by Saharu ale zcela jistě zasloužili. Ovšem bez dáždniku.

Adam Vágner: Pro mě a z pohledu uživatele Microsoft se systémem nucených updatů pod Windows 10. Přetahovanou o to, jestli budou v systému staré ovladače grafiky, které Microsoft zná, nebo novější, které ale nezná, jsem po dvou hodinách pokusů o nějaký normální postup vzdal a s vidinou, že mě to s novou verzí majkrosoftem posvěcených ovladačů může potkat zas, jsem v systému radši úplně odstavil službu Windows Update. To ale ještě není nic oproti velkým updatům. K systému se nechovám zrovna ohleduplně, nenechávám jej na standardních nastaveních a nedržím se běžných postupů, a představa, že update systému znamená de facto čistou instalaci a přenesení dat (přičemž se nepřenese to, co se Microsoftu nelíbí), mě aspoň zatím děsí – tuhle operaci jsem zatím vždy řešil čistou instalací systému a několikadenním nastavováním a instalováním dalších věcí za pochodu, a vidina, že bych si to střihl co půl roku s každým větším buildem, který se mi bude nutit, ať to budu chtít, nebo ne, mě dost znepokojuje.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning