rozvinte-svuj-internet-aneb-male-domaci-wifi-2-2
PCTuning Článek

Rozviňte svůj Internet aneb Malé domácí WiFi (2/2)

Kunčický Vít
Kunčický Vít
14. 9. 2007 01:00 54 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Fáze poslední - zbavujeme se drátů 2. Zabezpečení WiFi 3. Nastavení routeru 4. Nastavení klientů

Včerejší projekt domácího WiFi internetu jsme opustili v okamžiku, kdy jsme na úrovni klasické LAN sítě (tedy stále s "dráty") pomocí routeru nastavili sdílení internetu. Popravdě řečeno - tato fáze byla nejobtížnější. Rozprostřít tuto síť do bezdrátového WiFi prostoru je totiž poměrně snadná záležitost.

Reklama
Reklama

I v dnešním pokračování včerejšího článku zvolím co nejjednodušší způsob výkladu... a odborníci mi jistě prominou nezbytná zjednodušení síťové problematiky.

WiFi or not WiFi?

Podívejte se na tento obrázek. Není to skvělé? Nastavíte sdílení internetu, zapnete bezdrátový přístupový bod (router nebo AP; Access Point) a k takto vytvořené WiFi sítí se připojujete kdekoliv v rámci vašeho bytu a nepochybně také i na zahradě před domem.

Na bezdrátovou síť rozprostřenou v rodinném domku se "pověsí" tatínek s notebookem, maminka s PDA, dětičky s HTPC a nakonec bude chráněn i byt jako takový (na vchodové dveře je přece namířená IP kamera). Je to jako v ráji? Ano, ale i nad tímto rájem krouží temný stín.

V dosahu nezabezpečené, nebo slabě zabezpečené bezdrátové sítě to vypadá, jako by všude v dosahu této sítě ležely natažené UTP kabely vaší LAN. K této síti se pak může připojit prakticky kdokoliv - například soused, a pozorovat váš byt vaší vlastní IP kamerou - a sami víme, jak takové aféry končí...

Nepřítel naslouchá...

Okřídlené přísloví říká: To, že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou. Nikdy nevíte, kdo v dosahu vaší sítě sedí u počítače nebo notebooku s bezdrátovým adaptérem a jaké má úmysly. Vždy vycházejte z té horší varianty - předpokládejte, že někoho bude skutečně zajímat obsah vašeho disku, nebo (a to je snad ještě horší), že někdo bude chtít stahovat z internetu nelegální porno na vaše konto i účet.

Ano, nechat WiFi síť nezabezpečenou je jako nechávat klíče od bytu vně vchodových dveří. Osobně nemám zájem nabourávat se do cizí sítě - někdy to však při přihlašování do své vlastní sítě vypadá takto:

Změna hesla - první krok

Ponechání sítě nezabezpečené s výchozím (defaultním) nastavením hesel a adres je dnes (bohužel) běžnou praktikou. Proto, dříve než spustíte WIFi, vejděte na stránky routeru (jméno: admin, heslo: admin) a změňte si přihlašovací údaje (alespoň heslo) na něco tajnějšího.

Poznámka: pokud vstupní heslo routeru zapomenete a budete chtít jej nadále administrovat, budete muset zařízení resetovat miniaturním tlačítkem na zadním panelu (vrátí se mu "tovární" adresa 192.168.1.1 a heslo admin / admin) a celý jej nastavit znovu "od píky".

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning