Ryzen 9 3950X: Šestnáct jader v mainstreamu
i Zdroj: Pctuning
Hardware Článek Ryzen 9 3950X: Šestnáct jader v mainstreamu

Ryzen 9 3950X: Šestnáct jader v mainstreamu

Z. Obermaier

Z. Obermaier

9. 12. 2019 04:00 62

Seznam kapitol

1. Šestnáct jader v mainstreamu 2. Frekvence Ryzen 9 3950X a ECO Mode 3. Představení AMD Ryzen 9 3950X 4. Testovací systémy a specifikace
5. Měření aplikačního výkonu 6. Měření herního výkonu (1080p) 7. Spotřeba procesorů 8. Hodnocení a závěr

AMD uvedlo dvanáct a šestnáct jader do mainstreamu a patice AM4, čímž zbořilo zažité představy o počtu jader v této třídě. Vysoký aplikační výkon, solidní herní výkon a skvělá spotřeba, to vše nabídne dnes testovaný Ryzen 9 3950X.

Reklama

Šestnáct jader v mainstreamu

Stejně jako u testu dvanáctijader musím hned v úvodu říci, že procesor s šestnácti jádry není herní, ale už profesionální produkt sloužící tvorbě obsahu, zpracování náročných úloh a výpočetních úkolů. AMD Ryzen 9 3950X je ale produkt vymykající se trochu této definici. Patří totiž do patice mainstreamové platformy AM4, což z něj dělá v podstatě procesor pro běžné zákazníky. I když tam svým výkonem i cenou nezapadá. Nemůžeme ale definovat zařazení dle ceny, ale platformy. AM4 je střední a vyšší třída, nikoliv HEDT (High-End Desktop). To patří Threadripperům. Osobně tedy řadím Ryzen 9 3950X do mainstreamu, i když si za něj proti jiným mainstreamovým čipům už řádně připlatíte.

Ryzen 9 3950X: Šestnáct jader v mainstreamu
i Zdroj: Pctuning

Pokud bychom chtěli srovnávat s nabídkou Intelu, není moc s čím. V generaci Cascade Lake-X totiž šestnáct jader nefiguruje, je tam pouze dvanáct, čtrnáct a osmnáct jader. Museli bychom sáhnout po loňských modelech, konkrétně po Core i9-9960X. Pochybuji, že ho ale seženete, navíc za brutální cenu. Vzít v potaz také musíme fakt, že už se jedná o HEDT platformu Intelu. V mainstreamu Intelu proti těmto mnoha jádrovým Ryzenům nemá nic.

Situace na trhu je pro Intel tristní, skoro nic se nedá koupit, jelikož 14nm výroba není dostatečná. Navíc AMD má z pohledu ceny a výkonu mnohem lepší nabídku. Třeba já ale na nové modely Cascade Lake-X čekám. Chci ve své desce s X299 vyměnit procesor, jelikož chci taktovat a používat HEDT čipset a platformu. X570 nenabízí, to co potřebuji. Tím ale neříkám, že jde o špatný čipset, je ale prostě mainstreamový.

Cena AMD vs Intel

Ryzen 9 3950X: Šestnáct jader v mainstreamu
i Zdroj: Pctuning

Udělal jsem srovnání platforem, i když nejde o zcela srovnatelné segmenty trhu. Ryzeny 3000 patří do mainstreamu, Core i9 do HEDT highendu. Nic jiného ale mezi sebou srovnávat nelze, Intel nemá v mainstreamu nic, co by se Ryzenu blížilo výkonem.

Ryzen 9 3950X stojí 23 000 korun a deska Asus X570 STRIX-E Gaming 8500 korun. Celá tato sestava vyjde na 31 500 korun. Pokud máte starší desku, může být upgrade jen za cenu procesoru nebo plus nákup levné, starší desky. U Intelu zaplatíte to samé. Core i9-10940X stojí 22 000 korun, deska Asus X299 STRIX-E Gaming je za 8500 korun. Výsledná částka je 30 500 korun. Obojí je stejně drahé. Na straně AMD získáte o dvě jádra vyšší výkon, u Intelu možnost taktování a vybavenější desku. Obě platformy jsou životaschopné a své zákazníky si najdou.

Vyšší výkon Ryzenů

Ryzen 9 3950X: Šestnáct jader v mainstreamu
i Zdroj: Pctuning

Od uvedení Ryzenů se toho hodně stalo s jejich výkonem. AMD zapracovalo na frekvencích a Boostu, což mírně zvyšuje výkon v určitých operacích. Naopak přišla už několikátá verze kódu AGESA, kdy ta poslední výkon naopak někde snižuje. Já testuji na systému s poslední verzí Windows (1909), posledním BIOSem s AGESA 1.0.0.4 patch B. Také používám poslední ovladač včetně profilu do Windows. Výkon by měl být maximální.

Omezená dostupnost

Kdo čeká na uvedení Ryzenu 9 3950X, ví, že čeká už celkem dlouho. AMD nejprve uvedení odložilo o měsíc, nakonec se ale dostal procesor na trh za měsíce dva. A to ještě hodně sporadicky. Koupit se ale dá, já ho objednal z českého obchodu a dorazil za dva dny. Nutno podotknout, že CPU není a nebyl skladem u žádného z „velké české trojky“ shopů. V jednom, známém a menším ale ke koupi byl. Pokud jej tedy chcete, sehnat se dá snadno.

Zajímavá je i situace s několika verzemi procesorů. Na obrázku vidíte tři procesory Ryzen 9 3950X a všechny jsou autentické. Zcela vlevo je potisk u testovacích samplů pro recenze, zřejmě nějaká předprodejní verze. Jiný je font i umístění textu. Takový asi koupit nepůjde. Uprostřed je prodejní verze v EU, napravo pak verze z Japonska. Ta se liší od EU pouze nápisem dole „MADE IN MALAYSIA“.

Ryzen 9 3950X: Šestnáct jader v mainstreamu
i Zdroj: Pctuning

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning