Ryzen 9 3950X: Šestnáct jader v mainstreamu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Ryzen 9 3950X: Šestnáct jader v mainstreamu

Ryzen 9 3950X: Šestnáct jader v mainstreamu

Z. Obermaier

Z. Obermaier

9. 12. 2019 04:00 62

Seznam kapitol

1. Šestnáct jader v mainstreamu 2. Frekvence Ryzen 9 3950X a ECO Mode 3. Představení AMD Ryzen 9 3950X 4. Testovací systémy a specifikace
5. Měření aplikačního výkonu 6. Měření herního výkonu (1080p) 7. Spotřeba procesorů 8. Hodnocení a závěr

AMD uvedlo dvanáct a šestnáct jader do mainstreamu a patice AM4, čímž zbořilo zažité představy o počtu jader v této třídě. Vysoký aplikační výkon, solidní herní výkon a skvělá spotřeba, to vše nabídne dnes testovaný Ryzen 9 3950X.

Reklama

Šestnáct jader v mainstreamu

Stejně jako u testu dvanáctijader musím hned v úvodu říci, že procesor s šestnácti jádry není herní, ale už profesionální produkt sloužící tvorbě obsahu, zpracování náročných úloh a výpočetních úkolů. AMD Ryzen 9 3950X je ale produkt vymykající se trochu této definici. Patří totiž do patice mainstreamové platformy AM4, což z něj dělá v podstatě procesor pro běžné zákazníky. I když tam svým výkonem i cenou nezapadá. Nemůžeme ale definovat zařazení dle ceny, ale platformy. AM4 je střední a vyšší třída, nikoliv HEDT (High-End Desktop). To patří Threadripperům. Osobně tedy řadím Ryzen 9 3950X do mainstreamu, i když si za něj proti jiným mainstreamovým čipům už řádně připlatíte.

Ryzen 9 3950X: Šestnáct jader v mainstreamu
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud bychom chtěli srovnávat s nabídkou Intelu, není moc s čím. V generaci Cascade Lake-X totiž šestnáct jader nefiguruje, je tam pouze dvanáct, čtrnáct a osmnáct jader. Museli bychom sáhnout po loňských modelech, konkrétně po Core i9-9960X. Pochybuji, že ho ale seženete, navíc za brutální cenu. Vzít v potaz také musíme fakt, že už se jedná o HEDT platformu Intelu. V mainstreamu Intelu proti těmto mnoha jádrovým Ryzenům nemá nic.

Situace na trhu je pro Intel tristní, skoro nic se nedá koupit, jelikož 14nm výroba není dostatečná. Navíc AMD má z pohledu ceny a výkonu mnohem lepší nabídku. Třeba já ale na nové modely Cascade Lake-X čekám. Chci ve své desce s X299 vyměnit procesor, jelikož chci taktovat a používat HEDT čipset a platformu. X570 nenabízí, to co potřebuji. Tím ale neříkám, že jde o špatný čipset, je ale prostě mainstreamový.

Cena AMD vs Intel

Ryzen 9 3950X: Šestnáct jader v mainstreamu
i Zdroj: PCTuning.cz

Udělal jsem srovnání platforem, i když nejde o zcela srovnatelné segmenty trhu. Ryzeny 3000 patří do mainstreamu, Core i9 do HEDT highendu. Nic jiného ale mezi sebou srovnávat nelze, Intel nemá v mainstreamu nic, co by se Ryzenu blížilo výkonem.

Ryzen 9 3950X stojí 23 000 korun a deska Asus X570 STRIX-E Gaming 8500 korun. Celá tato sestava vyjde na 31 500 korun. Pokud máte starší desku, může být upgrade jen za cenu procesoru nebo plus nákup levné, starší desky. U Intelu zaplatíte to samé. Core i9-10940X stojí 22 000 korun, deska Asus X299 STRIX-E Gaming je za 8500 korun. Výsledná částka je 30 500 korun. Obojí je stejně drahé. Na straně AMD získáte o dvě jádra vyšší výkon, u Intelu možnost taktování a vybavenější desku. Obě platformy jsou životaschopné a své zákazníky si najdou.

Vyšší výkon Ryzenů

Ryzen 9 3950X: Šestnáct jader v mainstreamu
i Zdroj: PCTuning.cz

Od uvedení Ryzenů se toho hodně stalo s jejich výkonem. AMD zapracovalo na frekvencích a Boostu, což mírně zvyšuje výkon v určitých operacích. Naopak přišla už několikátá verze kódu AGESA, kdy ta poslední výkon naopak někde snižuje. Já testuji na systému s poslední verzí Windows (1909), posledním BIOSem s AGESA 1.0.0.4 patch B. Také používám poslední ovladač včetně profilu do Windows. Výkon by měl být maximální.

Omezená dostupnost

Kdo čeká na uvedení Ryzenu 9 3950X, ví, že čeká už celkem dlouho. AMD nejprve uvedení odložilo o měsíc, nakonec se ale dostal procesor na trh za měsíce dva. A to ještě hodně sporadicky. Koupit se ale dá, já ho objednal z českého obchodu a dorazil za dva dny. Nutno podotknout, že CPU není a nebyl skladem u žádného z „velké české trojky“ shopů. V jednom, známém a menším ale ke koupi byl. Pokud jej tedy chcete, sehnat se dá snadno.

Zajímavá je i situace s několika verzemi procesorů. Na obrázku vidíte tři procesory Ryzen 9 3950X a všechny jsou autentické. Zcela vlevo je potisk u testovacích samplů pro recenze, zřejmě nějaká předprodejní verze. Jiný je font i umístění textu. Takový asi koupit nepůjde. Uprostřed je prodejní verze v EU, napravo pak verze z Japonska. Ta se liší od EU pouze nápisem dole „MADE IN MALAYSIA“.

Ryzen 9 3950X: Šestnáct jader v mainstreamu
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama