Server: 16 jader (32 HT), 40 až 80 GB RAM do pěti tisíc korun
i Zdroj: PCTuning.cz
Sítě a Internet Článek Server: 16 jader (32 HT), 40 až 80 GB RAM do pěti tisíc korun

Server: 16 jader (32 HT), 40 až 80 GB RAM do pěti tisíc korun | Kapitola 3

Petr Šaroun

Petr Šaroun

12. 1. 2021 03:00 34

Seznam kapitol

1. Starší server 2. Pohled do serveru 3. Výměna CPU 4. Instalace procesoru 5. Přikoupení chladiče CPU
6. Přístup ke vzdálené správě 7. Aktualizace serveru 8. Spotřeba 9. Závěr

Cíl je jasný. Za pětí tisíc pořídit server, procesory a paměti. Od vydání minulého dílu o serveru za 5 000 korun už uplynul víc než rok a doufám, že přišel čas na další díl. Podíváme se na super hardware, který může ještě sloužit a rychlostí překoná výkon osmijádrových procesorů AMD Ryzen 1700x možná dokonce Ryzen 3700x.

Reklama

Výměna CPU

Minule jsme server osadili 2 procesory Intel® Xeon® Processor X5670 s architekturou Westmare EP, což je vylepšená architektura Nehalem (lepší Core 2). Architektury popsal třeba v tomto článku náš Z. Obermaier.

Ivy Bridge – skvělá a revoluční architektura

Ten Petr Šaroun se snad zbláznil ne? Vůbec ne, přátelé.
Pro firmu Intel existuje důležitý trh procesorů pro servery a taky ...no trh s procesory pro počítače.

Ivy Bridge pro stolní počítače

Manažeři firmy Intel přišli na to, že když rozvaděč tepla (víčko) k procesoru přimatlají nějakou pochybnou hořčicí, ušetří na milionu vyrobených procesorů nejméně dva miliony korun a zákazníci si to stejně koupí. Naprosto bezohledně. Jedno, jestli to u nejrychlejších K modelů bude zlobit, bez ohledu na to, jak zákazníci nadávají. Podle mě tenkrát přestali vyrábět „poctivé procesory“ a já začal mít pocit, že to děsně šidí.

Mimochodem, tohle je blokové schéma desktopového procesoru typu Ivy Bridge i5/i7.

Modelové schéma Ivy Bridge
i Zdroj: PCTuning.cz
Modelové schéma Ivy Bridge

Co myslíte, kolik jader by se vešlo místo toho grafického švindlu, který se u výkonových variant stejně většinou stejně vypíná? Pozor, ten křemík platíte! Hůř, i když ho nepoužíváte, pořád ho částečně krmíte elektřinou.

Ivy bridge pro servery

V oblasti serverů se firma Intel moc snažila! Oproti generaci Sandy Bridge (32 nm) se u Ivy Bridge díky přechodu na (22 nm) povedlo přidat další dvě jádra. Sice se nekonalo zásadní zvyšování frekvence, ale dvě jádra navíc se hodí. A samozřejmě, tepelný rozvaděč je k procesoru připájený. Je to skvělý procesor.

Vybíráme

Server chci osadit co nejrozumnějším procesorem. Nejnovějším, nejrychlejším, s největším počtem jader, ale za dobrou cenu. Aktuálně je osazený nějaký starý Sandy Bridge, jakási čtyřjádrová chuděra alá i5 nebo i7. Nové procesory chci z generace Ivy Bridge a pořádné!

Takže... co je na jídelníčku?

Seznam dostupných procesorů
i Zdroj: PCTuning.cz
Seznam dostupných procesorů

Právě ty procesory V2 označují Ivy Bridge. A moc by se mi líbila předposlední desetijádrová varianta!

Co říkáte? Dva procesory, dvacet jader celkem a 40 vláken HT? Na slušné rychlosti! Hm?

Intel Xeon E5-2470V2
i Zdroj: PCTuning.cz
Intel Xeon E5-2470V2

Jenže ta cena za desetijádrový procesor se mi moc nelíbí. Osmijádrový Intel Xeon E5-2450 V2 je také drahý. A tohle je starší hardware a nemá smysl moc utrácet.

Na druhou stranu osmijádrový Intel Xeon E5-2440 V2 stojí pár korun. Pomalejší procesor bude i méně energetický náročný, a proto i méně zatěžovat desku. A ano, JE pomalejší...

Intel Xeon E5-2440V2 vs Intel Xeon E5-2450V2
i Zdroj: PCTuning.cz
Intel Xeon E5-2440V2 vs Intel Xeon E5-2450V2

...je pomalejší, hmmm, nojo, ale dávat dvanáct set za pět let starý procesor? Ty dvě desetijádrové potvory mě skutečně lákají! Našel jsem je v akci za tisíc korun kus, tak koupit nebo ne...

Nakonec jsem se rozhodl pro levnější procesor, nákup samozřejmě na Aliexpressu.

Intel Xeon E5-2440V2 zakoupený na Aliexpressu
i Zdroj: PCTuning.cz
Intel Xeon E5-2440V2 zakoupený na Aliexpressu

Řekněme, že 18 dolarů za procesor je docela rozumná volba, navíc potřebuji kupovat procesory po dvojicích, v serveru by neměly pracovat dva různé procesory. A taky, kdo si počká, ten se dočká. Za půl roku budou ty desetijádrové kousky možná po 500 korun.

I tak to je dobrý pokrok ne? Původní procesor byl v podstatě klasický „desktopový dejchák od Intelu“.

Původní a nový CPU
i Zdroj: PCTuning.cz
Původní a nový CPU

Nový procesor pro tento server má jen o málo nižší IPC než původní 1700 Ryzeny a tím, že tam budou dva, bude server schopný Ryzen 1700 v některých úlohách překonat.

Technická poznámka

Nejžravější procesor by mohl zbytečně namáhat základní desku. Obvykle bývá osazený chladič do 95 W, rychlejší procesory mohou vyžadovat chladič do 130 W a nemusel by stačit ani stávající zdroj.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama