Shuttle SX79R5 — highendový počítač v kompaktním balení
i Zdroj: PCTuning.cz
Sestavy Článek Shuttle SX79R5 — highendový počítač v kompaktním balení

Shuttle SX79R5 — highendový počítač v kompaktním balení | Kapitola 15

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

19. 7. 2012 03:00 6

Seznam kapitol

1. Design + malé rozměry = Shuttle 2. Shuttle SX79R5 — vnější pohled 3.  Shuttle SX79R5 — pohled dovnitř 4. Jak osadit procesor a paměti 5. Montáž grafické karty 6. Koš s mechanikou a pevnými disky 7. BIOS a možnosti přetaktování 8. Cena, teploty, hlučnost, spotřeba
9. Testovací sestava, metodika 10. Alan Wake, Anno, ArmA, AC: Revelations 11. Batman, Battlefield 3, Crysis, Crysis 2 12. DiRT 3, GTA: EFLC, JC 2, Mafia 2 13. Max Payne 3, Metro, Serious Sam, Conviction 14. Fotogalerie 15. Závěr

Chcete mít šestijádrový procesor a highendovou grafickou kartu, na velkou skříň však nemáte dost místa, anebo počítač chcete často přenášet? Shuttle pro vás připravil SX79R5 — barebone, do kterého můžete osadit třeba Core i7-3960X a GeForce GTX 680. Udělali jsme to a vyzkoušeli, jak na takovém počítači běží hry.

Reklama
Shuttle SX79R5 — highendový počítač v kompaktním balení
i Zdroj: PCTuning.cz

Počítače Shuttle nejsou určené pro každého. Zatímco většina uživatelů hledí především na cenu a počítač bere především jako nástroj k práci či zábavě, stroje Shuttle jsou určené pro zákazníky, kteří chtějí „něco navíc“. Tím „něčím“ může být pro část uživatelů vynikající design a možnost použít počítač jako velmi výkonné HTPC v obýváku. Pro druhou část pak malé rozměry jako takové, které z počítače dělají ideální nástroj k přenášení v případě, kdy notebook ještě není potřeba (anebo není možné jej použít kvůli výkonu), zatímco klasický stolní počítač je už příliš nepraktický.

Testovaný model Shuttle SX79R5 jakožto vrchol nabídky společnosti obě tyto podmínky beze zbytku naplňuje. Díky použité platformě Sandy Bridge E výkonem doslova překypuje, není problém jej osadit šestijádrovými procesory včetně vůbec nejvýkonnějšího modelu Intel Core i7-3960X Extreme a ten ještě o něco přetaktovat. Stejně tak u grafické karty není nutné se držet při zemi, počítač bez problémů pojme taková monstra jako je nVidia GeForce GTX 680 či AMD Radeon HD 7970. Vyloženě nevhodné jsou snad jen dvoučipové karty. Paměti je pak možné osadit takřka libovolné množství (až 32 GB).

Každá zábava však něco stojí a SX79R5 není výjimkou. V penězích si výrobce svůj barebone cení na dvanáct tisíc, což je přibližně o dvacet procent více, než byste dali za samostatné komponenty (skříň, zdroj, základní desku, chladič procesoru). Vyšší cena však v tomto segmentu pravděpodobně nebude vadit až tolika zákazníkům, limitující jsou jiné faktory. Je nutné počítat s tím, že do počítače dáte jen jednu grafickou kartu, druhý PCI Epxress ×16 slot v drtivé většině případů nebude možné osadit. Další rozšiřující karty a výbavu je tak nutné osadit buď do dvou dostupných mini card slotů, do kterých však není takový výběr jako do klasických slotů PCI Express, nebo do USB portů (dostupné jsou i čtyři porty USB 3.0). Těch je sice velké množství (celkem 16), pokud jich ale využijete většinu, ztrácíte výhodu elegantního zařízení a zmiňované snadné mobility. Stejně tak osadíte maximálně dva pevné disky, víc jich ale většina uživatelů stejně běžně nepotřebuje.

Shuttle SX79R5 — highendový počítač v kompaktním balení
i Zdroj: PCTuning.cz

Problematický je také budoucí upgrade počítače. Grafickou kartu či pevný disk snadno vyměníte, základní desku však nikoliv a počítač je tak odkázán výhradně na platformu Sandy Bridge E. Druhou věcí však je, že třeba šestijádrový procesor Core i7-3930K svým výkonem rozhodně nějakou dobu stačit bude. Poslední a dle mého názoru asi největší nevýhodou malého výkonného počítače, je vyšší hlučnost. Pokud osadíte podobně výkonný hardware jako já, připravte se v zátěži na ventilátory točící se rychlostí až 3000 ot./min, kdy už jsou poměrně dost slyšet. Na vyšší hluk v zátěži se však dá zvyknout, při nenáročné práci pak hlučnost není o mnoho vyšší než u běžného stolního počítače.

Shrnutí

Pokud hledáte výkonný počítač, který by měl být co možná nejmenší, stylový a jste si vědomi jeho nevýhod popsaných výše, je Shuttle SX79R5 výbornou volbou, lepšího výrobce než je Shuttle nenajdete. Je až neuvěřitelné, jak výkonný hardware lze vtěsnat do malé skříně, která jen o něco málo větší než typická krabice od bot. S chutí jsem na něm na nejvyšší nastavení plynule vyzkoušel všechny hry. Pravdou však zůstává, že už samotná platforma Sandy Bridge E je určena jen pro ty nejnáročnější zákazníky a testovaného modelu SX79R5 se u nás proto pravděpodobně mnoho neprodá. Jestliže vás ale koncepce výkonného a malého počítače oslovila, nabízí Shuttle i řadu jiných modelů, novinkou je například barebone SZ77R5 pro platformu Ivy Bridge (LGA1155) se stejnou skříní, téměř identickou výbavou a také 500W zdrojem. Ten pořídíte za cenu rovných deset tisíc s daní.

Shuttle SX79R5 — highendový počítač v kompaktním balení
i Zdroj: PCTuning.cz


PCTuning Bronze Award, červenec 2012
Shuttle SX79R5
„highendový počítač ve skříni velikosti krabice od bot“

Shuttle SX79R5 — highendový počítač v kompaktním balení
i Zdroj: PCTuning.cz

Poděkování

Za zapůjčení barebone SX79R5 na test děkujeme společnosti Shuttle.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama