Shuttle SX79R5 — highendový počítač v kompaktním balení
i Zdroj: PCTuning.cz
Sestavy Článek Shuttle SX79R5 — highendový počítač v kompaktním balení

Shuttle SX79R5 — highendový počítač v kompaktním balení | Kapitola 8

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

19. 7. 2012 03:00 6

Seznam kapitol

1. Design + malé rozměry = Shuttle 2. Shuttle SX79R5 — vnější pohled 3.  Shuttle SX79R5 — pohled dovnitř 4. Jak osadit procesor a paměti 5. Montáž grafické karty 6. Koš s mechanikou a pevnými disky 7. BIOS a možnosti přetaktování 8. Cena, teploty, hlučnost, spotřeba
9. Testovací sestava, metodika 10. Alan Wake, Anno, ArmA, AC: Revelations 11. Batman, Battlefield 3, Crysis, Crysis 2 12. DiRT 3, GTA: EFLC, JC 2, Mafia 2 13. Max Payne 3, Metro, Serious Sam, Conviction 14. Fotogalerie 15. Závěr

Chcete mít šestijádrový procesor a highendovou grafickou kartu, na velkou skříň však nemáte dost místa, anebo počítač chcete často přenášet? Shuttle pro vás připravil SX79R5 — barebone, do kterého můžete osadit třeba Core i7-3960X a GeForce GTX 680. Udělali jsme to a vyzkoušeli, jak na takovém počítači běží hry.

Reklama

Cena

Shuttle SX79R5 — highendový počítač v kompaktním balení
i Zdroj: PCTuning.cz

Prozatím jsme jen zmínil, že za barebone Shuttle je cena vyšší, než kdybyste si kupovali samotné komponenty a k nim klasickou skříň. Konkrétně začíná cena v tuzemských obchodech na 12 tisících korunách včetně daně. Za tuto cenu dostanete barebone s již zmiňovanou skříní, zdrojem, základní deskou a chladičem procesoru. Pokud bychom chtěli sestavit podobný počítač z samostatně z jednotlivých komponent, stojí nejlevnější deska s čipsetem X79 pět tisíc (Gigabyte GA-X79-UD3), kvalitní hliníková skříň 2500 Kč (Lian-Li PC-8NB), slušný 500W zdroj patnáct set a chladič okolo tisíce. Celkem se dostáváme na deset tisíc korun, Shuttle tedy za svůj barebone žádá relativně rozumný dvacetiprocentní příplatek.

Hlučnost a teploty

Shuttle SX79R5 — highendový počítač v kompaktním balení
i Zdroj: PCTuning.cz

Protože je Shuttle malý a osadil jsem jej výkonnými komponentami, je v zátěži poměrně hlučný. Aby se procesor při maximálním vytížení uchladil, točí 92mm ventilátor okolo 2500 ot./min a chlazení je hlučné. Hluk ale není až tak velký, aby se u počítače nedalo být delší dobu a dá se na něj zvyknout (kupříkladu nechvalně proslulé Radeony HD 2900 XT a GeForce GTX 480 jsou rozhodně hlučnější). Na rozumné míře se držela teplota procesoru, přestože jsem testoval během letních veder s teplotou místnosti okolo 30 °C, byla teplota procesoru na stále rozumných 70-75 °C.

Také chladič grafické karty byl v zátěži (měřeno při hraní Crysis) hlučnější o něco více než v běžné velké skříni, ventilátor se točil rychlostí necelé tři tisíce otáček za minutu. I v tomto případě ale platí, že se na vyšší hlučnost dá rychle zvyknout a při hraní her ji v drtivé většině případů nebudete vnímat.

Spotřeba

Spotřeba a potřebný výkon zdroje jsou v posledních několika letech velkými tématy. Ačkoliv jsem počítač osadil velmi výkonným hardwarem, výrobcem dodaný zdroj s výkonem 500 W měl více než dostačující výkon. V klidu při práci ve Windows se spotřeba celého počítače díky úsporným technologiím pohybovala jen okolo 80-100 W v závislosti na konkrétní činnosti, při hraní her se pak spotřeba vyšplhala maximálně ke 350 W a většinou se pohybovala jen okolo 300 W. Zdroj má tedy více než dostatečnou rezervu pro připojení druhého disku, náročnější grafické karty (např. AMD Radeon HD 7970) či velkého množství příslušenství do všech USB portů.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama