Shuttle XPC cube SH370R8 – spoutaná bestie
Článek Shuttle XPC cube SH370R8 – spoutaná bestie

Shuttle XPC cube SH370R8 – spoutaná bestie

Petr Kupský

Petr Kupský

24. 6. 2020 03:00 20

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Exteriér 4. Interiér – šasi, zdroj a chladič 5. Interiér – základní deska a čelní ventilace 6. Montáž komponent
7. Bios 8. Praktické testy – procesor 9. Praktické testy – grafická karta 10. Tuning – softwarové prolomení hranice TDP 11. Tuning – výměna ventilátoru chladiče 12. Hodnocení a závěr

Naskytla se nám možnost otestovat nejvyšší model barebone počítačové sestavy Shuttle z kategorie "XPC cube". Do skříně velikosti krabice od bot jsme osadili energeticky velmi náročný procesor Intel Core i9-9900K a také grafiku Nvidia GeForce GTX 1080 Ti. Měla by tak vzniknout výkonná herní, nebo pracovní – renderovací stanice. Bude to fungovat?

Reklama
Reklama

Úvod

S produkty taiwanské společnosti Shuttle se na stránkách našeho magazínu příliš často nesetkáváme. Naposledy jsme v únoru 2011 testovali minipočítač Shuttle SX58J3, dlouho před ním v říjnu 2003 model Shuttle SB61G2, v březnu 2003 model Shuttle SN41G2 a nejstarší test, který se mně podařilo vyhledat, byl publikován v prosinci 2002 a týkal se modelu Shuttle SS51G. Mí kolegové byli s testovanými produkty vesměs spokojeni, a proto jsem se zájmem kývnul na nabídku evropského zastoupení, abych pro čtenáře našeho magazínu otestoval jednu z miniaturních barebone počítačových sestav z aktuální produkce.

Odkazy na předchozí recenze jsem zde uvedl zcela záměrně. Jedná se totiž o koncepčně podobné modely minipočítačů, které používají podobné konstrukční prvky. Bude zajímavé posoudit, jak se jejich konstrukce během uplynulých takřka osmnácti let změnila a zda jejich výbava a provozní vlastnosti v dnešní době obstojí.

Shuttle XPC cube SH370R8 – spoutaná bestie

Založení společnost Shuttle se datuje k roku 1983, tedy pouhé dva roky po vzniku klasických osobních počítačů architektury x86. Z tohoto pohledu ji můžeme na trhu s IT technikou již považovat za veterána. Zpočátku se specializovala na vývoj a produkci základních desek, přičemž v roce 1995 se dostává mezi pět největších světových výrobců v tomto oboru. Koncem devadesátých let se její orientace zaměřuje více na miniaturizaci produktů, z níž pramení vydaní první miniaturní barebone XPC sestavy v roce 2001. K roku 2002 se pak datuje vývoj patentovaného systému chlazení procesoru s označením "I.C.E.", používaného v produktech Shuttle s minimálními změnami dodnes.

Během následujících let se portfolio Shuttle rozšířilo do pěti samostatných kategorií. Pod kategorií "XPC cube" se nabízí minipočítače přibližné velikosti krabice od bot. Sníženou tloušťkou pak disponují modely v kategorii "XPC slim" a úplně nejmenší počítače najdeme v kategorii "XPC nano". Zajímavou je bezesporu kategorie "XPC all-in-one" s přístroji kombinující počítač a monitor do jediného kompaktního celku. Do poslední kategorie "XPC accessories" jsou zařazeny doplňky k výrobkům ze všech předchozích kategorií.

Shuttle XPC cube SH370R8 – spoutaná bestie

Všechny modely miniaturních počítačů a all-in-one zařízení Shuttle jsou postaveny výhradně na platformě Intel. Za současné situace, kdy je na trhu výborná konkurenční platforma AMD, to může být považováno za nedostatek. Jenže jak si ukážeme později, počítače Shuttle jsou postaveny na speciálně konstruovaných továrních základních deskách s nestandardním rozložením jednotlivých součástí takzvaně "přímo na tělo". V takovém případě není přechod mezi konkurenčními platformami pro výrobce zcela jednoduchou záležitostí.

Do dnešního testu jsme získali barebone sestavu Shuttle SH370R8 spadající do kategorie "XPC cube" a je zde aktuálně tím nejvyšším z aktuálně sedmi dostupných modelů. Tři z nich dosud využívají starší čipovou sadu Intel Z170 a Z270 s podporou procesorů Skylake a Kaby Lake. Jeden z modelů je postaven na novější sadě H310 a zbývající trojice na H370 s podporou 8. a 9. generace procesorů Intel Coffee Lake.

Shuttle XPC cube SH370R8 – spoutaná bestie

Angličtináře možná vyděsí použití pojmu "barebone", neboť ten v doslovném překladu znamená "holá kost". Ve spojitosti s označením počítače nám však výrobce takto dává najevo, že jeho produkt není kompletním počítačem schopným okamžitě plnit svou funkci. V případě zakoupení barebone sestavy Shuttle XPC cube získáme standardně počítačovou skříň z výroby vybavenou základní deskou, napájecím zdrojem a chladičem procesoru. Sestavu si musíme následně doplnit procesorem, operační pamětí, SSD, případně HDD, grafickou kartou, nebo optickou mechanikou. Jak je vidět, barebone je skutečně pouhou kostrou budoucího počítače.

Shuttle XPC cube SH370R8

Barebone Shuttle XPC cube SH370R8 je základem počítače zabudovaného do malé skříně objemu 13,6 litrů. Její vnitřní uspořádání umožňuje instalaci až čtveřice 3,5" pevných disků společně s dvouslotovou grafickou kartou. V kombinaci se standardně dodávaným relativně silným 500W napájecím zdrojem zde máme slušný základ pro stavbu výkonné pracovní stanice pro náročné grafické a audiovizuální aplikace, malého serveru, ale také pro stavbu výkonné herní sestavy. Černá hliníková skříň s efektním kartáčovaným předním panelem vypadá stylově a výkonné PC se díky ní stane v interiéru pohledným doplňkem.

Shuttle XPC cube SH370R8 – spoutaná bestie

Shuttle XPC cube SH370R8
Velikostní kategorie: XPC cube
Rozměry (hloubka × šířka × výška): 332 × 215 × 190 mm (měřeno bez nohou)
Barevné varianty: černá
Materiál kostry skříně (naměřena tl.): přírodní hliníkový plech cca 1,0 mm
Materiál bočnic skříně (naměřena tl.): lakovaný hliníkový plech cca 0,9 mm
Materiál čela skříně: plast + hliníkový plech
Počet pozic 5,25“: 0× interní
Počet pozic 3,5“: 4× interní
Počet pozic 2,5“: 1× interní (po dokoupení držáků až 4×)
Standardně osazené ventilátory: 1× 80 mm PWM vpředu + 1× 92 mm PWM vzadu (souč. chladiče)
Základní deska: atypická FH370V2, čipová sada Intel® H370, Socket LGA 1151v2
Podpora procesorů: 8. a 9. generace Intel Coffee Lake, max. TDP 95 W
Podpora operační paměti: DDR4-2400/2666 MHz, max. 128 GB (4× 32 GB)
PCIe sloty: 1× PCI-Express ×16 v3.0 + 1× PCI-Express ×4 v3.0 (otevřený)
Podpora připojení disků: 1× M.2 2280M slot PCI-Express Gen. 3.0 ×4 + 4× SATA v3.0
Bezdrátová konektivita: 1× M.2-2230E slot PCI-Express Gen. 2.0 ×1 pro WLAN kartu
LAN konektivita: 2× Intel i211 Ethernet, 10/100/1.000 MBit/s
Audio: Realtek ALC662, 5.1 kanálů
Konektory na čelním panelu: 2× USB 3.0, sluchátka, mikrofon
Obrazové konektory na zadním panelu: 1× HDMI 2.0a, 1× DisplayPort 1.2
Datové konektory na zadním panelu: 4× USB 3.1, 2× USB 3.0, 2× USB 2.0, 2× Gigabit LAN (RJ45)
Chladič procesoru: Shuttle I.C.E. integrovaný do skříně, 1× ventilátor 92 mm PWM
Maximální rozměry grafické karty: 280 × 120 × 40 mm (273 mm v příp. konektorů na zadní stěně)
Napájecí zdroj: Zabudovaný 500W zdroj PC63J 80 PLUS Silver
Hmotnost: 3,5 kg

Při prvním pohledu na tuto malou počítačovou skříň mne napadlo, že se jedná o vhodného kandidáta na kancelářskou sestavu, případně pro nějakou slabší herní sestavu jako alternativu herní konzole. Uvažoval jsem nejdříve o pořízení čtyřjádrového úsporného procesoru Intel Core i3-9100F k němuž bych přidal svou grafickou kartu Nvidia GTX 1060. Jenže během pozdější e-mailové konverzace mě zástupce výrobce přesvědčil, že tohle by nebyla pro testovanou barebone sestavu ta pravá výzva. Výrobce totiž garantuje možnost osazení až osmijádrového procesoru i9 s TDP 95 W a výkonné grafické karty GTX 2080.

Takže jsem rozbil své prasátko a zakoupil procesor Intel Core i9-9900K. K němu mně Adam Vágner zapůjčil referenční grafickou kartu Nvidia GeForce GTX 1080 Ti, která je energeticky ještě o chlup náročnější, než oficiálně podporovaná RTX 2080. Na webu Shuttle je k dispozici tabulka Power Supply Calculator, pomocí níž jsem si ověřil, že zamýšlená kombinace komponent nepřesáhne možnosti standardně osazeného 500W napájecího zdroje.

Shuttle XPC cube SH370R8 – spoutaná bestie

Po ujištění, že mám pro všechny případy v dosahu funkční hasící přístroj, pustil jsem se odvážně do testování. Intuice mně našeptávala, že tohle nemůže fungovat zcela bez problémů.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning