SilentiumPC Aquarius M60W Pure Black: mainstreamový tank
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek SilentiumPC Aquarius M60W Pure Black: mainstreamový tank

SilentiumPC Aquarius M60W Pure Black: mainstreamový tank | Kapitola 5

Pavel Boček

Pavel Boček

15. 2. 2017 10:00 29

Seznam kapitol

1. Úvodní představení, balení 2. Exteriér 3. Exteriér pokračování, interiér 4. Chlazení a instalace komponent 5. Měření a závěr

SilentiumPC Aquarius M60W Pure Black je už malinko starším, ale oblíbeným modelem midi-tower skříně – a nemusí mít ani vodníka. Není divu, za slušnou cenu nabízí pevnou konstrukci z rozumně silných plechů a spoustu zajímavých prvků, které navíc dokonce dávají smysl a fungují. Snad jen kdyby ještě byla i verze bez okna.

Reklama

Měření

Nominální rychlost ventilátorů je asi 1200 otáček na rychlé nastavení a 650 na pomalé. Ovšem při okolním hluku 38,8 dBA jsou na plné rychlosti velice hlučné, 43,5 dBA, čili nemá žádný smysl je vůbec takto nechávat běžet. Při nižší rychlosti jsou výrazně tišší (39,3 dBA), ale stále jsou uchem slyšet, mám opět jednou podezření na nevyvážené rotory. Pro ultratiché konfigurace je tedy stejně budete muset nahradit něčím lepším. S tradičním SCSi diskem s kuličkovými ložisky hluk dosahuje 40,7 dBA s ventilátory vypnutými, 41 dBA na nižší rychlost a 46,3 dBA na vyšší. Přičemž disk samotný na dně komory produkuje 39,9 dBA. Skutečně i na poslech je patrné, že pevné šuplíky a celkově pevná konstrukce skříně z pořádného plechu dokáží tento enormně hlučný disk utlumit mnohem lépe než Zalman Z9 Neo. Vybavení je totožné, jako pro testování zdrojů.

Závěr

Celkový dojem ze SilentiumPC Aquarius M60W Pure Black je úplně někde jinde, než ze Zalmanu Z9 Neo, už na první pohled dovnitř. Ačkoli Zalman dává pět 12cm ventilátorů a pár pásek ze suchého zipu, M60W má tři 140mm ventilátory, což je tak zhruba nastejno. V obou případech každopádně ventilátory nejsou žádná super kvalita, za cenu těch skříní ovšem nelze čekat od nikoho, že osadí větráky kvalitní, hrobově tiché. To pak zbývá na uživatele. Ovšem ve všech ostatních aspektech je M60W se Zalmanem naprosto nesrovnatelná.

Ocel je silnější a lepší i ve zpracování, totéž platí i pro kvalitu lakování. To je skoro až moc lepší, protože spousta šroubů i s velkou hlavou prostě rukou nejde šroubovat, dokud se závity neochodí a lak nevyřízne. Nicméně všechny mechanismy ve skříni jsou promyšlené a fungují lépe, počínaje šuplíky pro disky a konče předními filtry a přístupem k ventilátorům vepředu jako celku. A síťka přes horní ventilátory je prostě geniální.

Moje obvyklá stížnost tak vede pouze k absenci verze bez okna. Vzhled skříně je dost konzervativní, tudíž jednoduše může najít místo v mnoha kancelářských sestavách, nebo jiných low-endových systémech s Micro-ATX deskami (preferuji nějaké místo, čili obvykle spíš větší skříně, tohle je přeci jen pro Full-ATX desku stístněné). Ale kancelářská sestava s oknem? Nač, pro sledování toho prachu? Opravdu tolik uživatelů chce okna, že někde už je mají 4/5 skříní v nabídce, nebo jen výrobci chtějí, abychom si to mysleli? Jistě, jmenuje se to Aquarius, ale možná by bylo lepší opravdové akvárium se živými rybami…no každopádně, pořád se mi to líbí dost na bronzové ocenění. Mimochodem, SilentiumPC má na webu i výkres pro výrobu celoskleněné bočnice, kdyby někdo opravdu chtěl akvárium.

SilentiumPC Aquarius M60W Pure Black: mainstreamový tank
i Zdroj: PCTuning.cz

SilentiumPC Aquarius M60W Pure Black
KLADY
SilentiumPC Aquarius M60W Pure Black: mainstreamový tank
i Zdroj: PCTuning.cz
SilentiumPC Aquarius M60W Pure Black: mainstreamový tank
i Zdroj: PCTuning.cz
ZÁPORY
5,25" pozicene moc kvalitní molex pro regulátor ventilátorů
podpora pro dlouhé grafické kartyneosazené horní pozice pro ventilátory
tři předinstalované 140mm ventilátoryšrouby s velkou hlavou nejdou moc šroubovat
šrouby s velkou hlavou v bočnicíchžádný tišicí materiál
jednoduše vyjímatelné prachové filtry 
0,8mm ocel, pevná konstrukce a dobrá kvalita laku 
beznářaďová montáž 5,25" jednotek a rozšiřujících karet 
slušná cena 
zdroj dole 
zabudovaný regulátor ventilátorů 
jednoduše dostupná pozice ventilátorů vepředu 
Orientační cena s DPH: 1650 Kč

Graf ceny produktu SilentiumPC Aquarius M60 Pure poskytuje server Heureka.cz

Poděkování

Za poskytnutí skříně SilentiumPC Aquarius M60W Pure Black děkuji společnosti SilentiumPC.

Článek je překladem originálu, který v angličtině vyšel na Hardware Insights.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama