SilentiumPC Navis 120 a 240 Pro – AiO vodní kity pro CPU
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek SilentiumPC Navis 120 a 240 Pro – AiO vodní kity pro CPU

SilentiumPC Navis 120 a 240 Pro – AiO vodní kity pro CPU

Z. Obermaier

Z. Obermaier

11. 12. 2017 03:00 24

Seznam kapitol

1. SilentiumPC uvádí AiO sety Navis Pro 2. Specifikace a balení AiO kitů Navis Pro 3. AiO kity Navis Pro v obrazech (Galerie) 4. Postup montáže
5. Testovací sestava 6. Výsledky měření 7. Závěr – hodnocení

SilentiumPC, známý u nás především díky chladičům s výborným poměrem cena/výkon, se rozhodl rozšířit portfolio také o AiO vodní sady. Uvádí na trh dva chladiče, u nichž v tomto trendu pokračuje – své vodníky nabízí za téměř nejnižší cenu na trhu. Vyplatí se ušetřit, nebo je nízká cena vykoupena kompromisy? Zjistíme v testu.

Reklama

SilentiumPC uvádí AiO sety Navis Pro

Už celkem dlouho dobu jsem žádný AiO set netestoval, jelikož v této oblasti panuje v podstatě stejná situace jako v jiných oborech počítačových produktů – rozdíly i ceny zaběhnutých značek jsou minimální, a testy jsou si podobné jako vejce vejci. Velkou většinu AiO setů vyrábí jedna nebo dvě společnosti v Číně, dají na ně jiná loga, upraví trochu tvar pumpy, a jdou do světa. Tento zažitý postup znamená, že mezi chladicím výkonem nebude rozdílů. A to je také pravda. Jediný parametr, který pak může zákazníkovi pomoci s rozhodováním, je cena. Ta je prvotním poznávacím znamením, zdali se zákazník o produkt dále bude zajímat, či nikoliv.

Pokud kupujícího zaujme cena, přijde druhá otázka: jaký bude chladicí výkon, když je cena (dejme tomu) poloviční. Dnes nic není zadarmo, vtírá se tedy pocit, že za poloviční cenu, musí být někde něco ošizené. Jedním z možných variant úspor je kvalita ventilátorů, neboli jejich výkon a hlučnost. To bude první srovnávací parametr, který nás u AiO musí zajímat – hlučnost chladiče. Druhý bude pak chladicí výkon, při snesitelném (ideálně neslyšném) chodu ventilátorů. Pumpy dnes už hlučné nejsou, takže tento aspekt můžeme s klidem pominout. Dnešní test to i potvrzuje, což mohu prozradit už v úvodu. Pumpy ani na takto levných AiO neuslyšíte.

Na trhu je spousta kvalitních vzduchových chladičů, které odvedou svou práci špičkově a tiše. Pokud ale chcete naprosté ticho, bývá vodní kit jasnou volbou. Pro nejvýkonnější CPU roku 2017 ani jiné volby není, vzduchem je sice uchladíte, na taktování ale zapomeňte. Od letošního roku získává vodní chlazení nový rozměr a v počítačích nadšenců zažívá i svou renesanci. AiO sada pak bývá solidním řešením, které prostě jen nainstalujete. Nemusíte nic zásadního sestavovat, testovat těsnost okruhu a podobně. Proto se zřejmě mnoho zákazníků pro AiO set rozhodne, jelikož výrobci jich na trh uvádějí spousty. Každý měsíc tu máme několik nových modelů. Řešení od SilentiumPC je ale zajímavé tím, že jeho AiO sety Navis Pro jsou opravdu levné.

SilentiumPC Navis 120 a 240 Pro – AiO vodní kity pro CPU
i Zdroj: PCTuning.cz

Levné věci z Polska jsou v česku legendárním zdrojem vtipů a zábavných situací. Tentokrát to je ale jiné. Kvalita je opravdu solidní, i když je vidět, že to není set za čtyři tisíce. S takovým be quiet za dvojnásobnou cenu se měřit nemůže, tedy co do vzhledu a použitých materiálů. Ani tak není ale zpracování nijak extrémně levné, řekl bych, že je dostačující. Nejdůležitější je přeci jenom výkon a hlučnost a až po nich použití plastu na pumpě. Vzhledově ale Navis Pro nijak neoslní. Jak ale říkám, mnohem důležitější je praktická funkčnost.

SilentiumPC Navis 120 a 240 Pro – AiO vodní kity pro CPU
i Zdroj: PCTuning.cz

I když jsem zpracování a vzhled trochu sepsul, z pohledu technických parametrů nejde o žádné „ořezávátko“. Výrobce použil moderní pumpu, která je výkonná a tichá. Má keramická ložiska a je celá z mědi. Průtok nelze primárně regulovat, jelikož je napájená přes konektor SATA. S pomocí speciálního panelu ale napětí měnit lze. Také ventilátory jsou celkem kvalitní kousky z produkce Sigma, které najdeme na všech produktech SilentiumPC. Radiátor vypadá solidně, svou funkci jistě zastane dobře, škoda jen, že je hliníkový.

Pokud levným AiO nevěříte z principu, možná váš názor po této recenzi změníte. SilentiumPC očividně oslovilo dobrého čínského výrobce a kvalitu si pohlídali.

Ve srovnání bude dnes pět chladičů. Zajímat mne bude hlavně hlučnost ventilátorů a chladicí výkon (teploty procesoru). Ten je samozřejmě nejdůležitější, bez tichého chodu by ale postrádalo takové řešení smysl. Zajímavé bude sledovat, kde bude končit highendové vzduchové chlazení a kam dál se posunou možnosti právě s tímto kitem.

Testovat budu AiO kity Navis Pro 120 a 240, porovnávat budeme s be quiet! Silent Loop 280, kvalitním vzduchovým chladičem Noctua a profi kit s blokem EK a „velkou“ pumpou Laing D5.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama