SilentiumPC Signum SG1 TG – ATX skříň pro masy v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek SilentiumPC Signum SG1 TG – ATX skříň pro masy v testu

SilentiumPC Signum SG1 TG – ATX skříň pro masy v testu | Kapitola 3

Petr Kupský

Petr Kupský

27. 3. 2019 03:00 17

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Exteriér – příď a záď 4. Exteriér – strop a dno 5. Interiér – levá strana 6. Interiér – pravá strana a čelo
7. Interiér – přesun koše a měření 8. Příklad montáže – základní deska, ventilátory 9. Příklad montáže – disky, zdroj, chladič 10. Příklad montáže – grafika, dokončení 11. Hodnocení a závěr

Zájemci o kompaktní ATX počítačovou skříň s příznivým poměrem ceny a užitných vlastností zbystřete! Pohledným designem a potenciálem pro účinné chlazení je novinka od SilentiumPC schopná uspokojit uživatele všech kategorií počítačových sestav od kancelářských až po herní. V testu nám skříň připravila nejedno překvapení.

Reklama

Exteriér – příď a záď

Svými vnějšími rozměry spadá SilentiumPC Signum SG1 TG do skupiny kompaktních skříní velikosti Midi Tower, respektive mezi menší modely, které mnoho místa na stole nezaberou. Dominantním rozměrem je výška skříně. Vypadá to tak, že výrobce ji navrhoval jako přímého konkurenta modelu Meshify C od Fractal Design. Až na mírně větší hloubku je Signum SG1 rozměrově srovnatelná. Bude tedy zajímavé porovnat, jak si oba výrobci poradili s využitím obestavěného prostoru.

SilentiumPC Signum SG1 TG – ATX skříň pro masy v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Kromě srovnatelné velikosti najdeme při bližším zkoumání množství dalších podobně konstruovaných vnějších detailů. Začneme samozřejmě dominantním čelním panelem se zajímavě modelovanou mřížkou a pokračovat můžeme bočnicí z temperovaného skla, jejím uchycením pomocí šroubů s rozměrnou hlavou, I/O prvky na horním okraji čelního panelu, rozměrným průduchem na stropě a třeba i vyššími válcovitými nohami.

SilentiumPC Signum SG1 TG – ATX skříň pro masy v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Shodným prvkem je také zcela rovná plechová bočnice bez jakýchkoliv otvorů a prolisů, překrývající pravou stranu skříně. Její povrchová úprava lehce sametovým lakem s jemnou strukturou odpovídá zbytku šasi.

SilentiumPC Signum SG1 TG – ATX skříň pro masy v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Zásadním designovým pilířem, který utváří celkový vzhled skříně, je její čelní panel. Základem všech variant modelové řady Signum je plastový rám čelního panelu se zkosenými bočními stěnami vyplněnými výraznou plastovou mřížkou ve tvaru včelí plástve. Takto prostupné boky čelního panelu, za nimiž se nachází prachové filtry, jsou hlavní přístupovou cestou pro vzduch nasávaný čelními ventilátory. U testované varianty skříně SG1 TG vyplňuje středovou plochu čelního panelu kovová mřížka s 6mm šestiúhelníkovými otvory. Oproti variantě SG1M TG s uzavřenou plnou plechovou výplní zde můžeme počítat s volnějším prostupem chladicího vzduchu do interiéru skříně.

Design čelního panelu podtrhuje znak výrobce vsazený do prolisu sametově lakované mřížky čelního panelu. Ostatně sametový lesk najdeme na všech ostatních plochách skříně s výjimkou skla bočnice. Povrchová úprava plastu čelního panelu dobře imituje jemnou strukturu práškového laku a nepůsobí díky tomu laciným dojmem.

SilentiumPC Signum SG1 TG – ATX skříň pro masy v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Až pohled na zadní stěnu odhaluje zaměření produktu do nejnižší cenové kategorie ATX skříní. Ze sedmi záslepek pro PCIe rozšiřující karty je pouze ta vrchní přišroubovaná, s možností opakovaného použití. Ostatní záslepky jsou součástí zadní stěny šasi a v případě potřeby je musíme nevratně vylomit. Pro většinu uživatelů to však nebude žádný problém a výrobce tím alespoň ušetřil pár dolarů na nákladech výroby.

Zbytek zadní stěny již tak lacině nepůsobí. Zadní pozici pro ventilátor rozměru 120 mm překrývá prolis s šestiúhelníkovými otvory se 7mm vzdáleností protilehlých stěn. Výškový posun ventilátorů je sice možný, ale jen v malém rozsahu 7 mm. Montážní otvor vedle záslepek utěsňuje posuvný plechový kryt s dvojicí fixačních šroubů, otvor pro ATX napájecí zdroj na dně skříně je bez demontovatelného rámečku. Skříň využívá moderní koncepci umístění zdroje ve spodní části, ve které zdroj nasává chladící vzduch skrze dno z venkovního prostoru a vyfukuje jej přes zadní stěnu ven. V takovém případě zdroj nijak neovlivňuje průtok vzduchu uvnitř skříně.

SilentiumPC Signum SG1 TG – ATX skříň pro masy v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Při pohledu ze zadní strany skříně nejlépe odhalíme 2mm konstrukční vzdálenost šasi od uzavřené skleněné bočnice. Ta by za určitých okolností mohla být potenciální cestou pro průnik prachu do interiéru skříně. Naštěstí se takto široká mezera projevuje jen na méně exponovaných okrajích podél dna a zádi skříně. Horní okraj a čelní panel mírně přesahují obrys šasi, čímž uzavírají mezeru mezi bočnicí na přijatelnou vzdálenost cca 1 mm.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama