SilentiumPC Signum SG1 TG – ATX skříň pro masy v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek SilentiumPC Signum SG1 TG – ATX skříň pro masy v testu

SilentiumPC Signum SG1 TG – ATX skříň pro masy v testu | Kapitola 4

Petr Kupský

Petr Kupský

27. 3. 2019 03:00 17

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Exteriér – příď a záď 4. Exteriér – strop a dno 5. Interiér – levá strana 6. Interiér – pravá strana a čelo
7. Interiér – přesun koše a měření 8. Příklad montáže – základní deska, ventilátory 9. Příklad montáže – disky, zdroj, chladič 10. Příklad montáže – grafika, dokončení 11. Hodnocení a závěr

Zájemci o kompaktní ATX počítačovou skříň s příznivým poměrem ceny a užitných vlastností zbystřete! Pohledným designem a potenciálem pro účinné chlazení je novinka od SilentiumPC schopná uspokojit uživatele všech kategorií počítačových sestav od kancelářských až po herní. V testu nám skříň připravila nejedno překvapení.

Reklama

Exteriér – strop a dno

Větší část stropu skříně zabírá perforovaná plocha průduchu s pozicemi pro osazení až dvojice 120/140mm ventilátorů. V případě záměru instalace radiátorů vodního chlazení se musíme spokojit s velikostí do 240 mm. Z vnitřních prostorových důvodů zde 280mm radiátor neumístíme. Plech šasi je v tomto místě prolisován směrem dovnitř a opatřen hustými otvory ve tvaru šestiúhelníku se vzdáleností protějších stěn 7 mm. Pomocí magnetických pásek po obvodu je k šasi skříně přichycen jednoduchý prachový filtr tvořený plastovou mřížkou s kruhovými otvory o průměru necelého milimetru.

SilentiumPC Signum SG1 TG – ATX skříň pro masy v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Ovládací I/O prvky skříně se nachází na horní straně čelního panelu. Jak si ukážeme později, nejsou jeho nedílnou součástí. Zcela vpravo vidíme kruhové tlačítko Power s okrajem z bílého průsvitného plastu, vedle něj drobné kruhové tlačítko Reset a dále otvor s kontrolkou činnosti pevného disku. Na opačném konci si našla místo dvojice konektorů USB 3.0 a pak zdířky pro mikrofon a sluchátka. V této cenové kategorii nijak nepřekvapí absence moderního konektoru USB 3.1.

SilentiumPC Signum SG1 TG – ATX skříň pro masy v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Prolisy vyztužené plechové dno skříně obsahuje pouze jediný otvor sloužící pro přísun chladícího vzduchu k ventilátoru napájecího zdroje. V největším obdélníkovém prolisu můžeme spatřit čtveřici šroubů jimiž je upevněn interní koš s disky. Všimněte si další sady otvorů umožňujících upevnění koše v alternativní pozici dále od čela skříně.

Zajímavým způsobem výrobce ztvárnil madlo ve spodní části čelního panelu, sloužící pro jeho uchopení v případě demontáže. Vyztužená plastová ploška je přímo součástí výlisku čelního panelu. Toto vtipně jednoduché provedení madla nahrazuje často používaný výřez pro vložení prstů, jenž bývá obvykle neutěsněn a může být cestou průniku prachu do interiéru skříně. V tomto případě to konstruktér skříně vymyslel skvěle a nic takového nehrozí.

SilentiumPC Signum SG1 TG – ATX skříň pro masy v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Dobře působí také vyšší válcovité nohy skříně z tvrdého plastu, které jsou doplněné kvalitními protiskluzovými podložkami. Skříň zatížená instalovanými komponenty bude později na desce stolu držet jako přibitá.

Nasávací otvor pro napájecí zdroj překrývá jednoduchý prachový filtr ve formě plastové mřížky s milimetrovými otvory uchycené pomocí několika plechových výlisků po okrajích otvoru. Jedná se o běžně používané řešení v nejlevnější kategorii počítačových skříní, kam stávající modely řady Signum patří, takže bych to neměl výrobci vyčítat. Jenže já prostě toto řešení vyžadující překlopení skříně nemám rád. Mřížku je potřeba vhodně deformovat tak, aby ji bylo vůbec možné zasunout pod výlisky a stejně se budeme namáhat při její demontáži. Upevnění mřížky pomocí obvodové magnetické pásky by bylo mnohem lepší.

SilentiumPC Signum SG1 TG – ATX skříň pro masy v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Plastová mřížka stropního prachového filtru perfektně padne do prolisu v šasi a je současně upevněna a dokonale po obvodu utěsněna magnetickou páskou. Její demontáž a čištění je proto zcela snadné. Konstrukce skříně je na první pohled dobře promyšlena i v souvislosti se způsobem upevnění stropních ventilátorů, případně radiátorů vodního chlazení. Podélné drážky pro šrouby se nachází asymetricky dále od pravého boku skříně, čímž se snižuje riziko kolize ventilátorů s rozměrnějšími prvky základní desky. Hluboké prolisy drážek snadno ukryjí i rozměrnější hlavy šroubů, které tak nebudou zasahovat do roviny mřížky filtru a vytvářet nevzhledné boule.

SilentiumPC Signum SG1 TG – ATX skříň pro masy v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama