silverstone-fortress-ft01-hlinikova-pevnost
PCTuning Článek

Silverstone Fortress FT01 - hliníková pevnost

Dušan Šimonovič
Dušan Šimonovič
1. 4. 2009 11:00 9 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Základní popis a charakteristika 2. Chlazení 3. Konstrukce 4. Instalace 5. Hodnocení a specifikace

Jak si představujete pevnost? Odolná, bytelná, funkcionalistická - to by mohli být některé z vlastností přisuzované správné pevnosti. Silverstone začal novou řadu s označením Fortreress modelem FT01, který je rozhodně důstojným prvorozeným synem nové rodiny.

Reklama
Reklama

Jednoduché a jasné tvary střídmého designu jsou vítanou předností této skříně, která nepochybně patří do nejvyšší třídy. Nejen nemalou cenou, ale i kvalitou vyhotovení, použitými materiály a dostupnými vymoženostmi. Dodává se ve čtyřech verzích - s černým nebo metalickým povrchem a pak ještě s možností okna v bočnici. Testovali jsme černou verzi bez okna, která je zároveň střední cestou v cenách - je o 500 Kč dražší než nebarvená verze s metalickým povrchem a o dalších 500 Kč levnější než verze s oknem v bočnici.

 

Design skříně částečně vychází z téměř legendárního modelu Temjin TJ07. Společným rysem je hlavní prvek konstrukce - jediný kus hliníku ve tvaru U. Ten tvoří většinu hmoty skříně a u FT01 je tlustý 3 až 6 mm v závislosti na místě a profilu. Díky tomuto způsobu konstrukce je i s relativně nízkou hmotností skříň velmi pevná a netrpí vibracemi mezi spojovanými díly - těch je uvnitř mnohem méně, než u skříní běžných konstrukcí. Velikostí i kapacitou pro disky a 5,25" pozicemi se řadí k velkým skříním, zároveň však nepřesahuje únosnou mez skladnosti a rozumné manipulace.


Zajímavou odlišností jednotlivých verzí je i barva vnitřku,
který je u černé skříně s oknem nabarven rovněž na černo.
Detail, ale při stavbě hezkého počítače potěší.

Většina vnějších ploch je hliník, s výjimkou zadní strany vyrobené z oceli. U černé verze je proto většina viditelných částí eloxovaný hliníkový povrch, což je velmi hezký a relativně odolný materiál. Pozor však na jeho tvrdost, či spíše odolnost proti prohnutí, která je ve srovnání s běžně používanou ocelí horší.

Výrobce při návrhu předních konektorů počítal s umístěním skříně na zem, protože je vsadil do horní strany skříně. Zde okupují mírně vsazený prostor, u kterého si našlo místo i nenápadné tlačítko reset. V klasické sestavě USB, FireWire a zvukových konektorů by neuškodilo doplnit i eSATA.

Na čelním panelu není téměř nic k vidění snad s výjimkou nezvykle velké mřížky pro větrák, která dává tušit překvapení uvnitř. Uprostřed ji zdobí decentní znak Silverstone. Zvláštností je i skombinování indikace zapnutí a aktivity disku do jediného místa těsně pod industriální kovový vypínač. Ve výbavě překvapivě chybí redukce pro umístění 3,5" panelů, disketovek či čtečček do 5,25" pozice.

Podobně rozměrnou mřížku větráku najdete i na vrchní hraně, o kousek menší se překvapivě nachází i na dně skříně. Jejich účel si popíšeme v části věnované chlazení. Skříň stojí na pevných gumových nožičkách zabudovaných do kovových profilů. Svou antivibrační úlohu plní celkem dobře.

Zadní strana skříně obsahuje výdech větráku opatřený drátěnou mřížkou. Zkušenější si jistě všimnou výrazné perforace na všech záslepkách i prostou vedle nich, která souvisí s důmyslným systémem chlazení této skříně. Na moderní skříně pro nadšence nemůžou chybět ani průchodky pro vodní chlazení.

Bočnice jsou opatřeny trojicí ručních šroubů, které plní spíše pojistnou a zajišťovací úlohu. Skutečným zámkem je totiž posuvný mechanizmus, který odemknete zvednutím plastové páčky. Díky přítomnosti kovového očka jí lze i zamknout. V případě časté manipulace nejsou šrouby potřebné a můžete se spolehnout na mechanický zámek.

Pohled pod levou bočnici ukazuje celkem tradiční rozložení jednotlivých součástí. Spodní umístění zdroje se v současnosti stává u skříní vyšší třídy standardem, u disků, desky a dalších drobností již Silverstone nespekuloval. O to zajímavěji je však řešeno chlazení.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning