SSD disk Samsung 870 QVO 2TB: Solidní kapacita i cena, ale...
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek SSD disk Samsung 870 QVO 2TB: Solidní kapacita i cena, ale...

SSD disk Samsung 870 QVO 2TB: Solidní kapacita i cena, ale... | Kapitola 9

Z. Obermaier

Z. Obermaier

19. 8. 2020 03:00 32

Seznam kapitol

1. Samsung a QLC pouze jako SATA 2. Představení disku 3. Testovací sestava a specifikace 4. Testy malých souborů (nejdůležitější) 5. Testy malých souborů (důležité)
6. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 7. Syntetické testy – body 8. Start Windows a shrnutí výkonu 9. SLC cache a vliv na výkon 10. Závěr

Samsung v těchto dnech začíná dodávat na trh druhou generaci svých SSD s 92vrstvými čipy QLC V-NAND. Hlavním přínosem jsou kapacity až 8 TB a celkem solidní ceny. A hlavní nevýhodou nízká rychlost při zápisu velkého objemu dat, kdy nestačí cache. Jestli to bude problém pro levné SSD určené jako náhrada plotnových disků se dočtete v testu.

Reklama

SLC cache a vliv na výkon

SSD disk Samsung 870 QVO 2TB: Solidní kapacita i cena, ale...
i Zdroj: PCTuning.cz

Co mne na 3D NAND discích zajímá nejvíc, je SLC cache. Samsung na webu uvádí, že SLC u 2 TB disku je 78 GB. Jak vidíte z průběhu, SLC cache u disku Samsung 870 QVO je zhruba 80 GB a zvládá rychlost kolem 500 MB/s. To říkají i specifikace disku, rychlost zápisu má být cca 160 MB/s. Poté výkon v zápisu opravdu radikálně padá k hodnotě kolem 150 MB/s. Tam pak vydrží buď do konce disku, nebo do zastavení zápisu a obnovení SLC cache. Hodnota 150 MB/s je opravdu hodně slabá, nejnižší ze všech testovaných disků do této chvíle.

SSD disk Samsung 870 QVO 2TB: Solidní kapacita i cena, ale...
i Zdroj: PCTuning.cz

V úvodu jsem slíbil, že se podíváme kam se v roce 2020 dostal mainstream SSD disk. Po letech kdy výkon stoupal, nám opět klesá a nikdo proti tomu nic nedělá. SSD disky jsou čím dál ořezanější, pomalejší a vybavené funkcemi, které to mají pouze maskovat. Skutečný surový výkon hodný roku 2020 a PCIe 4.0 tu prostě není. Na trhu neexistuje žádný disk pro PCIe 4.0 s MLC/SLC/3DXpoint čipy. Samsung by měl letos okolo října uvést nový 980 PRO, kde se snad už dočkáme pořádné porce výkonu navíc. No uvidíme v testu, až přijde.

SSD disk Samsung 870 QVO 2TB: Solidní kapacita i cena, ale...
i Zdroj: PCTuning.cz

Otestoval jsem úplně běžný, několik let starý HDD disk Samsung, samozřejmě plotnový s 7200 otáčkami za minutu. Poté jsem změřil ve stejném testu 11 let starý Intel SSD disk X25-M, ve své době sen mnoha nadšenců do počítačů. Já ho v testovacím stroji používám oněch 11 let a stále funguje perfektně. Výsledky vidíte v grafu. Novinka Samsung 870 QVO je jen o kousek rychlejší než pomalý, plotnový HDD disk. Zcela se zde vytrácí výhoda a výkon SSD technologie. To není moc lichotivý výsledek. Starý SSD Intel skončil poslední, jeho zápis je poloviční vůči QLC disku. I tak se ale docela drží na svůj věk.

Na druhou stranu jedná se o disk v nejlevnější entry-level segmentu, který by měl konkurovat cenou právě starým dobrý m plotnovým harddiskům. I když aktuální ceny menších 1 a 2 TB modelů tomu úplně neodpovídají, vyšší kapacity se již prodávají za opravdu zajímavé ceny. A pokud disk nechcete na stříhání videa, bude určitě lepší volboy

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama