SSD disk Samsung 870 QVO 2TB: Solidní kapacita i cena, ale...
Článek SSD disk Samsung 870 QVO 2TB: Solidní kapacita i cena, ale...

SSD disk Samsung 870 QVO 2TB: Solidní kapacita i cena, ale...

Z. Obermaier

Z. Obermaier

19. 8. 2020 03:00 32

Seznam kapitol

1. Samsung a QLC pouze jako SATA 2. Představení disku 3. Testovací sestava a specifikace 4. Testy malých souborů (nejdůležitější) 5. Testy malých souborů (důležité)
6. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 7. Syntetické testy – body 8. Start Windows a shrnutí výkonu 9. SLC cache a vliv na výkon 10. Závěr

Samsung v těchto dnech začíná dodávat na trh druhou generaci svých SSD s 92vrstvými čipy QLC V-NAND. Hlavním přínosem jsou kapacity až 8 TB a celkem solidní ceny. A hlavní nevýhodou nízká rychlost při zápisu velkého objemu dat, kdy nestačí cache. Jestli to bude problém pro levné SSD určené jako náhrada plotnových disků se dočtete v testu.

Reklama
Reklama

SLC cache a vliv na výkon

SSD disk Samsung 870 QVO 2TB: Solidní kapacita i cena, ale...

Co mne na 3D NAND discích zajímá nejvíc, je SLC cache. Samsung na webu uvádí, že SLC u 2 TB disku je 78 GB. Jak vidíte z průběhu, SLC cache u disku Samsung 870 QVO je zhruba 80 GB a zvládá rychlost kolem 500 MB/s. To říkají i specifikace disku, rychlost zápisu má být cca 160 MB/s. Poté výkon v zápisu opravdu radikálně padá k hodnotě kolem 150 MB/s. Tam pak vydrží buď do konce disku, nebo do zastavení zápisu a obnovení SLC cache. Hodnota 150 MB/s je opravdu hodně slabá, nejnižší ze všech testovaných disků do této chvíle.

SSD disk Samsung 870 QVO 2TB: Solidní kapacita i cena, ale...

V úvodu jsem slíbil, že se podíváme kam se v roce 2020 dostal mainstream SSD disk. Po letech kdy výkon stoupal, nám opět klesá a nikdo proti tomu nic nedělá. SSD disky jsou čím dál ořezanější, pomalejší a vybavené funkcemi, které to mají pouze maskovat. Skutečný surový výkon hodný roku 2020 a PCIe 4.0 tu prostě není. Na trhu neexistuje žádný disk pro PCIe 4.0 s MLC/SLC/3DXpoint čipy. Samsung by měl letos okolo října uvést nový 980 PRO, kde se snad už dočkáme pořádné porce výkonu navíc. No uvidíme v testu, až přijde.

SSD disk Samsung 870 QVO 2TB: Solidní kapacita i cena, ale...

Otestoval jsem úplně běžný, několik let starý HDD disk Samsung, samozřejmě plotnový s 7200 otáčkami za minutu. Poté jsem změřil ve stejném testu 11 let starý Intel SSD disk X25-M, ve své době sen mnoha nadšenců do počítačů. Já ho v testovacím stroji používám oněch 11 let a stále funguje perfektně. Výsledky vidíte v grafu. Novinka Samsung 870 QVO je jen o kousek rychlejší než pomalý, plotnový HDD disk. Zcela se zde vytrácí výhoda a výkon SSD technologie. To není moc lichotivý výsledek. Starý SSD Intel skončil poslední, jeho zápis je poloviční vůči QLC disku. I tak se ale docela drží na svůj věk.

Na druhou stranu jedná se o disk v nejlevnější entry-level segmentu, který by měl konkurovat cenou právě starým dobrý m plotnovým harddiskům. I když aktuální ceny menších 1 a 2 TB modelů tomu úplně neodpovídají, vyšší kapacity se již prodávají za opravdu zajímavé ceny. A pokud disk nechcete na stříhání videa, bude určitě lepší volboy

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning