stavime-htpc-pocitac-pro-domaci-kino-cast-3
PCTuning Článek

Stavíme HTPC - počítač pro domácí kino (část 3.)

Kwolek Jirka
Kwolek Jirka
15. 5. 2006 01:00 81 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Dvojitý DVB-T + satelitní DVB-S tuner 2. Satelitní přijímač - Technisat Skystar 2 TV 3. HTPC v praxi (v obýváku)

Poslední díl našeho volného seriálu věnujeme zbývajícím vitálním komponentám HTPC (Home Theater PC), televiznímu a satelitnímu tuneru a programovému vybavení. V poslední kapitole článku shrnu základní poznatky, ke kterým jsme v průběhu stavby firemního HTPC dospěli.

Reklama
Reklama

Tento článek je volným pokračováním těchto dílů:

Původně jsme předpokládali, že naše multimediální centrum osadíme nějakým kombinovaným digitálním + analogovým tunerem. Ukázalo se, že takové řešení má jednu docela podstatnou záludnost. Nevětším problémem je nemožnost souběžné práce digitálního a analogového TV tuneru. I kdyby to bylo hardwarově možné, pak takovou spolupráci stejně neumožňuje předpokládané nasazení Windows XP MCE (Media Center Edition). *Podobně je na tom i alternativní multimediální nástavba PowerCinema 4 od CyberLinku.

Operační systém Windows XP MCE 2005 jsme zevrubněji rozebrali v článku Windows XP Media Center Edition 2005 - zábava v podání Microsoftu. Pokud jste tento článek nečetli, doporučuji jej vaši pozornosti (Windows XP MCE, v české verzi a s aktualizaci Rollup 3, bylo základním programovým vybavením sestavovaného HTPC).

V této situaci jsme od analogového tuneru zcela upustili (díky tomu jsme dnes museli oželet TV Prima, která ve finále je jako jediná sledována na TV) a volba padla na dvojtunerový (nikoliv hybridní) DVB-T přijímač Terratec Cinergy 2400i MCE vybavený rozhraním PCI Express.

Ač má Terratec Cinergy 2400i dva digitální tunery, vstup pro anténu je jen jeden (naštěstí)...
Ač má Terratec Cinergy 2400i dva digitální tunery, vstup pro anténu je jen jeden (naštěstí)...

I když Windows XP MCE činí problém souběžné provozování analogového a digitálního TV tuneru (podle informací z Microsoftu, to zvládne až verze MCE založená na budoucích Windows Vista), dva tunery stejného typu (analog + analog, DVB-T + DVB-T) obslouží tento operační systém zcela bravurně.

Je tedy možné nahrávat jeden kanál zatímco si bez omezení prohlížíte jiné programy. V případě potřeby je možné také nahrávat dva souběžné programy. Kombinace nahrávání + plně funkční time shifting (což je ve své podstatě zase jen nahrávaní aktuálně sledovaného živého vysílání) je taky možná.

V nabídce Terratecu se nacházejí dvě verze DVB-T tuneru Cinergy 2400i:

  • kompletní verze Cinergy 2400i DT obsahuje kartu, dálkové ovládaní (DO + IR čidlo) a software (PowerCinema 4.5 od společnosti CyberLink),
  • a Cinergy 2400i MCE obsahuje pouze kartu a CD s ovladači pro Windows XP Media Center Edition - a spoléhá se na dálkové ovládaní dodávané s Windows MCE.

V našem modelu HTPC jsme použili levnější "ořezanou" Cinergy 2400i MCE - DO ani software totiž nepotřebujeme.

Dálkové ovládaní

Chvíli jsme uvažovali na tím, které dálkové ovládání nakonec použijeme. V úvahu přicházel originální ovladač Windows XP MCE 2005:

Nakonec zvítězilo dálkové ovládaní dodávané se skříni Thermaltake Mozart VC4001SNS určené původně pro ovládání jednoduché aplikace MediaLab - lze jej přizpůsobit i pro MCE, má více tlačítek (například přímé ovládání šuplíku CD / DVD) a navíc dokáže přímo emulovat pohyb myši (je částečně použitelné i mimo prostředí MCE).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning