PCTuning Článek

Takhle to nechceme, Microsofte!

Michal Rybka
Michal Rybka
18. 9. 2015 16:00 81 Sdílej:

Seznam kapitol

1. S vaším dovolením 2. My to víme líp 3. Co látáme? No... no... stejně byste tomu nerozuměli! 4. Jenom sbíráme... 5. Jo profíci? Tak to si poradíte sami

O Microsoftu se říká, že v každé iteraci svého softwaru vyřeší problémy z minulosti a zavede některé problémy úplně nové. Windows 10 vyřešily většinu problémů „osmiček“, ale přinesly nový a opravdu nevítaný faktor: Obavy ze ztráty soukromí. Tak o to jsme opravdu nežádali!

Reklama
Reklama

Aby byl operační systém použitelný i pro zcela vážná nasazení, měl by být Microsoft absolutně transparentní, přesně popsat co sbírá, proč, co s tím dělá a kdo k tomu má přístup. Systém by neměl obsahovat žádné skryté funkce, na které se přijde v podstatě náhodou. Tajnůstkářství, které dnes kolem Windows 10 panuje, je krajně podezřelé a mně se opravdu nelíbí. Představa, že si někdo profiluje všechny uživatele Windows bez jejich vědomí a obchoduje s jejich inzertními IDy, je mnohonásobně horší než „browser wars“ v devadesátých letech.

Ano, můžeme – a měli bychom – okamžitě po instalaci Windows 10 projít nastavení soukromí a povypínat všechna ta sdílení wifi hesel, očmuchávání komunikací Cortanou, používání inzertního ID aplikacemi a tak podobně. Na to již i na PC Tuningu vyšel výborný návod od Zdeňka Obermaiera.

Ale proč? Proč si zajišťovat soukromí ručně? Na Microsoftu mi bylo sympatické, že jste si s počítačem koupili OEM verzi Windows a mohli je používat, jak chcete, aniž by Windows na základě vašich mailů odhadovaly, kdo patří mezi vaše přátele. Líbilo se mi, že se Microsoft nechoval jako Google anebo Facebook. Můžeme odmítnout Facebook, můžeme místo Google používat prohlížeč, který nás s každým hledáním nekomodizuje, ale od operačního systému očekávám diskrétnost. Proč se o to samé pokouší Microsoft?

Chceme slušný, stabilní, bezpečný a diskrétní operační systém, u kterého víme, co a jak dělá, Microsofte. A klidně si za takový systém zaplatíme, alespoň někteří z nás: Ti, kteří chtějí používat počítač na seriózní práci a nehodlají se dělit o svoje nápady s neznámým počtem lidí a organizací po celém světě. Rozptylte naše obavy o soukromí a dejte nám systém, který je nejen funkční, ale kterému můžeme také důvěřovat.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning