Technologie a zajímavosti z oblasti SSD disků
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Technologie a zajímavosti z oblasti SSD disků

Technologie a zajímavosti z oblasti SSD disků | Kapitola 5

Tomáš Hort

Tomáš Hort

22. 11. 2011 22:00 53

Seznam kapitol

1. Rozbor SSD a rozhraní ONFI 2. Číslování, typy NAND flash pamětí a jejich použití 3. Degradace SSD používaného na OS I. 4. Degradace SSD používaného na OS II. 5. Závěr

Degraduje rychlost SSD disků při běžném domácím použití a změnšuje se jejich rychlost při zaplnění? Co znamenají pojmy ONFI, Secure Erase, MLC, SLC a TLC NAND flash? Jak poznáme výkonné SSD od méně výkonných? I to jsou otázky, na které si odpovíme v první části článku o SSD, a budeme tak vědět opět něco více.

Reklama

V dnešním krátkém článku jsme si představili SSD disky tak, jak je možná ne všichni známe. Podrobněji jsme si vysvětlili, jak to uvnitř funguje a co to jsou ona hodně používaná slovíčka typu ONFI, Toogle-Mode a Secure Erase.

Nejdůležitější z toho všeho však je, že jsme si ukázali, jaké aktuální disky s jakými technologiemi můžeme na trhu najít a částečně i to, jak a podle čeho se máme rozhodovat při koupi. V přípravě máme ještě jeden menší článek, který se bude zabývat tím, jak a o kolik se jaké SSD disky zpomalují po určitém zaplnění daty. V tom totiž poznáme hlavní rozdíl mezi levnějšími asynchronními a dražšími synchronními NAND flash.

Technologie a zajímavosti z oblasti SSD disků
i Zdroj: PCTuning.cz

Obrázek už máme také o tom, jak degraduje rychlost SSD disků při běžném použití a jak je zpátky do rychlejšího života dostane Secure Erase. Je však důležité na konec poznamenat, že ač naměřené rychlosti hlavně v zápisu byly mnohdy o poznání nižší, nikdy jsem to reálně při práci s počítačem nepoznal. Nezáleží na tom, jaký SSD si koupíme, ale na tom, že si ho vůbec koupíme. Zásadní změnou je to, že OS nemáme na HDD, ale na SSD a rozdíl v rychlostech mezi horším a lepším SSD reálně v podstatě nepoznáme. Ceny SSD navíc začaly být po nedávném prudkém zdražení HDD celkem konkurenceschopné.

Za zapůjčení základní desky Gigabyte GA-990FXA-UD7 pro testy děkujeme společnosti Gigabyte.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama