Test čtyř desek Intel Z77 včetně měření termokamerou I. díl
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Test čtyř desek Intel Z77 včetně měření termokamerou I. díl

Test čtyř desek Intel Z77 včetně měření termokamerou I. díl

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

18. 3. 2013 03:00 13

Seznam kapitol

1. Čipová sada Intel Z77 Express a čtyři desky v testu 2. ASRock Fatal1ty Z77 Performance – představení 3. Asus P8Z77-V LE Plus – představení 4. Gigabyte Z77X-D3H – představení 5. MSI Z77A-GD55 – představení 6. ASRock Fatal1ty Z77 Performance – detailní pohled 7. Asus P8Z77-V LE Plus – detailní pohled 8. Gigabyte Z77X-D3H – detailní pohled 9. MSI Z77A-GD55 – detailní pohled
10. ASRock Fatal1ty Z77 Performance – BIOS 11. Asus P8Z77-V LE Plus – BIOS 12. Gigabyte Z77X-D3H – BIOS 13. MSI Z77A-GD55 – BIOS 14. ASRock Fatal1ty Z77 Performance – software 15. Asus P8Z77-V LE Plus – software 16. Gigabyte Z77X-D3H – software 17. MSI Z77A-GD55 – software

Následující dva dny pro vás máme lahůdku: vzali jsme desky střední třídy od ASRocku, Asusu, Gigabytu a MSI a podrobili je standardnímu redakčnímu testu. Jak už ale slibuje titulek, udělali jsme tentokrát změnu – vzali jsme si na pomoc termokameru. Díky ní se budete moct podívat na unikátní snímky, jak se desky chovají při vysoké zátěži.

Reklama

Začátek roku, pokud jde o segment základních desek a čipových sad (jak od AMD, tak od Intelu) zatím nepřinesl žádné novinky. Na ty si budete muset ještě nějakou dobu počkat. Nicméně pokud nechcete čekat a toužíte postavit počítač ještě na čipové sadě Intel Z77 Express, tak pro vás máme zajímavý srovnávací test čtveřice základních desek střední třídy s velmi sympatickou cenovkou, který by vám mohl pomoci při vašem rozhodování.

Do redakce nám přišly základní desky od firem ASRock, Asus, Gigabyte a MSI – jistě si tak každý přijde na své. Do testu jsme se také snažili zařadit základní desku PURE PLATINUM Z77 od společnosti Sapphire, nicméně se nám ji nepodařilo zapůjčit. Cena většiny testovaných základních desek se pohybuje okolo 3100 Kč včetně daně. Zda se jedná o zlatý střed, či nikoliv, a ne jenom to se dozvíte v dnešním testu, který navazuje minulé srovnání cenově dostupnějších základních desek vybavených čipovou sadou Intel Z77 Express.

Test čtyř desek Intel Z77 včetně měření termokamerou I. díl
i Zdroj: PCTuning.cz

Procesory Intel Ivy Bridge pasují pouze do patic základních desek, které mají 1155 pinů

Pokud jste již seznámeni se všemi novinkami čipové sady Intel Z77 Express, tak můžete rovnou přejít na další stranu recenze. V opačném případě si raději pročtěte následující dva odstavce.

Oproti čipsetu Z68 Express je novinek poskromnu. Některé jsou zcela zásadní, jiných se možná ani nevšimnete ani při dlouhodobějším používání. Z77 Express, jako každý správný moderní čipset, nativně podporuje rozhraní USB 3.0 s až čtveřicí těchto rychlých portů. Oficiální rychlost podporovaných DDR3 pamětí povýšila z 1333 na 1600 MHz. Neoficiální cestou šlo i na Z68 dostat takt pamětí bez problémů za hranici 2 GHz, stejně tak na čipsetu Z77 není 2600 MHz ničím výjimečným, o čemž jste se mohli přesvědčit v nedávném testu.

Test čtyř desek Intel Z77 včetně měření termokamerou I. díl
i Zdroj: PCTuning.cz

Blokové schéma čipové sady Intel Z77 Express

Intel se dále rozhodl pro radikální krok a čipset nativně nepodporuje PCI sběrnici. Výrobci desek však mohou tuto skutečnost vyřešit PCI Express – PCI přepínači a desku osadit těmito staršími sloty. Ne každý uživatel se totiž chce vzdát kvalitní zvukové karty nebo jiného zařízení do PCI, jenom kvůli přechodu na novou platformu, a výrobci desek to respektují. Čipová sada dále disponuje jednou PCI Express x16 3.0 linkou. V případě osazení dvou grafických karet se linky rozdělí na 2x8. Linky mohou být také nově rozděleny na 1x8 + 2x4 z důvodů možnosti připojení Thunderbolt rozraní. Z nových technologií je přítomno Lucid Virtu MVP, jehož reálný přínos je diskutabilní. Hodit se spíše může podpora až tří grafických výstupů zároveň. Naproti tomu mohou přijít vhod technologie, které urychlí start počítače a přístup k datům – Intel Smart Response a Rapid Start. Všechny Z77 základní desky mají rovněž Firmware ME 8.X, který je plně kompatibilní s procesory Ivy Bridge – některé Z68 desky tuto plnou kompatibilitu postrádají.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama